Aktywność Samorządów
Dzień Samorządu Terytorialnego Województwa Małopolskiego. Stary Sącz 2025 r obchodzony jest na pamiątkę pierwszych, w pełni wolnych wyborów samorządowych do rad gmin i miast z 27 maja 1990 roku. Te wydarzenia umożliwiły obywatelom współdecydowanie o losie swoich „małych ojczyzn” i zapoczątkowały powstanie lokalnych, demokratycznych samorządów, co stanowiło ważny moment w historii Polski. Obchody stanowią doskonałą okazję do rozmów, podsumowania osiągnięć samorządowców, wymiany doświadczeń oraz wspólnego świętowania, które promuje wśród mieszkańców regionu rolę samorządu w życiu społecznym.
Data wydarzenia: 23 maja 2025 r.
Miejsce wydarzenia: Stary Sącz
Organizator: Województwo Małopolskie
Odkrywanie nieoczywistych miejsc, nauka przez zabawę, muzyka na żywo i mnóstwo ciekawych opowieści. Tak zapowiada się Dzień Dziecka w krakowskim magistracie, który otworzy swe podwoje dla zwiedzających. To jedna z nielicznych okazji, kiedy można zobaczyć wnętrza na co dzień niedostępne i poznać historię pałacu Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych. Od kilkunastu lat krakowianie i goście zapraszani są do odwiedzenia siedziby władz miasta, by wspólnie świętować Dni Krakowa.
Data wydarzenia: 8 czerwca 2025 r.
Organizator: Urząd Miasta Krakowa, Wydział Komunikacji Społecznej
Wydarzenia edukacyjne
W ramach działania zaplanowano cykl wykładów historyczno-politologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim nawiązujących do obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wykłady będą miały charakter otwarty, zaproszenia zostaną wysłane m.in. do małopolskich szkół.
Harmonogram wykładów:
- 10 marca 2025 r., godzina: 16:00, Polska Bolesławów - prof. dr hab. Krzysztof Ożóg
- 08 kwietnia 2025 r., godzina: 16:00, Kraków Bolesława Chrobrego - dr Dariusz Niemiec
- 26 maja 2025 r., godzina: 16:00, Architektura i sztuki plastyczne w państwie Piastów na przełomie X i XI wieku - dr hab. Teresa Rodzińska-Chorąży
- 02 czerwca 2025 r., godzina: 16:00, Zobaczyć Króla. Bolesław Chrobry i jego czyny w świetle średniowiecznych i nowożytnych źródeł ikonograficznych - dr hab. Zenon Piech
- 17 czerwca 2025 r. , godzina: 16:00, Koronacja jako wezwanie do budowania własnych instytucji – okiem prawnika - ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier
Data wydarzenia: marzec-czerwiec 2025
Miejsce wydarzenia: Collegium Novum, ul. Gołębia 24, Kraków
Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Edukacji
W ramach obchodów jubileuszu tysiąclecia we wszystkich ośrodkach Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli zostaną zorganizowane cztery warsztaty „Biało – czerwona dla przedszkolaka; 1000 – rocznica koronacji Bolesława Chrobrego”.
W ramach zajęć uczestnicy poznają różnorodne techniki wykonywania prac plastycznych związanych z postaciami pierwszych koronowanych władców. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma zestaw książek „Polskie symbole narodowe”.
Termin wydarzenia: marzec/kwiecień/maj 2025 r.
Organizator: Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
W ramach działania przewiduje się organizację Wielkiego Quizu wiedzy historycznej, którego tematem przewodnim będzie rok obchodów Tysiąclecia Korony Królestwa Polskiego, w tym podkreślenie roli i znaczenia panowania Bolesława Chrobrego.
Wydarzenie zostało zaplanowane na październik 2025 r. w auli Audytorium Maximum. Wśród zaproszonych do współpracy gości, a także do układania pytań do powyższego quizu, pojawi się grono wybitnych historyków, heraldyków i politologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Data wydarzenia: październik 2025 r.
Miejsce wydarzenia: Audytorium Maximum, Kraków
Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Edukacji
Projekt obejmuje serię wykładów i dyskusji dla uczniów małopolskich szkół. Edycja 2025 będzie rozszerzona o tematykę obchodów Tysiąclecia Korony Królestwa Polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem administracji królewskiej i rządzenia państwem.
Wykłady z powyższej tematyki poprowadzą pracownicy naukowi z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ponadto, w spotkaniach wezmą udział przedstawiciele Samorządu Województwa Małopolskiego, którzy z praktycznego punktu widzenia opowiedzą o pracy w Urzędzie Marszałkowskim oraz będą odpowiadali na zadawane przez uczniów pytania.
Data wydarzenia: marzec-grudzień 2025 r.
Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM), Departament Edukacji
Miejsce wydarzenia: Sala sesyjna UMWM ul. Racławicka 56, Kraków
W ramach zakończenia obchodów jubileuszu, na przełomie października i listopada, zostanie zorganizowany koncert skierowany przede wszystkim do dojrzałej publiczności.
Wydarzenie będzie uroczystym zwieńczeniem obchodów Tysiąclecia Korony Królestwa Polskiego. Na koncercie wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej.
