4 lipca podczas VII sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego radni zdecydowali o ostatecznym składzie zarządu województwa. Prócz marszałka Łukasza Smółki, w skład 5-osobowego zarządu weszli: Witold Kozłowski – I wicemarszałek, Ryszard Pagacz – II wicemarszałek, Iwona Gibas – członek zarządu oraz Marta Malec-Lech – członek zarządu.
Wynik głosowania na marszałka i zarząd, jasno pokazał, że jesteśmy zgodni i wyboru dokonaliśmy przy jedności całego klubu czyli 21 osób było za. Ważne jest to, że kiedy jesteśmy zjednoczeni, to stoimy, kiedy się kłócimy, to upadamy. Idziemy więc do przodu. Wynik, który uzyskaliśmy w wyborach samorządowych, ostatecznie potwierdziliśmy wynikiem przy wyborze marszałka i zarządu. Dla mnie ważna jest współpraca, co wielokrotnie podkreślałem w swoim wystąpieniu
- mówił marszałek Łukasz Smółka.
Kiedy czwartkowych po wyborach spotykałem się z mieszkańcami mojej gminy Krzeszowice, a potem także z mieszkańcami na terenie powiatu krakowskiego, to jasno wskazywali, że dla nich istotne jest jakie będą inwestycje, chcą wiedzieć, co będzie się działo w sporcie, komunikacji, zdrowiu i innych obszarach.
- dodał marszałek.
Red. Jacek Bańka pytał również o finansowanie nowego budynku Filharmonii Krakowskiej.
To z pewnością będzie jedna z najważniejszych inwestycji w tej kadencji. Kiedy w pandemii toczyła dyskusja o filharmonii, wielokrotnie podkreślałem, że w czasach, gdy trzeba ratować ludzkie życie i zdrowie, temat ten można odłożyć. Trzeba też wyraźnie powiedzieć, że biorąc pod uwagę porozumienie samorządu województwa małopolskiego i miasta - to miasto wycofało się z umowy. Finansowanie tej inwestycji to duże wyzwanie, ale zakładam, że będą środki europejskie, środki z KPO.
- wyjaśnił marszałek i odniósł się również do planowanej lokalizacji budynku.
Tę trzeba skonsultować z komisją kultury, która też dziś zostanie powołana. Pod uwagę branych jest kilka miejsc. Dobrze, żebyśmy mieli świadomość, że to nie jest inwestycja do zrealizowania w rok, dwa lub trzy lata. Nie wiem nawet, czy uda się w pięć lat. Ale mimo to, proces inwestycyjny i przygotowanie dokumentacji trzeba rozpocząć już dziś.
W trakcie rozmowy poruszono również temat powrotu do rozmów o bilecie zintegrowanym dla mieszkańców Krakowa.
Przy okazji wprowadzania biletu metropolitalnego niebywałym sukcesem było to, że wszystkie samorządy metropolii krakowskiej porozumiały się z województwem i podpisały stosowny dokument. Bilet został wprowadzony i jest sukcesem. Przy okazji warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Koleje Małopolskie przewiozły ponad 20 milionów pasażerów. Jeżeli chodzi o rozmowy z władzami Krakowa – nikt jeszcze do mnie się zgłosił, ale może po prostu za krótko jestem marszałkiem. Uważam, że powinniśmy się spotkać – prezydent Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza
- powiedział marszałek Łukasz Smółka i dodał:
Pasażerowie wracają na koleje, korzystają z małopolskich linii dowozowych, transportu publicznego, a to duże wyzwanie dla władz regionu, żeby zapewnić dużą liczbę połączeń i nowoczesne pociągi. Przygotowujemy się do zakupu nowego taboru, bo są sygnały z krakowskiego lotniska, żeby od 15 lipca wydłużyć częstotliwość kursowania pociągów w godz. od 6 do 22.
Cały zapis rozmowy redaktora Jacka Bańki z marszałkiem Małopolski Łukaszem Smółką znajduje się na stronie internetowego serwisu Radia Kraków.