To jednostki powołane w celu sprzedaży lub przekazywania do gospodarki wyników badań i prac rozwojowych prowadzonych wewnątrz instytucji matki. Celem działalności CTT jest eksploatacja i komercjalizacja wiedzy. Małopolska dysponuje największą liczbą CTT w Polsce. Poza 8 jednostkami powołanymi przy uczelniach wyższych, status centrum ma jeden fundusz inwestycyjny.
To jednostka Uniwersytetu Jagiellońskiego odpowiadająca za kompleksową współpracę nauki z otoczeniem gospodarczym. Do zadań CITTRU należy:
- identyfikacja innowacyjnych rozwiązań powstających na UJ,
- kompleksowa ochrona prawna wyników badań,
- analiza potencjału rynkowego wyników badań,
- dobór optymalnego sposobu komercjalizacji osiągnięć naukowych, poprzez udzielanie licencji, sprzedaż lub tworzenie spółek spin-off, we współpracy z twórcami i zainteresowanymi przedsiębiorcami,
- opracowanie oferty wynalazków UJ obejmującej innowacyjne rozwiązania dla przemysłu oraz oferty usług badawczych UJ realizowanych na zamówienie zewnętrznych instytucji,
- promowanie oferty technologicznej podczas targów, konferencji biznesowych oraz bezpośrednich spotkań z potencjalnymi odbiorcami technologii,
- identyfikacja potencjalnych partnerów biznesowych zainteresowanych współpracą przy komercjalizacji lub też zakupem technologii opracowanych przez naukowców UJ i budowanie sieci kontaktów z przemysłem,
- negocjowanie, przygotowanie i nadzór nad wykonaniem umów związanych z komercjalizacją,
- koordynacja realizacji usług badawczych na UJ, w tym tworzenie oferty usług badawczych i jej promocja wśród potencjalnych odbiorców oraz negocjowanie stosownych umów,
- współpraca z podmiotami zewnętrznymi, w tym partnerami zagranicznymi w zakresie innowacyjności oraz kreowania i realizacji działań proinnowacyjnych.
Strona internetowa jednostki: www.cittru.uj.edu.pl
Działalność CTT AGH kompleksowo ujmuje zagadnienia związane z transferem technologii, w tym:
- promocję oferty badawczej, technologicznej i eksperckiej AGH dla przedsiębiorców i inwestorów,
- sprzedaż i udostępnianie w innych formach praw własności intelektualnej (patenty, licencje, know-how),
- ochronę praw własności intelektualnej,
- pozyskiwanie finansowania wspierającego transfer technologi,
- informację, doradztwo i szkolenia dotyczące transferu technologii.
Zadaniem CTT AGH jest wsparcie procesów komercjalizacji i transferu innowacyjnych technologii i wiedzy. Centrum Transferu Technologii AGH działa w obszarach marketingu nauki w środowisku przedsiębiorców, ochrony własności intelektualnej oraz obsługi i finansowania transferu technologii. Współpracuje ze środowiskiem naukowym AGH oraz środowiskiem przedsiębiorców niezależnie od ich wielkości i skali działania, a także z organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców.
Strona internetowa jednostki: www.ctt.agh.edu.pl
CTT PK jest jednostką Politechniki Krakowskiej. Od początku działalności (1997 rok) CTT PK wspiera innowacyjność Małopolski poprzez łączenie biznesu z nauką. Realizuje krajowe i międzynarodowe projekty nakierowane na rozwój nauki i podniesienie konkurencyjności regionalnych przedsiębiorstw. Głównymi obszarami naszej działalności jest wsparcie w zakresie:
- komercjalizacji wyników badań,
- rozwoju kariery naukowej,
- uczestnictwa w programach ramowych,
- współpracy naukowców PK z przedsiębiorcami,
- transferu technologii,
- wdrażania innowacji w firmach.