Data wydarzenia: październik/listopad 2025 r.
Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Edukacji
Królewski symbol mocy – korona Bolesława Chrobrego
Konkurs plastyczny dla przedszkolaków;
Twarzą w twarz – portret Bolesława Chrobrego
Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, dla klas 1-3;
Śladami Bolesława Chrobrego. Historia w Obrazkach
Konkurs na przygotowanie komiksu dla uczniów szkół podstawowych, dla klas 4-6;
Bolesław Chrobry Komiksem Pisany – Tworzymy historię
Konkurs na przygotowanie komiksu dla uczniów szkół podstawowych, dla klas 7-8;
Więcej o konkursach znajdziesz tutaj.
Data wydarzenia: marzec/kwiecień/maj 2025 r.
Organizator: Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie
Celem konkursu jest uczczenie 1000-lecia koronacji dwóch pierwszych królów Polski, podnoszenie kompetencji dydaktycznych nauczycieli oraz rozwijanie postaw patriotycznych i obywatelskich nauczycieli i uczniów. Zakres tematyczny konkursu to dzieje monarchii w Polsce od Bolesława Chrobrego do Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Więcej informacji o konkursie znajdziesz tutaj.
Data wydarzenia: kwiecień 2025 r.
Organizator: Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie
W ramach obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego, 25 kwietnia w Sali Siemiradzkiego w krakowskich Sukiennicach odbędzie się konferencja naukowa pod nazwą: „Tysiąclecie suwerenności Polski”. Działanie realizowane jest przez Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie oraz Uniwersytetem Jagiellońskim. Do współpracy zostali zaproszeni wybitni pracownicy naukowi m.in.: historycy, heraldycy, politolodzy.
Uwaga!
Konferencja jest wydarzeniem zamkniętym, na które obowiązują imienne zaproszenia. Inni zainteresowani będą mieli możliwość uczestniczenia w konferencji na żywo na kanale YouTube @TelewizjaMalopolska.
Na konferencję złożą się 4 panele tematyczne, każdy kończący się podsumowaniem i dyskusją.
Średniowiecze - prof. dr hab. Andrzej Marzec
- prof. dr hab. Krzysztof Fokt, Wokół znaczenia pierwszych piastowskich koronacji,
- prof. dr hab. Krzysztof Ożóg, Powstanie idei Corona Regni Poloniae,
- prof. dr hab. Jerzy Sperka, Jagiellonowie na polskim tronie. Trudne początki.
Nowożytność - dr Dominik Kadzik
- prof. dr hab. Adam Perłakowski, Epoka saska w Rzeczypospolitej i definitywny koniec suwerenności państwa polsko-litewskiego 1697-1763,
- prof. dr hab. Dorota Dukwicz, (Nie)suwerenność Rzeczypospolitej jako przyczyna upadku? Polska w relacjach z państwami ościennymi w drugiej połowie XVIII w.,
- prof. dr hab. Michał Zwierzykowski, Od groźby pójścia pod jarzmo do walki o suwerenność Rzeczypospolitej. Przemiany w osiemnastowiecznym myśleniu szlacheckim w latach 1700-1768.
XIX wiek/XX wiek - prof. dr hab. Andrzej Nowak
- prof. dr hab. Stanisław Wiech, Długi wiek XIX (1795-1918): skutki utraty własnego państwa,
- prof. dr hab. Marek Kornat, II Rzeczpospolita: znaczenie odzyskanej suwerenności,
- prof. dr hab. Zdzisław Zblewski, PRL i jego miejsce w historii polskiej państwowości.
Debata oksfordzka - prof. dr hab. Paweł Laidler
Zakres tematyczny debaty będzie dotyczyć suwerenności analizowanej z perspektywy historycznej i współczesnej, w kontekście ewolucji pojęcia na przestrzeni wieków oraz jego znaczenia w odniesieniu do zmieniającej się roli państw w systemie stosunków międzynarodowych. Myślą przewodnią dyskusji będzie stwierdzenie czy suwerenność ma znaczenie we współczesnym świecie.
W dyskusji wezmą udział prof. dr hab. Piotr Bajor, prof. dr hab. Dorota Pietrzyk-Reeves, prof. dr hab. Bogdan Szlachta, prof. dr hab. Jacek Czaputowicz, dr Patryk Tomaszewski.
Transmisja konferencji dostępna on-line na kanale YouTube @TelewizjaMalopolska.
Data wydarzenia: 25 kwietnia 2025 r.
Miejsce wydarzenia: Muzeum Narodowe w Krakowie, Sukiennice
Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Edukacji, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Podczas warsztatów dzieci zapoznają się z zawodem średniowiecznego skryby oraz poznają historię i elementy tworzonych przez nich manuskryptów. Dowiedzą się, czym są inicjały, jak powstawały i jakie były rodzaje. Na zakończenie stworzą inicjał swojego imienia wykorzystując style i techniki poznane podczas zajęć. Zajęcia mają na celu nie tylko rozwijanie wiedzy i zdolności plastycznych, ale także pogłębianie świadomości siebie oraz wyrażanie własnej osobowości za pomocą symbolicznej formy inicjału.
Data wydarzenia: maj 2025 r.
Organizator: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu Filia Nowy Targ
Zapraszamy młodzież na niezapomnianą podróż w czasie! Jest to wycieczka historyczna przez serce Podhala i Pienin, podczas której młodzież odkryje najważniejsze zabytki regionu. Trasa wiedzie przez urokliwe miejscowości, takie jak Nowy Targ, Łopuszna, Dębno, czy Czorsztyn, gdzie jej uczestnicy odwiedzą zamki, dwory i kościoły, będące świadkami burzliwych wydarzeń przeszłości. W czasie wycieczki czekają na nich ekscytujące gry terenowe i zagadki historyczne, które pozwolą lepiej poznać tajemnice regionu. To doskonała okazja, by poprzez zabawę zgłębić historię Polski i jej związki z tym wyjątkowym zakątkiem kraju!
Data wydarzenia: maj 2025 r.
Organizator: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka - filia w Nowym Targu
Uczestnicy konkursu, uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych, wykonują zespołowo (maksymalnie trzy osoby w zespole) lapbooka w formacie A4 lub A3 poświęconego historii Polski od koronacji Bolesława Chrobrego do czasów współczesnych.
Data wydarzenia: maj 2025 r.
Organizator: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu wraz filiami w Limanowej, Gorlicach, Nowym Targu, Rabce, Zakopanem, Mszanie Dolnej
Pedagogiczne Biblioteki Wojewódzkie w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu organizują warsztaty poświęcone obchodom Tysiąclecia Królestwa Polskiego, skierowane do przedszkolaków oraz uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. W ramach zajęć odbędą się również spotkania dla rodziców i nauczycieli oraz konkursy plastyczne.
Data wydarzenia: styczeń/grudzień 2025 r.
Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Edukacji, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu
W ramach obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie zapraszają na kolejną odsłonę rodzinnego pikniku skierowanego do najmłodszych Małopolan wraz z rodzinami.
Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa — królewska i pełna niespodzianek. Na przybyłych gości będą czekać liczne atrakcje, czyli m.in.:
- królewskie warsztaty edukacyjne,
- nauka dworskich tańców,
- turnieje gier planszowych,
- dekorowanie koron królewskich.
Najmłodszych uczestników zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na królewskie przebranie. Na zwycięzców czekają atrakcyjne królewskie nagrody!
Wydarzeniu będą także towarzyszyć prezentacje nowych wydawnictw dla najmłodszych, animacje, gry i zabawy interaktywne. Będzie można również posłuchać na żywo utworów Krakowskiego Chóru Dziecięcego.
Na wszystkich uczestników będą czekać regionalne przysmaki!
Data wydarzenia: sobota, 24 maja 2025 r., godz. 12.00-17.00
Miejsce: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. H. Kołłątaja w Krakowie ul. F. Focha 39
Organizator: Departament Edukacji.Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Edukacji, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Wydarzenia kulturalne
W ramach Konkursu Literackiego „Piękno Małopolski Słowem Opisane” (tutaj znajdziesz wszystkie informacje o tym konkursie) przewidziano tematyczną kategorię specjalną „1000 lat Korony Polskiej”. Prace należy nadsyłać do 5 kwietnia. Ogłoszenie wyników wraz z uroczystym koncertem i wręczeniem nagród zaplanowano na 28 maja.
To już 5 edycja konkursu. Uczestnicy nadsyłają prace prozatorskie i wiersze. Nagrodzone prace ukazują się drukiem w konkursowym almanachu wydawanym w kolejnym roku (w tym roku ukazuje się almanach z pracami z 2024 r.).
Data wydarzenia: luty-maj 2025
Organizator: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Wystawa powstała z okazji rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Jej inspiracją była chęć pokazania nauki polskiej na arenie światowej.
Data wydarzenia: 15 kwietnia 2025 r.
Miejsce wydarzenia: Małopolskie Centrum Nauki COGITEON
Wystawa została przygotowana z okazji obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej. Przedstawia dwie formacje biorące udział w Powstaniu Warszawskim, których nazwy nawiązują do tradycji piastowskich i Bolesława Chrobrego, pierwszego króla w dziejach naszego kraju. Pokazuje nie tylko walkę żołnierzy, ale i wartości, którymi się kierowali – wolność, odwagę, lojalność wobec Ojczyzny.
Batalion „Chrobry I” wywodził się z Polskiej Organizacji Zbrojnej, powstałej już w październiku 1939 r. W wyniku akcji scaleniowej liczący początkowo ok. 100 konspiratorów oddział ppor. Kazimierza Burnosa „Cordy” został włączony do Armii Krajowej w 1942 r. i otrzymał nazwę „Chrobry”.
Zgrupowanie „Chrobry II” powstało wraz z wybuchem Powstania Warszawskiego, skupiając ochotników z różnych konspiracyjnych organizacji. Jego twórcą był mjr Leon Nowakowski „Lig”, oficer Narodowych Sił Zbrojnych, a w szeregach Zgrupowania znaleźli się m.in. żołnierze AK, którzy nie zdążyli na koncentrację przed godziną „W”, jak i oddział socjalistów o nazwie „Daniel”. Dołączyli do niego także rtm. Witold Pilecki i por. Jan Redzej, którzy razem uciekli z KL Auschwitz w kwietniu 1943 r.
Wystawa przedstawia na planszach dzieje obu oddziałów, szlak ich powstańczych walk, skład osobowy, liczebność i straty poniesione w bojach. Zawiera fotografie z Muzeum Powstania Warszawskiego i Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944. Natomiast artefakty i pamiątki rodzinne z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego prowadzonego przez Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” dokumentują dokonania obu formacji.
Ekspozycja powstała we współpracy z Grupą Historyczną „Zgrupowanie Radosław” oraz Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego. Otwarcie wystawy o godz. 12:00
Data wydarzenia: 15 kwietnia – 15 czerwca 2025 r.
Miejsce wydarzenia: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”
Tradycyjne Święto Rękawki na Kopcu Krakusa nawiązuje do przedchrześcijańskiej tradycji odprawiania wiosennych obrzędów ku czci zmarłych, której początki sięgają wczesnego średniowiecza (ok. VIII w.). Organizowane jest każdego roku (od 2001) w pierwszy wtorek po Wielkanocy.
Pod Kopcem Krakusa będzie można przenieść się w czasie o kilka wieków i zobaczyć jak wyglądało życie we wczesnośredniowiecznych osadach: jakie były tradycyjne rzemiosła, jakie stroje noszono, a przede wszystkim jak wyglądały średniowieczne obrzędy odprawiane z okazji nadejścia wiosny. Można będzie również spróbować potraw gotowanych według przepisów naszych przodków i zobaczyć jak wyglądały średniowieczne potyczki zbrojne (punktem kulminacyjnym wydarzenia jest wielka bitwa wojów). Integralnym elementem imprezy będą występy artystyczne bardów oraz zespołów ludowych, czerpiących inspiracje z muzyki średniowiecznej.
Tegoroczne obchody święta odbędą się pod hasłem – Chrobry przejmuje Kraków. Krakowianie zgromadzeni pod Kopcem Krakusa, będą mogli obejrzeć widowisko teatralne ukazujące Bolesława Chrobrego przejmującego z rąk czeskich gród krakowski.
Nie zabraknie również tradycyjnych elementów programu: obrzędu rozpalenia ognia na szczycie Kopca Krakusa, biegu wojów w pełnym uzbrojeniu dookoła kopca, prezentacji przybyłych drużyn, wróżby na pomyślność grodu Krakowa.
Kulminacyjnym elementem wydarzenia będzie wielka bitwa wojów – starcie wojsk Chrobrego z Czechami. Dwie potężne armie staną naprzeciw siebie u stóp Kopca Krakusa, skrzyżują miecze, topory i tarcze i nie szczędząc sił będą walczyć o zwycięstwo.
Rękawce towarzyszyć będzie również jarmark sztuki, rękodzieła i potraw tradycyjnych.
Data wydarzenia: 22 kwietnia 2025
Organizator: Centrum Kultury Podgórza w Krakowie, Grupa Wojów Wiślańskich KRAK oraz Dzielnica XIII Podgórze
Miejsce wydarzenia: Kopiec Krakusa, Kraków
Szczegóły na: ckpodgorza.pl
Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża" - to spotkania, warsztaty, wykłady i specjalne wydarzenia skierowane do wszystkich miłośników słowa pisanego. W tym roku odbędą się m.in. spotkanie z autorskie profesorami Andrzejem Nowakiem i Andrzejem Chwalbą
Ideą akcji jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem dla drugiej osoby, będąc w ten sposób dowodem naszej sympatii i wyrazem uznania. W jego realizację angażują się biblioteki w całej Małopolsce.
Data wydarzenia: 23-26 kwietnia 2025 r.
Miejsce wydarzenia: Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Wystawa ma na celu zaprezentowanie broni białej i palnej oraz uzbrojenia ochronnego na ziemiach polskich na przestrzeni wieków.
Data wydarzenia: wernisaż 28 kwietnia 2025 r.
Miejsce wydarzenia: Muzeum Ziemi Tarnowskiej
Koncert w wykonaniu solistów, chóru, baletu i orkiestry Opery Krakowskiej. Usłyszymy utwory z różnych etapów historycznych Królestwa Polskiego i Rzeczpospolitej Polskiej, nawiązujące do kluczowych wydarzeń, które kształtowały polską tożsamość narodową.
Data wydarzenia: 29 kwietnia 2025 r. godz. 18.30
Miejsce wydarzenia: Opera Krakowska ul. Lubicz 48, 31-512 Kraków
Organizator: Opera Krakowska
Więcej informacji: www.opera.krakow.pl
Ważne informacje: spektakle biletowane
Rezerwacja: tel. 12 296 62 60, 12 296 62 61,
Organizowana przez Bibliotekę Polskiej Piosenki przy okazji ważnych patriotycznych rocznic. Krakowska Lekcja Śpiewania to wyjątkowa forma koncertu polegająca na tym, że to nie artyści, ale publiczność jest głównym wykonawcą, a Teatr Loch Camelot wspiera i pomaga w śpiewaniu, podając odpowiednią tonację i linię melodyczną. Koncerty, które odbywają się na jednym z głównych placów miasta, gromadzą liczne grono krakowian i gości. Przychodzą tu całe, wielopokoleniowe rodziny. Dziadkowie uczą śpiewać wnuki i pokazują, jak radośnie świętować najważniejsze wydarzenia w historii Polski.
