Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W wydarzeniu wzięli udział m.in. poseł na Sejm RP Władysław Kurowski, senator Marek Pęk, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Tadeusz Duda, radna województwa Barbara Nowak i sekretarz województwa Wojciech Pałka. Nie zabrakło licznie zgromadzonych mieszkańców Krakowa i Małopolski.
Polska Korona to wyraz suwerenności i niezależności, symbol wielkości i wielkie historyczne dziedzictwo, które niosło otuchę kolejnym pokoleniom Polaków w najtrudniejszych czasach. Dla uczczenia tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski Samorząd Województwa Małopolskiego podjął inicjatywę organizacji obchodów tej wyjątkowej rocznicy
- mówi marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.
To wydarzenie, którego tysięczną rocznicę wspominamy w tym roku zapisało się w naszej historii i kulturze, miało wielkie znaczenie polityczne. Koronacja wzmocniła pozycję Polski na arenie międzynarodowej, podkreśliła jedność i siłę kształtującego się państwa
- zaznacza marszałek Łukasz Smółka.
- Polska wchodziła do Europy poprzez swoich męczenników i to jest niezwykle ważne. W jakiejś mierze uwiarygodniała z jednej strony swoją przynależność do Europy, a z drugiej strony pokazywała to, co tak było charakterystyczne dla chrześcijaństwa od samego początku, co widzieliśmy u świętego Pawła: niezwykły zapał apostolski, by dla zbawienia innych narodów iść z orędziem Chrystusowego krzyża — mówił w homilii abp Marek Jędraszewski.
Po uroczystości odbyła się procesja do grobów królewskich w katedrze na Wawelu, podczas której odmówiono modlitwę za zmarłych Polaków. Przedstawiciele samorządu województwa złożyli kwiaty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, przy sarkofagu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.
Uroczyste obchody w Małopolsce i Krakowie
Warto podkreślić, że centrum obchodów rocznicy Tysiąclecia Królestwa Polskiego są Małopolska i Kraków. Samorządy województwa i miasta podpisały list intencyjny o współpracy organizacyjnej i promocyjnej uroczystości jubileuszowych w listopadzie ubiegłego roku.
Inauguracja obchodów roku jubileuszowego w Małopolsce odbyła się 11 listopada 2024 r. w Operze Krakowskiej. Przygotowany na tę muzyczny spektakl pokazywał drogę tożsamości Polaków. Orkiestra, balet i chór Opery Krakowskiej przedstawiły mozaikę hymnów i emblematycznych utworów różnych etapów historii Królestwa i Rzeczpospolitej Polskiej nawiązując do zwycięstw, powstań, duchowości, wojen i kluczowych wydarzeń historycznych, które tworzą polską tożsamość od tysiąca lat: od koronacji w 1025 roku.