Celem wyjazdu było zawiązanie współpracy międzynarodowej pomiędzy Regionem Małopolski, a Mołdawią w zakresie kooperacji władz samorządowych, ośrodków akademickich i doradztwa rolniczego.
Przewodnikiem i organizatorem wizyty oraz był Waldemar Sochaczewski Doradca Ministra Rolnictwa i Przemysłu Żywnościowego z ramienia Unii Europejskiej. Przedstawił on bieżącą sytuację polityczno-ekonomiczną Republiki Mołdawii. Zaznaczył, iż kraj ten czeka wiele reform w zakresie funkcjonowania instytucji i prawodawstwa, gdyż w chwili obecnej efektywną pracę utrudnia skomplikowane schematy organizacyjne i procedury w zakresie finansowania działań resortu. Atutem Mołdawii są z kolei czarnoziemy stanowiące o ogromnym potencjale rolniczym tego regionu, przestrzenne zagospodarowanie krajobrazu rolniczego oraz unikalna ekologiczna żywność.
Głównym oficjalnym celem wizyty było spotkanie z Ministrem Rolnictwa Mołdawii Vasile Baumacovem. Na wstępie minister wyjaśnił i szeroko przedstawił jak zorganizowany jest resort rolnictwa, sytuację polityczną Mołdawii oraz strukturę nadzoru, kierowania i zarządzania oraz współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Mołdawii, instytutami, systemem szkolnictwa i doradztwa. Wiceprzewodniczący Jacek Soska przedstawił do rozważenia przez stronę mołdawską kwestię współpracy na poziomie regionów, ze szczególnym uwzględnieniem uniwersytetów i służb doradczych obu krajów, jak również podjęcie dyskusji nad stworzeniem Międzynarodowego Instytutu, lub instytucji d/s Kształtowania Polityki Rozwoju Wsi, z uwzględnieniem stowarzyszonych z UE krajów Europy Wschodniej. Miałby on stać się instrumentem prowadzonej przez Unię Europejską polityki Partnerstwa Wschodniego. Ze strony polskiej zaoferowano pomoc w zakresie przystąpienia Republiki Mołdawii do Unii Europejskiej. Po półtoragodzinnej dyskusji w czasie spotkania zadeklarowano chęć wzajemnej współpracy, która ma być wstępem i jednym z punktów majowej wizyty polskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego w Republice Mołdawii. Minister wyraził wolę współpracy Uniwersytetu Rolniczego w Mołdawii z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. Rektor Pijanowski w imieniu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zadeklarował pomoc i współpracę we wszystkich obszarach, które były przedstawione przez ministra Baumcova. W spotkaniu uczestniczył Dyrektor Departamentu Nauki i Oświaty Rolniczej w Ministerstwie Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego Mołdawii Victor Donia. Przedstawił on problemy z jakimi boryka się w przededniu wstąpienia do UE Republika Mołdawii co do obszarów wiejskich, nauki, edukacji i doradztwa. Na zakończenie minister Vasile Baumcov odniósł się z aprobatą do przedstawionego w dyskusji przez przewodniczącego Jacka Soskę stwierdzenia, że Republika Mołdawska, jak również Województwo Małopolskie mają podobieństwa we wszystkich obszarach, co potwierdza możliwość współpracy na analizowanym poziomie.
Kolejne spotkanie odbyło się w siedzibie Uniwersytetu Rolniczego w Kiszyniowie. Rektor prof. Gheorghe Cimpoies oraz Prorektor - prof. Cristina Cosciug przedstawili działalność uczelni i modelową sylwetkę kształconego w niej absolwenta. Jak się okazało w Mołdawii występują podobne problemy co w Polsce, tj. brak pracy i zintensyfikowane wyjazdy absolwentów za granicę. Strukturę i działalność Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przedstawił prof. Zenon Pijanowski, który zaprosił delegację Uniwersytetu Mołdawskiego do Krakowa i wyraził otwartość na współpracę we wszystkich dziedzinach nauki związanej z rozwojem obszarów wiejskich i we wszystkich kierunkach studiów, które istnieją na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym. W efekcie stwierdzono obustronną konieczność merytorycznej dyskusji między młodzieżą akademicką nad stworzeniem wspólnej współpracy. Zaproponowano i uwzględniono wstępną wymianę młodzieży. Wiceprzewodniczący SWM Jacek Soska przedstawił rektorowi wizję Instytutu ds. Kształtowania i Rozwoju Wsi, który mógłby być przedsięwzięciem międzynarodowym i zajmować się kształtowaniem unijnej Wspólnej Polityki Rolnej.