Data wydarzenia: 3 maja 2025 r.
Organizator: Urząd Miasta Krakowa, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego/Biblioteka Polskiej Piosenki
„138. rocznica Powstania Sokolstwa na Sądecczyźnie” to spotkanie okolicznościowe w sali im Romana Sichrawy oraz na dziedzińcu Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ W czasie wydarzenia zostanie odegrana inscenizacja nadchodzącego orszaku królewskiego Bolesława Chrobrego. Drugiego dnia obchodów odbędzie się złożenie barw i kwiatów na grobach druhów Sokolstwa.
Data wydarzenia: 25-26 maja 2025 r.
Miejsce wydarzenia: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Organizator: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Już od 21 lat w wybraną majową noc krakowskie muzea oraz galerie szeroko otwierają swoje drzwi i zapraszają krakowianki, krakowian i gości do oglądania bogatych zbiorów. Noc Muzeów to możliwość zwiedzania, a także udział w spacerach tematycznych prowadzonych przez kuratorów i przewodników, spotkania z artystami, warsztaty oraz szereg innych atrakcji przygotowanych z myślą o osobach w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach.
Podczas Nocy Muzeów instytucje udostępniają swoje przestrzenie zwiedzającym bezpłatnie lub za bilet wstępu w ustalonej symbolicznej kwocie. Każda edycja wydarzenia odbywa się pod wybranym hasłem przewodnim i przyciąga tak liczne grono miłośników nocnego zwiedzania, że staje się nieformalnym świętem kultury.
Data wydarzenia: 16 maja 2025 r.
Organizator: Urząd Miasta Krakowa, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego/Muzeum Krakowa
W tę wyjątkową noc - 16 maja, w godzinach 19:00 – 24:00 - zapraszamy wszystkich miłośników historii, techniki i dobrej zabawy do odwiedzenia najbardziej odlotowego Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie! W tym roku jedno z wydarzeń będzie nawiązywać do obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego.
Tutaj znajdziesz wszystkie szczegóły.
Data wydarzenia: 16 maja
Miejsce: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Organizator: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Coroczne, wielkie, krakowskie smocze święto, na które składa się parada i spektakularne widowisko. Jest to okazja aby zobaczyć różnorodne smoki: duże i małe, unoszące się, paradujące, pływające. Każda edycja wydarzenia gromadzi rok rocznie tłumy krakowian i gości. Pomysłodawcą i organizatorem Parady Smoków jest Teatr Groteska, Wydarzenie odbywa się od 2000 r. Tegoroczna tematyka wydarzenia nawiązywać będzie do jubileuszu 1000-lecia Korony Królestwa Polskiego.
Data wydarzenia: 8 czerwca 2025 r.
Miejsce wydarzenia: Kraków
Organizator: Teatr Groteska
„Poszukiwanie pierścienia Św. Kingi” to dwudniowy zlot harcerski, w czasie którego zostanie zorganizowana: gra terenowa zawierająca pokaz inscenizacji orszaku rycerskiego i koronacji, Na posterunkach zadaniowych znajdziemy postaci występujące w strojach historycznych (współorganizacja wydarzenia).
Data wydarzenia: 12-13 czerwca 2025 r.
Miejsce wydarzenia: Rynek i Zespół klasztorny Sióstr Klarysek w Starym Sączu|
Organizator: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Związek Harcerstwa Polskiego Nowy Sącz
Europejskie Dni Archeologii (EDA) to inicjatywa realizowana w Polsce od 2019 roku. Co roku odbywają się w czerwcu i są adresowane do bardzo zróżnicowanej grupy odbiorców: od rodzin z dziećmi, poprzez młodzież szkolną, studencką i osoby dorosłe, po pasjonatów oraz specjalistów z dziedziny archeologii. Europejskie Dni Archeologii to okazja do odkrywania tajemnic przeszłości, poznawania historii oraz eksplorowania dziedzictwa kulturowego poprzez różnorodne aktywności i wydarzenia. Tegoroczna edycja będzie miała akcent związanych z Tysiącleciem Królestwa Polskiego.
W tym roku organizatorzy zapraszają na wydarzenie plenerowe na Zamku Lipowiec: Obrona zamku przez wojskami Władysława Łokietka. Wypełnią je pokazy, potyczki i prezentacje wojski. Niezwykła historyczna gratka!
Data wydarzenia: 13-15 czerwca 2025 r.
