Sportowa marka Małopolski
Małopolska to wymarzone miejsce do aktywnego wypoczynku oraz spędzania wolnego czasu i to w najpiękniejszych sceneriach przyrody. Można tu przemierzyć setki szlaków pieszych, rowerowych czy konnych. To raj dla amatorów wspinaczek górskich. Przez większą część roku można uprawiać tu sporty wodne, żeglarstwo, kajakarstwo, a zimą są tu doskonałe warunki do jazdy na nartach czy snowboardzie. Można tutaj korzystać ze świetnej infrastruktury sportowej, która rozwija się szeroko m.in. poprzez uruchamiane programy wspierające lokalne i regionalne projekty inwestycyjne. Corocznie przybywa wiele ogólnodostępnych, nowoczesnych obiektów sportowych, tym samym zapewniając równocześnie sportowcom najlepsze warunki do rozgrywania zawodów i imprez sportowych. Od lat Małopolska jest krajowym liderem w budowie ścieżek rowerowych, które pozwalają miłośnikom dwóch kółek dotrzeć na rowerze do najciekawszych turystycznie i przyrodniczo miejsc w regionie.
Bogata w atrakcje turystyczne, jak i infrastrukturę sportową Małopolska stanowi doskonałą bazę do rozwijania talentów sportowych. To z naszego regionu wywodzą się znani w całym świecie sportowcy, jak m.in.: Justyna Kowalczyk, Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Agnieszka Radwańska, Rafał Majka, Robert Kubica, Robert Korzeniowski, Maria Sajdak, czy Andrzej Bargiel.
Kamil Stoch podczas Pucharu Świata w Zakopanem (2018)
Małopolska to również swoista arena wielu ważnych wydarzeń sportowych, zarówno na stałe wpisanych w kalendarz światowych wydarzeń oraz okazjonalnych, jak mistrzostwa świata czy Europy. Władze województwa, aspirując do roli krajowego lidera w lokalizacji imprez sportowych rangi MŚ i ME, popularyzują sport w Małopolsce podczas krajowych i międzynarodowych wydarzeń, promując jednocześnie Małopolskę jako region kompletny do uprawiania sportu i przygotowany do rozgrywania imprez sportowych najwyższej rangi. Rok rocznie Małopolska jest partnerem kilkudziesięciu imprez sportowych, w tym tych najwyższej rangi, w których udział biorą najlepsi sportowcy globu, m.in.: Pucharu świata w skokach narciarskich w Zakopanem, Mistrzostw Europy we wspinaczce sportowej czy Mistrzostw Świata w Karate Kyokushin.
Małopolski Wyścig Górski
Doświadczenie w realizacji międzynarodowych imprez sportowych, a także odpowiednia infrastruktura sportowa i pozasportowa wpłynęły na decyzję Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich przyznania Województwu Małopolskiemu oraz Miastu Kraków prawa organizacji III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Małopolska nie boi się nowych wyzwań, dlatego podjęła się tego zadania, aby zorganizować i przeprowadzić imprezę na najwyższym sportowym poziomie. To wielkie, multidyscyplinarne wydarzenie będzie prawdziwym świętem dla sportowców i kibiców oraz niepowtarzalną okazją do tego, by pokazać Polskę, jako sprawnego organizatora dużych przedsięwzięć sportowych. Igrzyska prócz walorów współzawodnictwa sportowego, będą promować zdrowy tryb życia, dziedzictwo kulturowe i edukacyjne kraju gospodarza, fair play i przyjaźń między narodami.
Sport to przede wszystkim obszar budowania więzi społecznych, a także społeczno – kulturowej tożsamości. Sport to także przemysł i jedna z możliwych dźwigni rozwoju, szczególnie w regionie tak bogatym w tradycje i odpowiednie warunki naturalne jak Małopolska.
Europejski Festiwal Biegowy
Małopolska Joy Ride Festiwal
Największe wydarzenia sportowe w Małopolsce to:
- Puchar Świata w Skokach Narciarskich
- Małopolski Wyścig Górski
- Wyścig Górski Limanowa – Przełęcz pod Ostrą
- Europejski Festiwal Biegowy
- Małopolska Joy Ride Festiwal
- Cavaliada
- Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn