Województwo Małopolskie oraz Miasto Kraków otrzymały prawo organizacji III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Igrzyska Europejskie to wysokiej klasy wielonarodowa impreza sportowa o globalnym zasięgu, dedykowana najlepszym zawodnikom Europy i promująca najcenniejsze wartości sportu i ruchu olimpijskiego.
Zawody odbywające się w ramach Igrzysk Europejskich organizowane są w randze Mistrzostw Europy jak również stanowią kwalifikacje olimpijskie w wybranych sportach do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Podczas imprezy w naszym regionie planuje się udział ok. 7000 zawodników z 50 krajów. Igrzyska Europejskie, prócz walorów współzawodnictwa sportowego, będą promować zdrowy tryb życia, dziedzictwo kulturowe i edukacyjne kraju gospodarza, fair play i przyjaźń między narodami.
Dla Małopolski Igrzyska Europejskie są szansą na rozwój i promocję regionu, jako sprawnego gospodarza tak prestiżowego wydarzenia sportowego, pokazania naszej kultury i turystyki. Najważniejszym założeniem jest, aby mieszkańcy Regionu skorzystali na tym przedsięwzięciu, a Igrzyska były dla nich niezapomnianym przeżyciem sportowym. Ponadto wiele miejscowości w województwie będzie mogło liczyć na nowe inwestycje infrastrukturalne. Jaskółka Arena Tarnów
Województwo Małopolskie i Miasto Kraków przedstawiło Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich preferowany program sportowy, wskazano wstępnie również lokalizacje odbywania zawodów:
LP Dyscyplina Miasto Ranga
- koszykówka 3x3 Kraków kw. Paris 2024
- kajakarstwo slalomowe Kraków kw. Paris 2024
- kajakarstwo sprint Kraków kw. Paris 2024
- pięciobój nowoczesny Kraków kw. Paris 2024, ME
- rugby 7 Kraków kw. Paris 2024
- tenis stołowy Kraków kw. Paris 2024
- teqball Kraków turniej
- siatkówka plażowa Kraków kw. Paris 2024
- szermierka Kraków kw. Paris 2024, ME
- gimnastyka - 3 konkurencje Kraków turniej
- kolarstwo BMX Freestyle Zakopane kw. Paris 2024, ME
- skoki narciarskie na igielicie Zakopane turniej
- judo Krynica Zdrój ME
- karate Krynica Zdrój turniej
- kickboxing Zakopane turniej
- boks Zakopane kw. Paris 2024
- biegi górskie Krynica-Zdrój turniej
- kolarstwo MTB Krynica-Zdrój kw. Paris 2024, ME
- badminton Tarnów kw. Paris 2024, ME
- piłka ręczna plażowa Tarnów turniej
- piłka nożna plażowa Tarnów turniej
- wspinaczka sportowa Tarnów turniej
- lekkoatletyka - 18 konkurencji Chorzów DME
- muay thai Krynica Zdrój turniej
- Łucznictwo Kraków
.jpg)
Zgodnie z projektem organizacyjnym zostały wyznaczone wioski zawodnicze:
- Wioska Zawodnicza główna w Krakowie na terenie miasteczka studenckiego AGH oraz jednego akademika UEK jako wspomagającego, która będzie obsługiwać zawodników w Krakowie i Tarnowie;
- Wioska Zawodnicza wspomagająca w Krynicy Zdroju obejmująca głównie Domy Zdrojowe Uzdrowiska Krynica-Żegiestów S.A. jak i inne obiekty komercyjne
- Wioska Zawodnicza wspomagająca w Zakopanem wykorzystująca głównie obiekty komercyjne
Ważnym dla organizatorów jest fakt, iż Rząd Polski zadeklarował pełne poparcie dla tej inicjatywy i zagwarantował wsparcie finansowe w obszarze organizacji i niezbędnej infrastruktury. Dotychczas wyrazem tego poparcia były podpisane listy intencyjne:
- z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz krakowskimi uczelniami wyższymi dotyczący przygotowania i organizacji Wioski Igrzysk służącej zakwaterowaniu sportowców, działaczy i pozostałego personelu ekip oraz, jeżeli wystąpi taka potrzeba, Wioski Medialnej służącej zakwaterowaniu dziennikarzy oraz miejsca zakwaterowania wolontariuszy;
- z Ministerstwem Infrastruktury dotyczący działań związanych z organizacją III Igrzysk Europejskich w 2023 roku, w celu odpowiedniego przygotowania niezbędnej infrastruktury drogowej i kolejowej na potrzeby przeprowadzenia wydarzenia.
- z Ministerstwem Sportu i Turystyki w sprawie zasad finansowania kosztów organizacji III Igrzysk Europejskich – Kraków, Małopolska 2023, w którym Minister Sportu zadeklarował wsparcie dla organizacji Igrzysk w kwocie co najmniej 200 mln złotych.
W dniu 23 stycznia 2021 roku weszła w życie dedykowana ustawa o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich, na podstawie której Rząd RP przekaże dodatkowo środki finansowe na konieczną opłatę licencyjną w wysokości 160 mln złotych. Specustawa wskazała, również, że Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Infrastruktury będą mogły przygotować specjalne dedykowane programy, które będą miały na celu wsparcie finansowe inwestycji oraz organizacji Igrzysk. Konsekwencją specustawy jest przyjęte przez Radę Ministrów Rozporządzenie w sprawie wykazu przedsięwzięć III Igrzysk Europejskich w 2023 roku, gdzie została wskazana lista koniecznych do zrealizowania inwestycji sportowych i pozasportowych.
Bezpośrednim organizatorem Igrzysk będzie spółka firmą III Igrzyska Europejskie 2023 sp. z o.o.
Obecnie trwają końcowe prace nad zapisami umowy Host City and Region Contract, czyli kontraktu organizacyjnego III Igrzysk Europejskich 2023, pomiędzy Europejskim Stowarzyszeniem Komitetów Olimpijskich i gospodarzami Igrzysk. Umowa zawiera aspekty prawne i organizacyjne tego wydarzenia. Określa prawa i obowiązki wszystkich stron włączonych w organizację III Igrzysk Europejskich. Kontrakt zatwierdzi również ostateczną listę dyscyplin, które mają zostać rozegrane podczas Igrzysk.