Ważnym punktem wizyty w Mołdawii było spotkanie z dr Constantinem Ojog dyrektorem Agencji Rozwoju Obszarów Wiejskich w Kiszyniowie (ACSA). Na prośbę Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Bronisława Dutki Piotr Sendor zaprosił delegację Agencji do wizyty w Małopolsce. W toku spotkania dyrektor ACSA wyraził chęć wzajemnej pomocy i otwartość na rozwinięcie współpracy międzynarodowej pomiędzy naszymi krajami w zakresie wymiany wiedzy i przygotowania doradztwa do efektywnego wykorzystywania zasobów rolniczych. Pierwszym elementem takiej kooperacji mogłaby być wymiana doradców rolniczych między regionem Kiszyniowa i Małopolski.
Przedstawiciele władz regionu zwiedzili również mołdawski Instytut Zootechniczno – Weterynaryjny, którym zarządza dyrektor prof. Andriej Schumansky. W nowoczesnej jednostce w Mołdawii produkuje się i bada żywność o wysokim standardzie jakościowym. Daje to nadzieję na współpracę w zakresie transmisji wiedzy naukowej i naukowców w ramach wymiany zagranicznej. Polska delegacja przekonała się o wysokich walorach smakowych produktów tamtejszego rolnictwa.
Kolejne spotkanie odbyło się z przedstawicielami regionu Laloveni. Jego inicjatorem był Victor Donia Dyrektor Departamentu Nauki i Oświaty Rolniczej w Ministerstwie Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego. Miało ono na celu poznanie lokalnych struktur władzy samorządowej i problemów miejscowej ludności, w tym nastrojów społecznych związanych z problematyką akcesji Republiki Mołdawii do Unii Europejskiej. Region ten dysponuje atrakcyjnym zapleczem agroturystycznym z dobrą bazą wypoczynkową i gastronomiczną i ma wszelkie atuty aby stanowić pierwszą linię współpracy pomiędzy Rzeczpospolita Polską i Republiką Mołdawii. Władze regionu z nadzieją przyjęły możliwość zawiązania współpracy z Województwem Małopolskim.
Wizytę zakończyło spotkanie delegacji polskiej z przedstawicielem lokalnych przedsiębiorców Gieorgijem Magdilem Dyrektorem Cukrowni Gldieni. Przedstawił on specyfikę funkcjonowania przemysłu cukrowniczego w Mołdawii i wyraził chęć współpracy z polskimi przedsiębiorcami oraz zapoznał gości z problemem przemysłu spożywczego, sytuacji na rynku produkcji cukru i przedstawił problemy jakie mogą wynikać z przystąpienia do UE.
Małopolska delegacja w Mołdawii
Samorząd
03 kwietnia 2012
W dniach 1 – 3 kwietnia 2012 r. w Republice Mołdawii przebywała delegacja Samorządu Województwa Małopolskiego, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Małopolskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego. W delegacji udział wzięli Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Jacek Soska, Prorektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ds. Organizacji Uczelni i Współpracy z Gospodarką prof. dr hab. Zenon Pijanowski, oraz Piotr Sendor z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Damian Będkowski z Departamentu Współpracy Międzynarodowej UMWM.
Inne artykuły dotyczące tematu: Samorząd
- Samorządsobota, 03 maja 2025234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 MajaUroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej, pochód patriotyczny ulicami miasta, hołd złożony m.in. (...)
- Samorządpiątek, 02 maja 2025Biało-czerwona na Dzień Flagi!Świętujmy razem! Jak co roku, z okazji przypadającego 2 maja Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, (...)
- Samorządśroda, 30 kwietnia 2025O sprawach regionu sądeckiegoW Agendzie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Nowym Sączu wicemarszałek Małopolski (...)
Najnowsze artykuły:
- Fundusze europejskieponiedziałek, 05 maja 2025ZWM: Wsparcie dla uzdrowisk, rozbudowy terenów zielonych, startupów oraz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieżyZarząd Województwa Małopolskiego dokonał wyboru do dofinansowania kolejnych 12 projektów w programie Fundusze Europejskie (...)
- Kulturaponiedziałek, 05 maja 2025Nowy Sącz. Pokaz filmu dokumentalnego pt. „Ceramiczna rewolucja”W piątek 9 maja 2025 r. o godzinie 17:00 w Gmachu Głównym Muzeum Ziemi Sądeckiej w Nowym (...)
- Sportponiedziałek, 05 maja 2025III Europejski Kongres Sportu i TurystykiW tym roku motywem przewodnim w stolicy Tatr będzie dyskusja nad możliwością organizacji Igrzysk (...)