Powstanie Węgierskie rozpoczęło się 15 marca 1848 roku i było skierowane przeciwko absolutystycznym rządom Habsburgów. Trwało ponad rok i zostało stłumione przez cesarstwo austriackie. Wzięło w nim udział około 3 tysięcy Polaków, legion gen. Józefa Bema został uformowany i działał w Siedmiogrodzie.
Wiosna Ludów na Węgrzech zaczęła się od słów - "Naprzód Węgrzy, Naród Was oczekuje". Węgrzy oczekujący podjęli to wyzwanie, upomnieli się o prawo do samostanowienia. Wojna trwała rok i zakończyła się klęską, choć 3000 Polaków pospieszyło wówczas z pomocą naszym przyjaciołom. Czym jest wolność, czym jest samostanowienie, czym jest prawo narodu do własnych wyborów? Widzimy to dzisiaj za naszą wschodnią granicą, jak to prawo jest naruszane. Wolność musimy cenić, bo nie jest nam ona dana raz na zawsze. Cieszę się, że kolejny raz możemy się spotkać w Tarnowie w duchu wolności, równości i braterstwa polsko-węgierskiego
- podkreślił wicemarszałek Ryszard Pagacz.
Przyjaźń polsko-węgierska jest w Tarnowie szczególne silna za sprawą znamienitego mieszkańca, generała Józefa Bema, który dowodził armią węgierskiego postania. Natomiast w XVI wieku Tarnów przez kilka miesięcy był stolicą Węgier, ponieważ na tutejszym zamku rezydował węgierski król Jan Zápolya z całym dworem.
W Tanowie działa Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier, a jednym z Honorowych Obywateli Miasta Tarnowa w 1992 roku został Norbert Lippoczy, przedsiębiorca z branży winiarskiej, kolekcjoner i społecznik, który osiedlił się przed wojną w Tarnowie.
W ramach Dnia Węgierskiego zorganizowano spacer szlakiem węgierskim, który poprowadził dr Tibor Gerencsér, Konsul Generalny Węgier w Krakowie. Natomiast w Parku Strzeleckim, obok mauzoleum gen. Bema, złożono kwiaty. Obchody w Tarnowie zakończył wyjątkowy operetkowy koncert w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. Publiczność mogła wysłuchać znanych utworów w aranżacji artystów z Teatru im. Sándora Petőfego w Veszprém.