TYTUŁ PROJEKTU: "INNOWACJE W ZDROWIU I OPIECE DLA WSZYSTKICH - InnovaTion in Health And Care for All" (Akronim: ITHACA).
PARTNER WIODĄCY: Prowincja Północnej Brabancji (Holandia)
PARTNERZY PROJEKTU:
- Region Zelandii (Dania),
- Uniwersytet w Lublanie (Słowenia),
- Autonomiczny Region Friuli-Wenecja Julijska (Włochy),
- NHS Liverpool Clinical Commissioning Group (Wielka Brytania),
- Autonom Lab z Limoges (Francja),
- BIOEF – Baskijska Fundacja na rzecz Innowacji i Badań w obszarze zdrowia (Hiszpania),
- Województwo Małopolskie (Polska),
- Kraj związkowy Badenia-Wirtembergia (Niemcy).
KWOTA DOFINANSOWANIA DLA PROJEKTU Z EFRR: 1.923.679,20 Euro, w tym Małopolska: 153.844,90 Euro
OKRES REALIZACJI: 01.01.2017 - 31.12.2021
Projekt realizowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Interreg EUROPA (1. oś priorytetowa: Badania naukowe, postęp technologiczny i innowacje).
Celem projektu było zidentyfikowanie innowacji w opiece społecznej i zdrowotnej oraz udoskonalenie polityk publicznych w tym zakresie. Partnerzy wspierali działania mające na celu budowanie i rozwijanie ekosystemów działających na rzecz aktywnego i zdrowego starzenia się. Aby to osiągnąć, niezbędnym warunkiem było dokonanie oceny istniejących zasobów i powiązań, zaangażowanie różnego typu instytucji działających w regionie w proces wymiany doświadczeń między partnerami projektu, a w rezultacie wypracowanie realnych rekomendacji dla polityk publicznych.
Ekosystem to słowo klucz w projekcie ITHACA. Może on przyjąć formę poczwórnej helisy (sieci współpracy obejmującej władze publiczne, instytucje naukowe, sektor prywatny i społeczeństwo obywatelskie), której tworzenie – a raczej wzmocnienie – jest ambicją Województwa Małopolskiego. Jednakże nie jest to traktowane jako cel sam w sobie, a jedynie sposób na osiągnięcie celu głównego, jakim jest kształtowanie europejskiego rynku opieki zdrowotnej i społecznej na rzecz aktywnego i zdrowego starzenia się.
Living Lab IRIS w Lublanie oraz dom demonstracyjny LebensPhasenHaus w Tybindze są przestrzenią do testowania produktów i usług w warunkach, w których rzeczywiście są używane, fot. M.Klimczyk
Wartością dodaną projektu ITHACA jest rozwinięta metodologia wymiany doświadczeń, prowadzona w formule oceny wzajemnej (peer evaluation). Podczas wizyt studyjnych u poszczególnych partnerów, eksperci oraz przedstawiciele poczwórnej helisy z regionów partnerskich zapoznawali się z rozwiązaniami stosowanymi w regionie gospodarza, a następnie podczas warsztatów dokonywali ich oceny i proponowali rekomendacje do zmian i usprawnień (EEPE - Exchange of Experience and Peer Evaluation). Wskazywali również, które dobre praktyki można by przetransferować do innych regionów partnerskich projektu. Efektem tych warsztatów są studia przypadku (ang. Case Study Reports – dostępne w angielskiej wersji językowej na stronie internetowej projektu.
Więcej o projekcie na stronie internetowej Programu Interreg EUROPE.
DOBRE PRAKTYKI I PUBLIKACJE PROJEKTOWE:
- środa, 20 stycznia 2021Potrzebę zastosowania innowacji i technologii cyfrowych wspierających ludzi starszych i niepełnosprawnych silnie popiera Unia Europejska, która od 2008 r. zaangażowała się inicjatywę „Nowoczesne technologie w służbie osobom starszym w środowisku zamieszkania” (Ambient Assisted Living, akronim: AAL). Tego typu rozwiązania stanowią kluczowy czynnik umożliwiający osobom starszym i niepełnosprawnym samodzielne, dłuższe pozostawanie w swoim mieszkaniu i zapewniający im poczucie bezpieczeństwa. (...) więcej
Schemat przedstawiający ideę i zastosowanie inteligentnych technologii wspierających osoby starsze i niepełnosprawne w mieszkaniu demonstracyjnym "Smart Home IRIS" w Uniwersyteckim Instytucie Rehabilitacji w Lublanie; źródło: ze zbiorów parterów projektu ITHACA
Zastosowane w ramach ww. inicjatywy "Ambient Assisted Living" (AAL) rozwiązania obejmują m.in.:
- inteligentne przestrzenie mieszkalne, wykrywające i łagodzące problemy występujące u osób w podeszłym wieku, takie jak utrata pamięci, błądzenie, problemy zdrowotne;
- inteligentne produkty, takie jak podłogi wyposażone w czujniki i obuwie z siłownikami, wykrywające upadki lub zapobiegające im, opaski i wisiorki służące do uruchamiania alarmów pomocy socjalnej, czy urządzenia przypominające o konieczności zażycia tabletki;
- cyfrowe usługi informacyjne, obejmujące m.in. sferę bezpieczeństwa, monitorowanie stanu zdrowia (e-zdrowie) i zdalnej opieki (teleopieka). Interesującym rozwiązaniem teleinformatycznym adresowanym do odbiorców w starszym wieku są również systemy zdalnego sterowania urządzeniami domowymi (np. pralką, mikrofalówką, ogrzewaniem), dzięki któremu nawet starsze osoby niepełnosprawne mogą korzystać z tych urządzeń bez pomocy osób trzecich.