Miejsce wydarzenia: Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie
Monumentalny pokaz spektaklu autorstwa Zygmunta Krauze (muzyka) oraz Vincenzo de Vivo (libretto) w przepięknej scenerii Zamku Królewskiego na Wawelu. Opera opowiada o najważniejszych etapach życia wybitnej postaci historycznej, od momentu tego, gdy jako młoda księżniczka przygotowywała się do roli królowej, przez rządy na Wawelu u boku Zygmunta I Starego i pełnienia przez nią roli Królowej Polski i Wielkiej Księżnej Litewskiej, aż do schyłku jej życia i wygnania z kraju. Wydarzenie w znaczący sposób podkreśli jubileusz Tysiąclecia Korony Królestwa Polskiego i będzie jego znakomitym ukoronowaniem.
Data wydarzenia: 29 czerwca 2025 r.
Miejsce wydarzenia: Dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu
Organizator: Opera Krakowska
Opera Krakowska corocznie organizuje Letni Festiwal Opery Krakowskiej, który stał się prawdziwym świętem muzyki, opery i tańca. To niezwykłe wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych regionu zdobywając uznanie widzów z kraju, jak i za granicą.
Kilkanaście różnorodnych wydarzeń, premier, organizowanych zarówno na scenie Opery Krakowskiej, jak i w plenerze, m.in. Zamku Królewskiego na Wawelu przyciąga co roku tysiące widzów.
Realizacja tych dzieł na Wawelu, z jego bogatą historią, kulturowym znaczeniem dodaje tym wydarzeniom szerszego wymiaru, ponieważ upamiętniają one nie tylko wielkich artystów, ale również integrują społeczność, przypominając o znaczeniu dziedzictwa artystycznego i jego wpływie na współczesność.
Wawel jest symbolicznym miejscem, które staje się amfiteatrem dla kultury i sztuki. Wystawienie spektakli operowych w 2025r. na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu w ramach XXVI Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej instytucja zamierza zrealizować w ramach obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego, które zostały zainaugurowane 11 listopada 2024 r. w Operze Krakowskiej.
Wykonawcy: Soliści, Chór, Balet, Orkiestra Opery Krakowskiej
Program:
27 czerwca 2025 r. Opera Tosca G. Pucciniego
2 lipca 2025 r. Opera Aida G.Verdiego
Data wydarzenia: 27 czerwca 2025 r., 02 lipca 2025 r.
Organizator: Opera Krakowska
Miejsce wydarzenia: Dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu
Zorganizowany zostanie pokaz świateł i dźwięków z wykorzystaniem dronów, który przedstawi historię Małopolski – od lokacji stolicy państwa polskiego w Krakowie, aż po najnowsze osiągnięcia regionu. Wydarzenie będzie dostępne dla wszystkich mieszkańców, turystów i gości przebywających w Krakowie i Małopolsce, stając się wakacyjną atrakcją turystyczną regionu.
Data wydarzenia: Pokazy planowane są w okresie wakacyjnym
Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Turystyki wraz z partnerami
Polska jest Wasza to hasło pikniku rodzinnego z elementami gier i zabaw. Imprezie będą towarzyszyć wydarzenia edukacyjne poświęcone początkom historii Królestwa Polskiego. Zaplanowano również inscenizacje nawiązujące do momentu koronacji Bolesława Chrobrego. Uczestnicy pikniku otrzymają pakiety z grafiką pierwszej polskiej korony.
Data wydarzenia: 13 lipca 2025 r.
Miejsce wydarzenia: Plac przy Zamku Królewskim w Nowym Sączu
Organizator: Małopolskie Centrum Kultury „SOKÓŁ” w Nowym Sączu
Noc Cracovia Sacra to część organizowanego przez Miasto Kraków cyklu Krakowskie Noce, która jest okazją do prezentacji i poznawania dziedzictwa sakralnego Krakowa i okolic.
Program wydarzenia jest bogaty i zróżnicowany − oprócz zwiedzania najpiękniejszych świątyń, odkrywania kościelnych i klasztornych zabytków, dzieł sztuki i zakamarków czasem niedostępnych na co dzień, oferuje też liczne wystawy, koncerty oraz spektakle o tematyce sakralnej. W przedsięwzięciu biorą udział krakowskie i podkrakowskie kościoły i klasztory.
Data wydarzenia: 14–25 sierpnia 2025 r.
Organizator: Urząd Miasta Krakowa, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego/instytucje kultury/ instytucje kościelne
Królewska wizytacja Ludźmierza i Nowego Targu to widowisko z udziałem konnych grup rekonstrukcyjnych z przejazdem zbrojnych od siedziby Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego w Ludźmierzu (oddział MCK SOKÓŁ) do Rynku w Nowym Targu, gdzie nastąpi powitanie króla, prezentacja korony i wojów. Całość zakończy koncert w Nowym Targu. Przewidywany jest udział ok. 50 konnych w strojach rycerskich oraz innych polskich wojskowych formacji konnych i w strojach regionalnych.
