Marszałek podkreślił, że miasto i gmina rozwija się prężnie. Doda, że w ostatnim czasie zostało tu realizowanych wiele inwestycji. Zaznaczył, że gmina z powodzeniem ubiega się o fundusz unijne. Marek Nawara przypomniał, że Nowe Brzesko zgłosiło do Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, projekt rewitalizacji i odnowy centrum wsi Nowe Brzesko. Koszt całego przedsięwzięcia to prawie 5,5 miliona złotych, a kwota dotacji z MRPO wynosi 3,8 mln zł.
Marszałek przypomniał, że z środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przeprowadzony został remont i zakupiono wyposażenie świetlicy wiejskiej w Kucharach, dokończona została również budowa centrum społeczno-kulturalnego i remont świetlicy wiejskiej w Hebdowie, a przede wszystkim – rozbudowana została kanalizacja sanitarna i wodociąg wiejski w Nowym Brzesku i Hebdowie. Nowe Brzesko pozyskało na te inwestycje niemal 5 mln zł – podkreślił marszałek. - Dzisiaj można zobaczyć, jak dobrze zostały spożytkowane wszystkie przekazane fundusze. Jest mi szczególnie miło, że jako samorząd regionalny mogliśmy Państwu pomóc – zaznaczył Marek Nawara.
- W tym roku obchodzimy jubileusz 20-lecia powstania samorządu terytorialnego w Polsce. Te ostatnie 20 lat potwierdza trafność przyjętej koncepcji zarządzania państwem w oparciu o samorządność lokalną i regionalną. Z okazji zakończenia Roku Jubileuszowego a szczególnie w związku z odzyskaniem przez Nowe Brzesko praw miejskich wszystkim, którzy, na co dzień pracują dla dobra samorządowej wspólnoty Nowego Brzeska, w imieniu własnym oraz Samorządu Województwa Małopolskiego przekazuję słowa uznania i podziękowania – powiedział Marek Nawara.
Marszałek zaznaczył, że rok 2011 będzie w historii Nowego Brzeska czasem szczególnym. - Odzyskanie praw miejskich jest bowiem zarówno dowodem na prężny rozwój Gminy, ale także wyzwaniem postawionym przed władzami samorządowymi. Jestem przekonany, że – tak jak to miało miejsce dotychczas – Nowe Brzesko będzie się nadal stabilnie rozwijało, pozostając dla wszystkich mieszkańców miasta miejscem, gdzie dobrze się żyje, uczy i pracuje – pokreślił Marek Nawara.