Dobrym przykładem zastosowania koncepcji AAL służącej osobom starszym i niepełnosprawnym jest Inteligentne Mieszkanie IRIS („Smart Home IRIS”), które funkcjonuje w ramach Uniwersyteckiego Centrum Rehabilitacji w Lublanie. Miejsce to stworzono z myślą o pacjentach, którzy po udarach lub uszkodzeniach kręgosłupa na nowo uczą się funkcjonować w środowisku domowym. Wyposażono je w technologie wspierające samodzielne życie osoby z niepełnosprawnościami i umożliwiono pacjentom oraz ich rodzinom oswojenie się z tymi ulepszeniami.
Smart Home IRIS jest inteligentnym rozwiązaniem znajdującym się na pograniczu obiektów mieszkalnych i leczniczych dla osób starszych i niepełnosprawnych; źródło: zbiory projektu ITHACA
Inteligentne rozwiązania służące osobom starszym i niepełnosprawnym mają niebagatelne znaczenie w realizacji koncepcji samodzielnego, autonomicznego i godnego życia we własnym mieszkaniu.
Więcej szczegółów na temat dobrej praktyki TUTAJ.
- poniedziałek, 28 grudnia 2020Dobra praktyka #1 Sposoby na poprawę sytuacji opiekunów nieformalnych i ich podopiecznych we FrancjiChociaż istnieje wiele możliwości skorzystania ze wsparcia w opiece nad seniorem w środowisku zamieszkania, ciężar opieki nad seniorem często spoczywa na opiekunach nieformalnych, głównie rodzinnych. Alternatywą wobec opieki sprawowanej przez rodziny jest opieka instytucjonalna, która jest kosztowna i często przerasta możliwości finansowe wielu seniorów i ich rodzin. (...) więcej
W ostatnich dekadach wsparcie opiekunów nieformalnych osób starszych staje się coraz częściej rozwijanym segmentem polityki społecznej wielu krajach Europy, w szczególności we Francji.
Popularne są różne formy wsparcia opiekunów nieformalnych (głównie rodzinnych). Z jednej strony jest to tzw. opieka wytchnieniowa realizowana w zróżnicowanym otoczeniu – od domowego, poprzez krótkie pobyty dzienne, aż po całodobowe ośrodki stałego pobytu, z drugiej doradztwo, grupy wsparcia i ośrodki wsparcia dla opiekunów nieformalnych oraz ich podopiecznych.
Centrum Wsparcia Opiekunów Nieformalnych Pôle Aidant /Aidé prowadzone przez Stowarzyszenie Adpad (Aide aux personnes à domicile) w Limoges (Nowa Akwitania, Francja), źródło: ze zbiorów parterów projektu ITHACA
W ramach utworzonego Centrum Wsparcia Opiekunów Nieformalnych Pôle Aidant / Aidé w Limoges o podniesieniu dobrostanu osoby sprawującej ciężar opieki nad seniorem myśli się wielowymiarowo.
Po pierwsze z intencją wyręczenia/uzupełnienia sprawowanej przezeń często w trybie 24/7 opieki; po drugie z intencją podniesienia kompetencji opiekuńczych poprzez doradztwo, szkolenia, testowanie nowych urządzeń/sprzętów etc.; po trzecie z intencją integracji społecznej i podniesienia dobrego samopoczucia poprzez wsparcie psychologiczne i zapewnienie warunków do odpoczynku w specjalnie do tego przygotowanych pokojach dla opiekuna i podopiecznego.Te trzy wymiary wzajemnie się wzmacniają i uzupełniają oraz rzutują na potencjał długotrwałego sprawowania opieki (przy redukowaniu ryzyka wypalenia) oraz podtrzymania jej jakości (przez podnoszenie kompetencji opiekuńczych).
Więcej szczegółów na temat dobrej praktyki TUTAJ.