Strona internetowa jednostki: www.transfer.edu.pl
CTT UR w zakresie swojej działalności koncentruje się na łączeniu biznesu z nauką. Celem działalności jednostki jest stymulowanie innowacyjności Uczelni oraz umożliwienie wykorzystania w pełni potencjału intelektualnego pracowników naukowych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Do zadań CTT UR należy:
- komercjalizacja wyników badań,
- prowadzenie działalności w zakresie ochrony własności intelektualnej,
- budowa sieci współpracy między sferą nauki a gospodarką dla ułatwiania i zintensyfikowania przepływu innowacyjnych technologii i wiedzy.
CTT UR realizuje krajowe i międzynarodowe projekty związane z rozwojem nauki i podnoszeniem konkurencyjności przedsiębiorstw.
Strona internetowa jednostki: www.ctt.urk.edu.pl
Centrum Transferu Technologii jest jednostką ogólnouczelnianą Akademii Tarnowskiej. Zostało utworzone w celu lepszego wykorzystania bogatego potencjału intelektualnego i technicznego Uczelni. Centrum pełni funkcję mostu pomiędzy nauką a podmiotami zewnętrznymi jak przedsiębiorcy, stowarzyszenia, organizacje.
Do głównych zadań CTT należy:
- działalność informacyjna, szkoleniowa, doradcza, usługowa, organizacyjna i promocyjna w zakresie transferu wiedzy, wyników badań naukowych i prac rozwojowych z Uczelni do gospodarki i instytucji otoczenia biznesu,
- ochrona własności intelektualnej i przemysłowej,
- wspieranie innowacyjności oraz przedsiębiorczości pracowników i studentów Uczelni,
- wsparcie rozwoju społeczno-gospodarczego subregionu tarnowskiego.
Strona internetowa jednostki: www.ctt.atar.edu.pl
Jednostka świadczy szeroką gamę usług doradczych, badawczych i eksperckich, zarówno w kraju jak i za granicą. Oferta współpracy skierowana jest do wszystkich przedsiębiorstw i instytucji, w szczególności firm z sektora MSP zainteresowanych usługami z zakresu:
- kompleksowego doradztwa i pomocy we wdrażaniu przygotowywanych planów i projektów,
- opracowywania ekspertyz i opinii,
- przeprowadzania badań i analiz,
- przeprowadzania szkoleń,
- współpracy naukowo-badawczej.
Strona internetowa jednostki: www.biznes.uek.krakow.pl
Centrum Transferu Technologii WSZiB zostało powołane jako kompleksowa jednostka ogólnouczelniana obsługująca kontakty Uczelni ze światem biznesu. Jej celem jest:
- upowszechnianie wiedzy, współpracy z gospodarką,
- wspierania innowacyjności, rozwoju umiejętności i przedsiębiorczości akademickiej
- wykorzystania nowatorskich rozwiązań pracowników i studentów w celu komercjalizacji wyników badań naukowych.
Strona internetowa jednostki: www.wszib.edu.pl
Centrum zostało utworzone jako jednostka ogólnouczelniana w 2024 roku. Głównym celem działalności Centrum jest wykorzystanie potencjału naukowego pracowników Uczelni, upowszechnianie wiedzy, kreowanie i promocja postaw innowacyjnych i przedsiębiorczych, współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a także transfer oraz komercjalizacja wyników badań naukowych. We współpracy z Dziekanami poszczególnych wydziałów ANS w Nowym Sączu Centrum oferuje usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych. Do głównych zadań CBT należy:
- współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym z wykorzystaniem potencjału naukowego pracowników i infrastruktury badawczej Uczelni,
- transfer oraz komercjalizacja wyników badań naukowych, prac rozwojowych i know-how,
- promocja postaw innowacyjnych i przedsiębiorczych,
- realizacja prac zleconych przez podmioty zewnętrzne, w tym badań naukowych, usług eksperckich, analiz, opinii, raportów, szkoleń
Strona internetowa jednostki: www.ans-ns.edu.pl