Atuty województwa małopolskiego
- Duża atrakcyjność inwestycyjna
- Dobra dostępność komunikacyjna i lokalizacja na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków tranzytowych
- Otwartość na rynki zagraniczne
- Innowacyjność – obecność sektora wysokich technologii, instytucji badawczo – rozwojowych, uczelni wyższych oraz innowacyjnych przedsiębiorstw
- Duży potencjał naukowy i badawczy małopolskich uczelni wyższych oraz ośrodków naukowych
- Zasoby ludzkie - duża liczba absolwentów oraz wysoki procent osób z wyższym wykształceniem
- Dobrze rozwinięta sieć usług bankowych
- Bogate zasoby naturalne
Dostępność komunikacyjna
Na terenie województwa małopolskiego, którego całkowita powierzchnia wynosi 15 183 km2 znajduje się 62 miasta, w tym 3 miasta na prawach powiatów: Kraków, Tarnów i Nowy Sącz. Obszar został podzielony na 22 powiaty i 182 gminy.
Małopolska dysponuje bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą transportową. Przez jej obszar przebiega najdłuższa w Polsce, bo licząca blisko 672 km, autostrada A4 oraz główny korytarz tranzytowy z Europy Zachodniej na Ukrainę – CORRIDOR III.
Przez Województwo przebiega blisko 1 100 km linii kolejowych zapewniając bezpośrednie połączenia kolejowe ze wszystkimi większymi miastami w Polsce, a także z Wiedniem, Pragą, Berlinem, Dreznem, Frankfurtem nad Menem, Bukaresztem, Bratysławą, Kijowem, Lwowem oraz Budapesztem
Znajdujący się na terenie Małopolski Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków – Balice im. Jana Pawła II w 2023 obsłużył łącznie 9 404 611 pasażerów - o 27 proc. więcej niż w 2022 r. i o prawie milion więcej niż w rekordowym dotąd przedpandemicznym roku 2019. Pasażerowie najchętniej latali z Krakowa do Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec i Hiszpanii. Wśród miast cieszących się największą popularnością znalazły się: Londyn, Oslo i Warszawa. W letniej siatce połączeń dominowały włoskie, hiszpańskie, tureckie, a wśród miast - Rzym, Barcelona i Tel Awiw. Wzrosła również popularność połączeń oferowanych przez PLL LOT do Nowego Jorku i Chicago.
Przepustowość dzienna jego terminala Cargo wynosi 35 ton. Lotnisko oferowało w 2023 roku połączenia do większości dużych miast w Europie Środkowej i Zachodniej – 161 połączeń oferowało 25 linii lotniczych. Kraków posiada międzynarodowe bezpośrednie połączenia kolejowe do takich miast jak: Chicago, Dubaj, Paryż, Londyn, Praga, Budapeszt, Wiedeń, Lwów.
Potencjał ekonomiczny Małopolski
Województwo małopolskie dysponuje znaczącym w skali kraju potencjałem społeczno-gospodarczym. Liczba ludności województwa małopolskiego w czerwcu 2023 r. wynosiła 3 428,7 tys. Małopolska należy do czołówki polskich regionów pod względem rozwoju gospodarczego. PKB regionu wynosi 8,2% PKB kraju. Ponad 481 tys. podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Małopolsce – 4. miejsce w Polsce ( grudzień 2023). Region Małopolski, jest wyjątkowym regionem w Polsce pod względem różnorodności złóż surowców mineralnych i złóż kopalin, które zaliczyć można do pięciu zasadniczych grup. Są to: surowce energetyczne, surowce chemiczne wraz z solankami jodowo— bromowymi, rudy metali nieżelaznych, surowce skalne, wody lecznicze, termalne i solank.
Małopolska, jako jedyna z 300 europejskich regionów może się poszczycić specjalnym wyróżnieniem Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2024 za przyszłościową wizję rozwoju i wspierania przedsiębiorczości. Nagroda jest efektem ogromnego wysiłku wielu regionalnych instytucji służących wzmacnianiu potencjału biznesowego i innowacyjnego regionu oraz działań na rzecz współpracy z ukraińskimi instytucjami i przedsiębiorcami we wspieraniu Ukrainy w jej odbudowie i europejskich aspiracjach.
W 2021 roku wartość eksportu w województwie małopolskim wyniosła 12,5 mld euro. Małopolski eksport, zdominowany jest przez dwie główne sekcje (według klasyfikacji PKD): C—przetwórstwo przemysłowe i G—handel hurtowy i detaliczny, które odpowiadają łącznie za 90% regionalnego eksportu (sekcja C stanowi 70,6%, a sekcja G 19,4%).
W latach 1998-2018 do Województwa Małopolskiego napłynęły bezpośrednie inwestycje zagraniczne o łącznej wartości przekraczającej 24,55 mld USD. Małopolska zajęła 6. miejsce pod względem strategii przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych - "European Cities and Regions of the Future 2018/2019" FDI Intelligence.

Edukacja i rynek pracy
Małopolska jest drugim ośrodkiem akademickim w Polsce pod względem liczby studentów (po województwie mazowieckim). Na 25 uczelniach wyższych, działających na terenie województwa, w roku akademickim 2022/2023 studiowało 144,2 tys. studentów (w tym 8,7 tys. cudzoziemców). Dyplom ukończenia wyższej uczelni otrzymało 36,3 tys. studentów. Największym ośrodkiem akademickim w województwie jest Kraków, gdzie na poziomie wyższym naukę pobierało 127,6 tys. osób. Znaczna liczba studentów kształciła się także w: Tarnowie – 4,5 tys. osób, Nowym Sączu – 8,4 tys., Oświęcimiu 1,8 tyś., Nowym Targu – 1,5 tys . Uczelnie wyższe, dostosowując się do zmieniającej się sytuacji na rynku pracy, oferują wiele ciekawych kierunków kształcenia, takich jak m.in.: biotechnologia, IT, inżynieria materiałowa, chemia i inżynieria procesowa, elektronika i telekomunikacja, technologie chemiczne, wzornictwo, ekonomia, finanse i rachunkowość, zarządzanie i marketing, filologie. Ma to odzwierciedlenie w występującej na terenie Małopolski dużej dostępności wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Wśród wszystkich studiujących największy udział miały osoby kształcące się w ramach następujących grup kierunków studiów: biznes, administracja i prawo – 28,1 tys. (19,5%), Technika, przemysł i budownictwo – 26,0 tys. (18,1%), Nauki społeczne,dziennikarstwo i informacja – 23,1 tys. (16,0%) oraz Nauki humanistyczne i sztuka – 18,1 tys. (12,5%).
Liczba osób aktywnych zawodowo w Małopolsce wynosi ok. 1,5 mln. Szczegółowe i aktualne informacje dot. rynku pracy dostępne są na stronie Urzędu statystycznego w Krakowie:
Więcej informacji gospodarczych można znaleźć na stronie: Business in Małopolska.