HISTORIA:
Małopolski Instytut Kultury w Krakowie (MIK) to instytucja, której korzenie sięgają Krakowskiego Domu Kultury, powstałego w 1949 roku i mieszczącego się w pałacu Pod Baranami, a następnie w kamienicy Pod Krukami przy Rynku Głównym. Z przeprowadzką do kolejnej siedziby przy ul. Karmelickiej wiązała się również zmiana nazwy – najpierw na Wojewódzki Ośrodek Kultury, a potem na Małopolski Ośrodek Kultury w Krakowie. Dalsza modernizacja obejmowała zmianę statutu i profilu działalności, doprowadzając w 2002 roku do powstania Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, zlokalizowanego w Domu Erazma na Woli Justowskiej.
MISJA:
Małopolski Instytut Kultury w Krakowie działa w trzech kluczowych obszarach: regionu, rozwoju i refleksji. Dokumentuje i popularyzuje dziedzictwo kulturowe regionu, wspiera rozwój kadr kultury, obserwuje i poddaje refleksji procesy zachodzące we współczesnej kulturze.
Region
MIK organizuje wydarzenia promujące kulturę Małopolski, zachęcając do poznawania jej bogactwa
i różnorodności. Tworzy autorskie projekty kulturowe wzmacniające tożsamość mieszkańców. Prowadzi również działania edukacyjne w zakresie dziedzictwa kulturowego Małopolski.
Rozwój
MIK wspiera kadry kultury (z zakresu m.in. animacji kultury, bibliotekarstwa, muzealnictwa, czy edukacji szkolnej) – poprzez szkolenia i tworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń. Rozwija także sieć współpracy, umożliwiając instytucjom kultury korzystanie z nowoczesnych metod i narzędzi pracy.
Refleksja
MIK prowadzi badania nad procesami zachodzącymi w kulturze, analizuje zjawiska i formułuje rekomendacje wspierające rozwój lokalnych społeczności oraz inicjowanie nowych projektów. Efekty tych działań upowszechnia we współpracy z krajowymi i europejskimi partnerami.
DZIAŁALNOŚĆ:
Regionalna Pracownia Digitalizacji MIK od 2010 roku zajmuje się cyfrowym odwzorowaniem muzealnych eksponatów poprzez fotografię oraz modele 2D i 3D, Portal Wirtualne Muzea Małopolski prezentuje eksponaty z różnych placówek – od muzeów narodowych po izby regionalne – wzbogacone o szczegółowe opisy obiektów i materiały edukacyjne. Na portalu prezentowane są również wirtualne wystawy przygotowywane we współpracy z ekspertami i artystami.
Małopolska ToGo to portal z propozycjami tematycznych wycieczek po Małopolsce – zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Udostępniane są gotowe trasy jednodniowych spacerów i wypraw, wzbogacone o opisy i zdjęcia miejsc, praktyczne wskazówki, mapy z nawigacją oraz dodatkowe rekomendacje – kulinarne lub związane z mniej znanymi atrakcjami w okolicy.
Małopolskie Wizyty Muzealne mają na celu rozwój działalności muzealnej w Małopolsce poprzez wspieranie współpracy pomiędzy dużymi instytucjami muzealnymi a lokalnymi muzeami funkcjonującymi w mniejszych ośrodkach regionu.
Wywołane Historie to program wspierający lokalne społeczności w zbieraniu, zachowywaniu i opowiadaniu ich historii, utrwalając je w formie wystaw, książek lub filmów. Podejmowane są działania na rzecz zachowania pamięci o miejscach i ludziach istotnych dla lokalnych społeczności.
Bardzo Młoda Kultura. Małopolska to program wspierający rozwój edukacji kulturowej jako skutecznego narzędzia angażowania młodzieży w procesy społeczne. Przyczynia się do kreatywnego, sprawczego i innowacyjnego działania młodzieży, a także kształtowania u niej postaw oraz umiejętności: współpracy, zaufania społecznego i odpowiedzialności.
Dynamika Ekspozycji to program doskonalący kompetencje kadr kultury poprzez szkolenia dla przewodników i autorów wystaw, skoncentrowane na budowaniu opowieści o dziedzictwie. Członkowie zespołu prowadzą również doradztwo strategiczne dla sektora kultury, opracowują strategie oraz analizy.
