Z okazji obchodów 1000-lecia Królestwa Polskiego Opera Krakowska zaprasza na wyjątkowe wydarzenie muzyczno-sceniczne. Będzie to spektakl – ceremonia, ukazujący muzyczną drogę tożsamości Polaków. Orkiestra, balet i chór Opery Krakowskiej przedstawią mozaikę hymnów i emblematycznych utworów różnych etapów historii Królestwa i Rzeczpospolitej Polskiej, nawiązując do zwycięstw, powstań, duchowości, wojen i kluczowych wydarzeń historycznych. Projekcje i choreografia nawiążą do epok i ich kluczowych wydarzeń i stolic Polski od Gniezna przez Kraków, Poznań, Chełm, Lublin i Warszawę. Muzycznie zabrzmią chorały, hymny , pieśni oraz ich symfoniczne wersje. Całość reżyseruje Michał Znaniecki, a za oprawę muzyczną odpowiada Piotr Sułkowski.
- Kiedy? Wtorek 29 kwietnia, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie opery
W głównej siedzibie Muzeum Ziemi Tarnowskiej można oglądać towarzyszącą obchodów 1000-lecia Korony Polskiej wystawę „Pokaż znawcy broń jakiego narodu a orzeknie Ci o oświacie jego”. To pierwsza w historii instytucja tak kompleksowa ekspozycja poświęcona broni i uzbrojeniu ochronnemu na ziemiach polskich. Zwiedzający mogą zobaczyć kilkaset eksponatów, w tym prehistoryczne topory, groty, średniowieczne miecze, nowożytne elementy uzbrojenia ochronnego, uzbrojenie z czasów powstań narodowych, a także legendarne polskie szable wz. 21 i wz. 34. Całości dopełnia współczesne umundurowanie oficera Wojska Polskiego.
- Kiedy? Od 26 września br. Więcej informacji na stronie muzeum
Sądecki Park Etnograficzny
Muzeum Ziemi Sądeckiej, jak co roku, otwiera sezon turystyczny imprezami plenerowymi na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego i Miasteczka Galicyjskiego. Wśród wielu atrakcji na zwiedzających czekają m.in. pokazy scenek rodzajowych, występy zespołów ludowych, degustacja kuchni regionalnej, kiermasz rękodzieła artystycznego, warsztaty artystyczne i przelot helikopterem nad Miasteczkiem!
- Kiedy? Czwartek 1 maja, od godz. 10.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Na otwarcie sezonu turystycznego zaprasza także Muzeum - Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej. Podczas wydarzenia pod hasłem „Moje, nase moje” (nawiązującego do żywego na Orawie zwyczaju stawiania moja), zaplanowano m.in. pokazy stawiania "moja", prezentacje regionalnej kuchni, wiosenna opowieść o pszczołach i pszczelarstwie, a także spotkanie ze Związkiem Podhalan.
- Kiedy? Piątek 2 maja, od godz. 11.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie zaprasza na wyjątkową wystawę zabytkowych samochodów marki Syrena i Warszawa. Odbędzie się ona w dwóch różnych lokalizacjach i terminach:
- w piątek 2 maja o godz. 10.30 w Parku Etnograficznym Krakowiaków Zachodnich w Wygiełzowie
- w sobotę 3 maja o godz. 10.00 na Rynku w Alwerni
Wydarzenie będzie doskonałą okazją, aby z bliska podziwiać ikony polskiej motoryzacji, spotkać pasjonatów klasycznych aut oraz poczuć klimat dawnych lat.
Więcej informacji na stronie muzeum
Muzeum Ziemi Sądeckiej organizuje specjalną uroczystość z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 maja. Wydarzenie na terenie Miasteczka Galicyjskiego rozpocznie uroczyste odśpiewanie hymnu narodowego i wciągnięcie flagi państwowej. Następnie odbędą się: koncert patriotycznych pieśni, pokaz tańca mażoretkowego oraz widowisko „Polska szlachta – maj 1791” w wykonaniu Stowarzyszenia Damy i Huzary. Podczas Święta będzie można także obejrzeć wystawę plenerową „Ostatni 3 maja 1946”, a dla dzieci przygotowano m.in. specjalne warsztaty.
- Kiedy? Sobota 3 maja, od godz. 14.00 do 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne zabrzmią 3 maja na dziedzińcu Zamku w Dębnie, oddziału Muzeum Ziemi Tarnowskiej z okazji kolejnej edycji „Patriotycznego Śpiewania”. Od lat wydarzenie to cieszy się dużym zainteresowaniem i gromadzi liczną, wielopokoleniową publiczność – tworząc atmosferę wspólnego świętowania i pamięci o historii. Tegoroczne spotkanie uświetni Chór Dziecięco-Młodzieżowy Dębińskiego Centrum Kultury pod kierunkiem Wiktorii Wygrzywalskiej. Swoje utwory zaprezentuje również Zespół Śpiewaczy „Ocalić od zapomnienia”. Dla wszystkich uczestników druhny i druhowie z 1 Drużyny Harcerzy ZHR im. Kazimierza Rzepki rozdadzą śpiewniki oraz materiały patriotyczne przygotowane w ramach projektu „Młodzież pamięta”. W przypadku niesprzyjającej, deszczowej pogody śpiewanie odbędzie się w sali koncertowej Zamku w Dębnie.
