Edukacja jest tematem kluczowym dla Zarządu Województwa Małopolskiego, ponieważ myśląc o rozwoju gospodarczym naszego regionu stawiamy na rozwój młodego pokolenia i wspieramy system edukacji w naszym regionie. Dziękuję Państwu za zaangażowanie w rozwój oraz doskonalenie dydaktyki, dostosowując ją do zmieniającej się rzeczywistości. To szczególnie ważne poza granicami naszego kraju, ponieważ wypełniacie szlachetną i ważną misję kształcenia następnych pokoleń Polaków. Nieprzypadkowo spotykamy się w Wilnie, w mieście w którym rozwijali twórczość polscy laureaci Nagrody Nobla, aby budować międzypokoleniowe mosty, promować polską tradycję i język oraz wzmacniać głos naszej kultury w międzynarodowej przestrzeni
- mówił wicemarszałek Ryszard Pagacz.
Już po raz jedenasty nauczyciele polonijni oraz eksperci z całego świata spotkali się w Wilnie podczas XI Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych. Wydarzenie to jest świętem polskiej edukacji, kultury i nauki. Organizatorami są Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Fundacja Dobroczynności i Pomocy „Dom Kultury Polskiej w Wilnie”.
Ponad 150 przedstawicieli środowiska oświatowego z całego świata
W 2010 roku Oddział Warmińsko-Mazurski Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przygotował konferencję metodyczną pn. „Polskość poza granicami Rzeczypospolitej”, która następnie przerodziła się w Światowe Zjazdy Nauczycieli Polonijnych. Wydarzenie rokrocznie gromadzi prawie 150. pedagogów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii, Francji, Niemiec, Belgii, Czech, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Czarnogóry, Australii, Włoch, Irlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji, Łotwy, Estonii, Austrii, Węgier i innych krajów świata. Spotkania te wpisały się już na stałe w kalendarz polonijnego środowiska oświatowego.
Każdego roku zjazdy odbywają się w innym miejscu. W 2024 roku uczestnicy spotkali się we Włoszech, a głównym celem zjazdu było uczczenie 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino. Tegoroczne wydarzenie zostało dedykowane polskim laureatom nagrody Nobla, dla których Wilno stanowiło jedno z ważniejszych miejsc dla rozwoju ich twórczości.
Prestiżowe spotkanie liderów edukacji polonijnej
Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych to prestiżowe forum wymiany doświadczeń, popularyzacji polskiej kultury oraz prezentacji najlepszych praktyk edukacyjnych. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Polacy światu: Nobliści”, który promuje dorobek polskich laureatów Nagrody Nobla i ich wkład w rozwój światowej nauki oraz literatury.
W programie zjazdu znajdą się warsztaty dydaktyczne, wizyty studyjne w instytucjach edukacyjnych i kulturalnych, inspirujące wykłady oraz występy artystyczne. Wśród gości specjalnych są prof. Michał Rusinek, prof. Łukasz Tischner, dr Łukasz Wróbel, a także wybitni artyści, w tym m.in. Anna Dymna i Mirosław Baka. Wydarzenie uświetni koncert znakomitych polskich artystów na Zamku na Półwyspie w Trokach oraz spotkanie plenerowe w kompleksie pałacowym w Mejszagole.
Wyjątkowi ambasadorzy i Komitet Honorowy
Projekt „Polacy Światu. Nobliści”, w ramach którego odbywa się XI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych, wspierany jest przez grono wyjątkowych ambasadorów. Wśród nich znaleźli się cenieni przedstawiciele świata kultury, nauki i sztuki:
- prof. Tomas Venclova – poeta, eseista, tłumacz, wybitny litewski intelektualista polskiego pochodzenia,
- Mirosław Baka – znany aktor teatralny i filmowy, od lat obecny na polskiej scenie artystycznej,
- dr hab. Anna Wandtke-Wypych – skrzypaczka, pedagog i profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku,
- prof. Sergiusz Nawrocki – wybitny lekarz onkolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie,
- prof. Michał Rusinek – literaturoznawca, pisarz, były sekretarz Wisławy Szymborskiej,
- Sebastian Wypych – kontrabasista, kompozytor i popularyzator muzyki klasycznej.
Natomiast w skład Komitetu Honorowego weszli:
- Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego,
- Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego,
- Piotr Adamowicz, przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu,
- Tadeusz Pilat, wiceprzewodniczący Rady Polonii Świata,
- prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego,
- prof. Marek Krawczyk, wybitny naukowiec, transplantolog, dziekan Wydziału Medycznego Polskiej Akademii Nauk, autor pracy o zasługach Marii Skłodowskiej Curie w leczeniu radem,
- Grzegorz Jędrasik, Dyrektor TVP Polonia.
Partnerami projektu są: Samorząd Województwa Małopolskiego, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Miasta Gdańsk, Samorząd Rejonu Wileńskiego, Polska Macierz Szkolna na Litwie, Dom Kultury Polskiej w Wilnie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Fundacja Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Gimnazjum im. Ignacego Józefa Kraszewskiego w Wilnie, TVP Polonia, TVP3, Polskie Radio dla Zagranicy.
Działalność ośrodka
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” od lat zajmuje się wspieraniem nauczycieli i edukatorów przez organizację szkoleń, konferencji i warsztatów. Jego celem jest podnoszenie kompetencji dydaktycznych oraz promowanie polskiej kultury i literatury w kraju i za granicą.
Więcej o działalności ośrodka TUTAJ.