Data wydarzenia: 6 września 2025
Organizator: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Miejsce wydarzenia: Instytut Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu – Oddział Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Labiryntu Historii (20. edycja ) to cykl wydarzeń o charakterze edukacyjno-kulturalnym, poruszających tematy związane z historią Polski i jej sąsiadów. Program kierowany jest przede wszystkim do młodych ludzi, ale może być również ważny dla osób należących do innych grup wiekowych. Przeszłość naszego narodu pełna jest konfliktów, dramatów i tragedii, a także zdarzeń chwalebnych, podniosłych i szczęśliwych. Umiejętność właściwej analizy i refleksji nad złożonymi zjawiskami historycznymi pomaga nie tylko pogłębiać wiedzę o własnej przeszłości, odnajdywać drogi do zrozumienia wydarzeń i procesów zachodzących we współczesnym świecie, ale także przyjmować postawę tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka, zachowując własną tożsamość i godność. W programie wydarzenia znajdują się wykłady, dwa panele dyskusyjne, wystawa w Galerii Sokół Foyer i specjalny historyczny koncert-widowisko. Współorganizatorem Labiryntu Historii jest Fundacja Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej.
Data wydarzenia: 17–23 listopada 2025
Organizator: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Miejsce wydarzenia: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Wydarzenia sportowe i turystyczne
I Automobilowy Rajd Koronny organizowany jest w celu upamiętnienia jubileuszu Tysiąclecia Królestwa Polskiego, a także upowszechnienia sportów motorowych. Rajd odbędzie się pomiędzy dwoma historycznymi stolicami Polski – Krakowem, a Gnieznem. Strefa startu zostanie zlokalizowana w historycznym centrum Krakowa, meta będzie umiejscowiona w samym centrum Gniezna.
W rajdzie weźmie udział kilkadziesiąt załóg. Przedsięwzięcie jest realizowane pod egidą Polskiego Związku Motorowego. Rajd zostanie rozegrany zgodnie z przyjętym regulaminem, odpowiednim dla tego typu wydarzeń sportowych.
Województwo Małopolskie jest Partnerem Głównym rajdu.
Data wydarzenia: 16 – 17 maja 2025 r.
Organizator: Polski Związek Motorowy,
Partner Główny Wydarzenia: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Sportu i Upowszechniania Kultury Fizycznej
Projekt zakłada organizację wizyt/wydarzeń turystyczno-kulturalnych w regionie przeznaczonych dla dzieci i młodzieży z Małopolski, uwzględniających aspekt poznawczy regionu.
Celem projektu jest popularyzacja oferty turystycznej regionu, ze szczególnym uwzględnieniem oferty w zakresie turystyki kulturalnej, dedykowanej i merytorycznie związanej z tematyką jubileuszu Tysiąclecia Koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego Króla Polski.
Data wydarzenia: cały rok
Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Turystyki wraz z partnerami
Wydarzenia promocyjne
Święto Małopolski to cykliczne wydarzenie mające na celu budowanie silnej wspólnoty Małopolan oraz umacnianie więzi między mieszkańcami. Impreza promuje walory naszego regionu, a jej głównym punktem są atrakcje plenerowe, które integrują społeczność i celebrują lokalną kulturę.
Data wydarzenia: 8 czerwca 2025 r.
Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Marketingu i Promocji
Miejsce wydarzenia: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Małopolski Festiwal Smaku to wydarzenie kulinarne, które odbywa się od 2005 roku i na stałe wpisało się w kalendarz ważnych imprez w Polsce. Główną ideą festiwalu jest wsparcie małopolskich producentów oraz aktywizacja lokalnych samorządów i kół gospodyń wiejskich. Festiwal promuje Małopolskę jako region bogaty w zdrową, lokalną żywność o wysokiej jakości i wyjątkowe tradycje kulinarne. Uczestnicy mają okazję odkrywać smaki regionu oraz poznawać lokalnych producentów. Wydarzenie będzie nawiązywać do obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego.
Data wydarzenia: czerwiec-wrzesień 2025 r.
Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Marketingu i Promocji
Internetowy konkurs wiedzy o Małopolsce, organizowany co roku, ma na celu edukację, promocję walorów oraz podkreślenie atrakcyjności regionu. Uczestnicy mają szansę sprawdzić i poszerzyć swoją wiedzę o Małopolsce, odpowiadając na pytania związane z jej historią, kulturą i tradycjami. Wszystkim quizom towarzyszy promocja w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Małopolski.
Data wydarzenia: czerwiec-grudzień 2025 r.
Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Marketingu i Promocji
Wydarzenia partnerskie
W dniach 12-13 kwietnia 2025 r. w królewskim mieście Lanckorona odbędzie się otwarcie sezonu turystycznego 2025 oraz udostępnienie dla zwiedzających ruin zamku po kolejnym etapie rewitalizacji, co jest dobrą okazją do świętowania obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego.
W tych dniach zaplanowano m.in paradę orszaku konnego Małopolskiego Klubu Rekreacji i Turystyki Konnej im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich, nawiązującego do historii Polski od czasów Bolesława Chrobrego. Ponadto w ruinach zamku odbędzie się koncert muzyki dawnej. Do obejrzenia będzie wystawa fotograficzna Artura Brodzkiego pt. „Lanckorona, Studium nocy”. Równolegle 12-13 kwietnia w Lanckoronie odbędzie się na rynku tradycyjny Lanckoroński Jarmark Wielkanocny, podczas którego wystawcy będą prezentowali swoje wyroby rękodzielnicze, w tym wielkanocne ozdoby i tradycyjne wielkanocne przysmaki z terenu Małopolski.