- Kiedy? Sobota 3 maja, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Polskie pieśni patriotyczne zabrzmią w ten weekend również w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Instytucja wspólnie z Filharmonią Krakowską zapraszają na nowy koncert w ramach Kameralnej Sceny Patriotycznej. Dla publiczności zaśpiewa żeński kwintet wokalny Sei Terre. Artystkom będzie akompaniowała na fortepianie Monika Płachta. Poezje wyrecytuje Piotr Urbaniak.
- Kiedy? Niedziela 4 maja, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach inauguruje 4. edycję swojego wiosennego festiwalu pod nazwą De Natura Sonoris. Lusławice – Dwór. To spotkanie wybitnych artystów oraz młodych, uzdolnionych muzyków, którego dominantą niezmiennie jest wspólnota odczuwania stanowiąca o tożsamości Lusławic. Jest to również zetknięcie się ze sztuką dźwięków oraz szczególne doświadczenie kontaktu z przyrodą. We wnętrzach lusławickiego Dworu tym razem wystąpią: Penderecki Trio, kwartet Kwartoludium oraz duet Bartłomiej Nizioł –skrzypce i Michał Francuz – fortepian.
- Kiedy? Od czwartku 1 maja do soboty 3 maja. Więcej informacji na stronie centrum
Filharmonia Krakowska przygotowała w swojej siedzibie trzy wyjątkowe wydarzenia koncertowe:
- koncert specjalny, będący zapowiedzią IV edycji Festiwalu Serate Musicali Cracoviensis. W programie znajdzie się m.in. utwór japońskiej kompozytorki Yukiko Nishimury. Na scenie wystąpią sopranistka Lidia Sosnowska, skrzypaczka Simonide Braconi i wiolonczelista Franciszek Pall. Orkiestrę Filharmonii poprowadzi dyrektor artystyczny festiwalu – włoski dyrygent Francesco Bottigliero.
Kiedy? Wtorek 29 kwietnia, godz. 19.30.
- recital Nicole Zuratis – słynnej amerykańskiej wokalistki i pianistki jazzowej, dwukrotnej laureatki nagrody Grammy, nazywanej „nową Dianą Krall”. Artystce wystąpi na scenie z towarzyszeniem tria w składzie: Dan Pugach, Idan Morim i Sam Weber. Koncert odbywa się z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu, ustanowionego przez UNESCO w 2012 roku.
Kiedy? Środa 30 kwietnia, godz. 20.00.
- koncert w ramach cyklu Harmonia pokoleń, podczas którego zabrzmi „Msza F-dur” Józefa Michała Ksawerego Franciszka Poniatowskiego. Utwór wykonają Orkiestra ZPSMuz im. M. Karłowicza w Krakowie pod batutą Tomasza Chmiela i Chór Społeczny przy Filharmonii Krakowskiej oraz soliści: Katarzyna Guran – sopran, Joanna Święszek-Przeliorz – alt, Tomasz Świerczek – tenor i Patryk Wyborski – bas.
Kiedy? Niedziela 4 maja, godz. 19.00.
Więcej informacji na stronie filharmonii
Teatr Witkacego w Zakopanem zaprasza na wyjątkowy koncert, który połączy dwie kultury i dwie pasje. Kinga Rataj - artystka pełna emocji i niezwykłego talentu, zabierze publiczność w podróż przez świat fado, portugalskiej tradycji pełnej melancholii i tęsknoty, oraz przez nowoczesne, polskie brzmienia, które specjalnie dla niej stworzyli najznakomitsi polscy twórcy. „Kraków-Lizbona: Dwie Kultury, Jeden Głos” to koncert, który nie tylko oddaje hołd portugalskiej muzyce, ale również prezentuje premierowe polskie utwory, napisane specjalnie dla artystki.
- Kiedy? Sobota 3 maja, godz. 21.15. Więcej informacji na stronie teatru
Spektakl Akt przerywany
Teatr Witkacego w Zakopanem zaprezentuje widzom cztery spektakle:
- „AKT PRZERYWANY czyli TEATR Nie(konsekwencji)” to spektakl powstały z inspiracji dramaturgią Tadeusza Różewicza. Sztuka dotyka tematyki związanej z kondycją nowoczesnego (współczesnego) człowieka, tzw. "małej stabilizacji" oraz istotnych zagrożeń, jakie dla człowieczeństwa niesie tzw. postęp technologiczny. W inscenizacji reżyserowanej przez Andrzeja St. Dziuka występują m.in. Joanna Banasik, Krzysztof Łakomik, Agnieszka Michalik, Katarzyna Pietrzyk, Marek Wrona i Dorota Ficoń.
Kiedy? Wtorek 29 kwietnia i środa 30 kwietnia, godz. 19.15.
