Konferencję otworzył marszałek Małopolski, Janusz Sepioł. – Chcemy patrzeć szeroko – na Brukselę i Warszawę oraz doświadczenia innych regionów europejskich po to, by jak najlepiej wykorzystać szanse, jakie stoją przed naszym regionem. Marszałek Sepioł użył metafory wg której w Brukseli tryska polskie „źródło ropy” pozwalające nam zmniejszyć dystans do innych krajów zachodnioeuropejskich. – I trzeba z tego źródła korzystać. Marszałek nawiązał w przemówieniu inauguracyjnym do swojego ostatniego pobytu w Indiach. - Ten kraj nie ma dróg, a lotniska są marne. Posiada natomiast olbrzymie centra technologiczne, które tworzą gospodarkę XXI wieku. Polska, podobnie jak Indie, „nie odrobiła” XX wieku, ale czy nie mogłaby również wejść w XXI?
Konferencja, podzielona na kilka sesji, potrwa trzy dni. Jej uczestnicy skoncentrują się na najważniejszych kwestiach związanych z kształtowaniem polityki spójności i rozstrzygnięć na lata 2007-2013. „Podjęta zostanie również próba odpowiedzi na pytanie o wartość programów realizowanych w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) z punktu widzenia regionów” – zachęcają do uczestnictwa w konferencji organizatorzy.
Przedstawiciel Komisji Europejskiej – Dr Manfred Beschel, szef polskiego wydziału Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej - zwrócił uwagę, że trudno jest znaleźć równowagę między wspieraniem ośrodków wzrostu a dążeniem do wyrównywania poziomu rozwoju obszarów zapóźnionych. Zauważył też, że wiele procedur wymaga w Polsce zmian. Nawet w Brukseli wiadomo o napięciach między wojewodami a marszałkami przy realizacji Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Dużo uwagi poświęca się Polsce jako największemu beneficjentowi funduszy unijnych w najbliższych latach. Dokładnie analizowane są procesy ich wdrażania, standardy, jakie temu przyświecają oraz plany kraju na najbliższą perspektywę finansową.
Innymi tematami konferencji będą Agenda Lizbońska i możliwości uczestnictwa regionów w osiąganiu jej celów oraz narzędzia i metody jej wypełniania – poprzez m.in. budowanie gospodarki opartej na wiedzy.
Doświadczenia i perspektywy - polityka regionalna UE
Rozwój regionalny
19 czerwca 2006
Polityka spójności Unii Europejskiej na lata 2007-2013 jest tematem przewodnim konferencji „Polityka regionalna – doświadczenia i perspektywy”, która się rozpoczęła w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Biorą w niej udział, obok przedstawicieli rządu RP i samorządu wojewódzkiego, reprezentanci Komisji Europejskiej oraz regionów partnerskich Małopolski.
Inne artykuły dotyczące tematu: Rozwój regionalny
- Rozwój regionalnyśroda, 09 kwietnia 2025Delegacja z Mołdawii w MałopolsceZ planowaniem strategicznym, zarządzaniem rozwoju województwa, wdrażaniem projektów rewitalizacyjnych (...)
- Rozwój regionalnyponiedziałek, 17 marca 2025Popradzkie Centrum Edukacji Przyrodniczej w budowie. Wizyta wicemarszałka Witolda Kozłowskiego w gminie RytroMa być impulsem do rozwoju turystyki w gminie Rytro i pogłębić świadomość przyrodniczą odwiedzających. Siedziba (...)
- Rozwój regionalnyponiedziałek, 10 marca 2025Certyfikaty Marki Tatrzańskiej 2024 przyznane!To już siedemnasta edycja tego prestiżowego konkursu, w ramach którego wyłaniani są najlepsi przedsiębiorcy (...)
Najnowsze artykuły:
- Samorządpiątek, 23 maja 2025XI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych w WilnieW Wilnie trwa jedno z najważniejszych wydarzeń dla Polaków mieszkających za granicą - XI Światowy (...)
- Samorządpiątek, 23 maja 2025Małopolski Dzień Samorządu Terytorialnego w Starym SączuTradycją jest, że z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego gospodarze małopolskich gmin, miast, powiatów (...)
- Małopolska w Unii Europejskiejpiątek, 23 maja 2025Deklaracja o polityce spójności po 2027 roku zbieżna ze stanowiskiem Europejskiego Komitetu Regionów – dalszy ciąg rozmów na konferencji w Krakowie ?Przewodnicząca Europejskiego Komitetu Regionów Kata (...)