W Krakowie, w Pawilonie Wyspiańskiego w konferencji inaugurującej Małopolskie Dni Profilaktyki i Zdrowia oraz Krakowskie Dni Zdrowia wzięli udział: Marta Malec-Lech z ZWM, Andrzej Kulig - zastępca prezydenta Krakowa, prof. dr hab. n. med. Piotr Podolec - konsultant województwa małopolskiego w dziedzinie kardiologii oraz prof. UJ dr. hab. n. med. Lidia Tomkiewicz-Pająk z Kliniki Chorób Serca i Naczyń Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ.
Zdrowie Małopolan jest dla nas kluczowe, dlatego profilaktyka to istotny element polityki zdrowotnej województwa. Realizacja kompleksowych zadań z tego zakresu służy wczesnemu wykrywaniu chorób oraz edukacji zdrowotnej, kształtowaniu właściwych postaw, a także uzyskiwaniu pozytywnych efektów zdrowotnych
– mówiła podczas konferencji inaugurującej wydarzenie Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Małopolska stawia na profilaktykę
Małopolskie Dni Profilaktyki i Zdrowia – ta wspólna akcja profilaktyczna Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków odbywa się już po raz piąty. Głównym jej celem jest upowszechnianie profilaktyki wśród mieszkańców regionu, a także zmiana nawyków żywieniowych i postawienie na zdrowy styl życia.
Małopolska opracowuje i realizuje programy polityki zdrowotnej oraz projekty o zasięgu regionalnym. W latach 2011-2018 z budżetu województwa na ich realizację przeznaczono łącznie ponad 12 mln zł. W samym 2019 roku województwo na ten cel przekazało już blisko 1,8 mln zł
– dodała Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
40 placówek medycznych otwartych dla mieszkańców
Małopolskie Dni Profilaktyki i Zdrowia to doskonała okazja, by bez względu na wiek wykonać profilaktyczne badania i upewnić się, że nadal jesteśmy w dobrej formie. W tym roku w kilkunastu miejscowościach regionu mieszkańcy będą mogli wykonać ponad 5 tysięcy badań, a także wziąć udział w wykładach edukacyjnych o tematyce prozdrowotnej czy skorzystać z licznych konsultacji. W tym roku do udziału w akcji zostały zaproszone również organizacje pożytku publicznego działające na terenie Małopolski w obszarze profilaktyki i działań promujących zdrowie. Warto się zapisać i skorzystać z oferty w swoim miejscu zamieszkania. Oprócz krakowskich placówek swoje podwoje otworzą ośrodki w: Rabce-Zdroju, Brzesku, Chrzanowie, Jaroszowcu, Krzeszowicach, Makowie Podhalańskim, Miechowie, Nowym Sączu, Suchej Beskidzkiej, Tarnowie, Tuchowie i Zakopanem. A wszystko po to, by mieszkańcy mogli w jeszcze większym stopniu zadbać o swoje zdrowie.
Badania na Rynku Głównym w Krakowie
Mieszkańcy Małopolski w ramach Małopolskich Dni Profilaktyki i Zdrowia, oprócz możliwości skorzystania z oferty bezpłatnych badań podczas Tygodnia Profilaktyki (trwającego od 23 do 29 września), będą mogli przebadać się także podczas imprezy plenerowej, którą zaplanowano na Rynku Głównym w Krakowie, w sobotę 28 września od godziny 10.00.
W ramach akcji Małopolanie będą mogli nieodpłatnie skorzystać np. z badań spirometrycznych, EKG, USG, mammografii, pomiaru glukozy, cholesterolu czy ciśnienia. Ponadto na Rynku będą do dyspozycji specjaliści, którzy udzielą porad z zakresu onkologii, pulmonologii, dietetyki, fizjoterapii i rehabilitacji. Dodatkowo będzie można uzyskać porady w zakresie uzależnień oraz sposobu walki z nimi.
Badaj się regularnie
Główną ideą przyświecającą wydarzeniu jest zwrócenie uwagi Małopolan na znaczenie regularnego przeprowadzania badań profilaktycznych, które pozwalają na wczesne wykrycie choroby i wdrożenie właściwego postępowania leczniczego.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do skorzystania z oferty przygotowanej w ramach Małopolskich Dni Profilaktyki i Zdrowia.
Szczegółowa informacja o badaniach jest dostępna na stronie internetowej: www.profilaktykawmalopolsce.pl oraz pod numerem Całodobowej Informacji Medycznej: 12 661 22 40.
Wykaz miejsc i badań w załączniku poniżej.