Małopolska. Kultura Wrażliwa koncentruje się na podnoszeniu świadomości pracowników Instytucji Kultury Województwa Małopolskiego w zakresie potrzeb osób ze zróżnicowanymi wymaganiami, a także wskazuje konkretne rozwiązania, które instytucje powinny wdrażać w celu zwiększenia dostępności i inkluzywności. Program obejmuje również działania na rzecz artystów i twórców z różnymi potrzebami, skupiając się na ich obecności, uczestnictwie oraz współtworzeniu kultury.
Małopolska Wielu Kultur współtworzy i ukazuje sposoby wychodzenia poza granice kultury narodowej, zachęcając do otwierania się na projekty wielokulturowe. Przedmiotem zainteresowania programu jest edukacja międzykulturowa. Szkolenia, warsztaty oraz spotkania realizowane w ramach projektu kierowane są do przedstawicieli instytucji kultury, fundacji, stowarzyszeń i nieformalnych środowisk wielokulturowych działających w Małopolsce. Celem programu jest również wsparcie
w nawiązywaniu kontaktu z przedstawicielami różnych kultur, ułatwianie współdziałania
i inspirowanie do tworzenia wspólnych projektów wielokulturowych.
Program wolontariatu działający od 2019 roku ma na celu kształcenie młodych kadr kultury. Wolontariuszki i wolontariusze współpracują z MIK przy realizacji wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych, wspierają także bieżącą działalność instytucji.
Małopolski Instytut Kultury w Krakowie prowadzi także działalność wydawniczą. Publikowane są raporty będące efektem badań prowadzonych w MIK-u, rekomendacje i diagnozy dotyczące bieżących wyzwań w kulturze; materiały edukacyjne, skierowane do nauczycieli, animatorek, edukatorów współpracujących z młodymi ludźmi. MIK wydaje również serię esejów pt. „Broszury do myślenia” poświęconą współczesnym przemianom kultury i jej relacjom z innymi dziedzinami życia. Autorzy w inspirujących esejach proponują nowe sposoby myślenia, wykraczające poza dominującą narrację. Innym ważnym elementem działalności wydawniczej MIK-u jest „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni” – kwartalnik dla wszystkich zainteresowanych problematyką przestrzeni. Czasopismo upowszechnia i promuje inspirujące metody kształtowania relacji człowieka z otoczeniem
i środowiskiem. W ofercie wydawniczej MIK-u znajdują się również książki poświęcone edukacji kulturowej oraz dziedzictwu Małopolski.
WYDARZENIA I PROJEKTY:
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego – doroczne święto zabytków, w ramach którego MIK wraz z partnerami umożliwia zwiedzanie wyjątkowych miejsc w Małopolsce. Udostępniane podczas wydarzenia zabytkowe obiekty są na ogół niedostępne dla zwiedzających, a miejsca znane są pokazywane z zupełnie innej, często nieoczywistej perspektywy. Wydarzeniu towarzyszy publikacja książki związanej z tematem przewodnim pióra cenionych polskich autorów i autorek.
Małopolski Kongres Dyrektorów i Dyrektorek Domów Kultury – coroczne spotkanie będące okazją do wymiany doświadczeń, a także szukania konstruktywnych rozwiązań dla najbardziej aktualnych problemów.
Festiwal Kultury Wrażliwej – wydarzenie, którego celem jest otwarcie drzwi do świata kultury dla osób z różnorodnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami. Kilkadziesiąt instytucji kultury województwa małopolskiego, wśród nich muzea, teatry i ośrodki muzyczne, prezentuje ofertę kulturalną przeznaczoną dla każdego. W trakcie Festiwalu można obejrzeć inkluzywne wystawy
i spektakle, wziąć udział w pokazach filmowych, koncertach, spotkaniach i warsztatach. Festiwal odbywa się w ramach wojewódzkiego programu „Małopolska. Kultura Wrażliwa”.
KONTAKT:
Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków
tel.: 12 422 18 84
e-mail:
STRONY INTERNETOWE:
Facebook - fb/mik.krk