- najnowszą premierę teatru - „Wahazar” wg dramatu patrona instytucji. - Jak zwykle w pismach St. I. Witkiewicza padają ważkie pytania – o prawdę – wiarę, sens naszego zmagania się z sobą samym, ale i z historią. No, i – co najważniejsze – pytanie o tajemnicę istnienia – mówi o adaptacji reżyser Andrzej St. Dziuk. W obsadzie występują m.in. Andrzej Bienias, Emilia Nagórka, Marcelina Rusnak, Katarzyna Pietrzyk i Kamil Joński.
Kiedy? Czwartek 1 maja, godz. 19.15.
- „Człapówki - Zakopane" w reż. Andrzeja St. Dziuka jest adaptacją prozy Andrzeja Struga. Całość przenosi widza do stolicy Podhala okresu międzywojennego. W obsadzie m.in. Joanna Banasik, Dorota Ficoń, Andrzej Bienias, Krzysztof Najbor i Katarzyna Pietrzyk.
Kiedy? Piątek 2 maja, godz. 19.15.
- „Labirynt Schulza” to spektakl w reż. Grzegorza Brala, oparty na "Sklepach Cynamonowych" oraz rysunkach Brunona Schulza. Akcja przedstawienia wyłania się z pamięci bohatera. Malarskie opisy przeplatają się z jaskrawymi wspomnieniami twórcy oraz tęsknotą za światem dzieciństwa, za Genius Loci, w obrębie którego rozgrywa się „genialna epoka” ojca rozwibrowanej wyobraźni. W obsadzie występują m.in. Dorota Ficoń, Adrianna Jerzmanowska, Agnieszka Michalik, Andrzej Bienias, Kamil Joński, Krzysztof Najbor i Dominik Piejko.
Kiedy? Sobota 3 maja, godz. 19.15
Więcej informacji na stronie teatru
Na Dużą Scenę Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie wraca autorski spektakl Agaty Dudy-Gracz „Proszę Państwa, Wyspiański umiera”. Sztuka nie jest jednak opowieścią o umieraniu, tylko o życiu. O bufonadzie, egoizmie, zazdrości, okrucieństwie i o pysze. Ale też o marzeniach, sztuce i o miłości. Całość rozgrywa się w ostatnią noc życia Stanisława Wyspiańskiego. W tytułowej roli występuje gościnnie Krzysztof Wrona. W obsadzie pojawiają się również m.in. Agnieszka Przepiórska, Marta Waldera, Sławomir Rokita i Tomasz Wysocki.
- Kiedy? Wtorek 29 kwietnia i środa 30 kwietnia, godz. 19.00, czwartek 1 maja i piątek 2 maja, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie teatru
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem inauguruje nową wystawę czasową w swoim gmachu głównym. Ekspozycja „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” ukazuje sylwetkę i dorobek artystyczny najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, tworzącego przede wszystkim na emigracji we Francji i w Brazylii. Obok materiałów archiwalnych, na wystawie będą prezentowane 24 rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawa jest próbą stworzenia portretu artysty z historią w tle – z panoramą miejsc, środowisk artystycznych, prezentacją niezwykle interesujących przyjaciół otaczających rzeźbiarza.
- Kiedy? Wernisaż – środa 30 kwietnia, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na wernisaż czasowej wystawy pod hasłem "BONSAIDŌ",prezentującej blisko 30 egzemplarzy drzewnych dzieł natury i sztuki z kolekcji Grzegorza Sowińskiego – największej autorskiej kolekcji bonsai w Polsce. Prezentowane na wystawie egzemplarze to niemal wyłącznie polskie, rodzime gatunki, które otaczają nas na co dzień. Często niezauważane po przeniesieniu do donicy i zminiaturyzowaniu stają się obiektem westchnień i zachwytu. W wernisażu weźmie udział autor wystawy Grzegorz Sowiński.
- Kiedy? Wernisaż - czwartek 1 maja, godz. 15.00. Więcej informacji na stronie centrum
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie prezentuje wystawę fotografii Jerzego Jędrysa pt. „Stary Sącz”. Urodzony w Krakowie autor zdjęć, wiele lat szukał swojego miejsca na Ziemi i znalazł, najpierw pośród gór i lasów Żegiestowa, a obecnie w uroczym Starym Sączu, gdzie realizuje swoją pasję fotografowania i życia blisko natury. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu.
- Kiedy? Do 9 czerwca. Więcej informacji na stronie biblioteki
Od 28 kwietnia Galeria Sztuki SOKÓŁ FOYER w Nowym Sączu stanie się prawdziwą galerią dokonań młodych adeptów sztuki. Uczniowie i absolwenci Katolickiego Liceum Sztuk Plastycznych im. Bł. P. J. Frassatiego w Nowym Sączu przyzwyczaili nowosądeczan do wysokiego poziomu prezentowanych prac. Rok 2025 nie będzie wyjątkiem. Wyselekcjonowane i dostarczone na coroczny przegląd ich dokonań rysunki, obrazy, grafiki, rzeźby, ikony, tkanina i makiety architektoniczne są odbiciem świata i energii młodych twórców.
- Kiedy? Od 28 kwietnia. Więcej informacji na stronie centrum