Data wydarzenia: 12-13 kwietnia 2025
Miejsce wydarzenia: Lanckorona, rynek i ruiny zamku
Województwo lubelskie
Województwo Lubelskie planuje uroczyste obchody Tysiąclecia Królestwa Polskiego w dniu 11 maja 2025 r.
W ramach wydarzenia zaplanowano uroczystą Msze Św. w Archikatedrze Lubelskiej o godzinie 13:00. Kolejno o godzinie 14:15 spod Archikatedry Lubelskiej ma ruszyć uroczysty przemarsz ulicami Lublina w kierunku Placu Teatralnego. We mszy jak i w samym przemarszu wezmą udział przedstawiciele władz, rektorzy lubelskich uczelni, grupy rekonstruktorskie oraz mieszkańcy Lubelszczyzny. Na Palcu Teatralnym zostanie odprawiony ceremoniał wojskowy.
Punktem centralnym ma być widowisko artystyczne „Koronacja”, które odbędzie się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Do jego współtworzenia zaproszeni zostali Sztukmistrze z Lublina, profesjonalna, misyjna grupa cyrkowa. Ich popisy uatrakcyjnią przebieg akcji scenicznej. Jej monumentalność i mistycyzm podkreśli muzyka Marcina Pospieszalskiego wykonywana na żywo przez chór i orkiestrę. Całość ma w spektakularny, przystępny sposób opowiedzieć o koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski oraz znaczeniu tego wydarzenia dla dziejów naszego kraju i jego teraźniejszości.
Wokół widowiska planowana jest organizacja miasteczka średniowiecznego – rodzinnego pikniku historycznego na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur z udziałem rekonstruktorów.
Czytaj również:
W poniedziałek 8 kwietnia w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się kolejny z cyklu pięciu wykładów naukowych w ramach obchodów jubileuszu Tysiąclecia Królestwa Polskiego, którego symbolicznym początkiem w 1025 roku stała się koronacja księcia Bolesława Chrobrego na Króla Polski. Wykład „Kraków Bolesława Chrobrego” wygłosił dr hab. Dariusz Niemiec.
Podniosłe wydarzenie w Katedrze Wawelskiej, pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego które zgromadziło najznakomitszych gości. Msza Święta byłauświetnieniem jubileuszu i podkreśleniem znaczenia przyjęcia władcy polskiego w poczet koronowanych - dla przyszłości naszego kraju.
Data wydarzenia: 6 kwietnia 2025, godz. 10:00
Miejsce wydarzenia: Katedra Wawelska, Kraków
Organizatorzy: Komitet Honorowy ds. obchodów, Kancelaria Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
W poniedziałek 10 marca w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się pierwszy z cyklu pięciu wykładów naukowych w ramach obchodów jubileuszu Tysiąclecia Królestwa Polskiego, którego symbolicznym początkiem w 1025 roku stała się koronacja księcia Bolesława Chrobrego na Króla Polski. Wykład „Polska Bolesławów” wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Ożóg.
Obchody jubileuszu Tysiąclecia Królestwa Polskiego zostały zaplanowane na cały 2025 rok. Inauguracja odbyła się 11 listopada 2024 roku, o godz. 17.00, w Operze Krakowskiej. muzycznym spektaklem pokazującym drogę tożsamości Polaków przez epoki: od koronacji, po współczesność.
Orkiestra, balet i chór Opery Krakowskiej przedstawiły mozaikę hymnów i emblematycznych utworów różnych etapów historii Królestwa i Rzeczpospolitej Polskiej, nawiązując do zwycięstw, powstań, duchowości, wojen i kluczowych wydarzeń historycznych, które tworzą polską tożsamość już od tysiąca lat: od koronacji w 1025 roku.
Projekcje i choreografia nawiązywały do epok i ich kluczowych wydarzeń i stolic Polski od Gniezna przez Kraków, Poznań, Chełm, Lublin i Warszawę. Usłyszeliśmy chorały, hymny, pieśni i ich symfoniczne wersje od Bogurodzicy przez Boże coś Polskę po Mury czy IX symfonię Beethovena czyli Hymn zjednoczonej Europy.
Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w ramach obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego zorganizowało 25 listopada 2024 roku w krakowskich Sukiennicach konferencję dla dyrektorów szkół, nauczycieli historii oraz wszystkich osób zainteresowanych tematem.
Na konferencji pt. „Idea WOLNOŚCI w dziejach Królestwa Polskiego” można było wysłuchać wykładów wybitnych historyków. Wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. Andrzej Marzec oraz prof. dr hab. Andrzej Nowak opowiedzieli o Polsce Piastów, Jagiellonów i Rzeczpospolitej królów elekcyjnych. Podczas wydarzenia byli także obecni członkowie Komitetu Honorowego 1000-lecia Pierwszej Koronacji Króla Polskiego. Organizatorzy zaprezentowali kalendarz wydarzeń roku jubileuszowego oraz ofertę edukacyjną Samorządu Województwa Małopolskiego.
Więcej o wydarzeniu znajdziesz tutaj