Po raz kolejny Filharmonia Krakowska jest współorganizatorem słynnego Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. W ramach 29 edycji tego międzynarodowego muzycznego wydarzenia, w sali koncertowej przy ulicy Zwierzynieckiej 1 w Krakowie odbędą się koncerty symfoniczne i kameralne.
Krakowską odsłonę festiwalu zainaugurują:
- recital fortepianowy Caleba Boricka - pianisty, który swoją międzynarodową karierę rozpoczął po zdobyciu pierwszej nagrody, nagrody publiczności i nagród specjalnych za muzykę kameralną i współczesną w Konkursie Beethovena Telekom w 2023 roku w Bonn. Artysta wykona monograficzny program, złożony z kompozycji Ludwiga van Beetohena.
Kiedy? Poniedziałek 7 kwietnia, godz. 19.00.
- występ Beethoven Orchester Bonn – zespołu, który pełni funkcję ambasadora twórczości swojego patrona. Orkiestra pod dyrekcją niemieckiego dyrygenta i swojego generalnego dyrektora muzycznego - Dirka Kaftana, obok kompozycji Beethovena wykona także VI Symfonię Pieśni chińskie Krzysztofa Pendereckiego. Solistami podczas koncertu będą: sopranistka Christina Landshammer oraz baryton Thomas Bauer. Na chińskim instrumencie strunowym erhu zagra Joanna Kravchenko.
Kiedy? Środa 9 kwietnia, godz. 19.00.
Więcej informacji na stronie filharmonii
Niemal 200 artystów wystąpi na scenie lusławickiej sali koncertowej, wykonując monumentalne dzieło, jedną z najpiękniejszych symfonii w dziejach – II Symfonię c-moll Zmartwychwstanie Gustava Mahlera. Na koncert w ramach prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej zapraszają Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz Narodowe Centrum Kultury.
- Kiedy? Wtorek 8 kwietnia, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie centrum
Centrum Sztuki Mościce zaprasza na koncert edukacyjny dla dzieci i młodzieży pod hasłem Kultura ludowa na 5! Zespół Pieśni i Tańca Świerczkowiacy w przystępny i atrakcyjny sposób przedstawi polskie tańce narodowe. Zaletą koncertu jest zwarta forma oraz nowoczesny sposób przedstawienia zagadnień z kultury narodowej, trafiających do odbiorców w każdym wieku. Dodając do tego barwne kostiumy, profesjonalny taniec i śpiew, a także znakomitą grę kapeli.
- Kiedy? Środa 9 kwietnia, godz. 11.00. Więcej informacji na stronie centrum
W Muzeum Etnograficznym w Tarnowie będzie można oglądać prace zgłoszone na 34. edycję „Regionalnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy”. Co roku w konkursie biorą udział dzieci, młodzież i dorośli twórcy ludowi z powiatów: dąbrowskiego, bocheńskiego, brzeskiego, tarnowskiego i nowosądeckiego. Indywidualnie lub w kompozycji zbiorowej jako stoisko wielkanocne prezentują swój niepowtarzalny kunszt ludowego zdobnictwa pisanek oraz innych wytworów wielkanocnej plastyki obrzędowej.
- Kiedy? Od środy 9 kwietnia. Więcej informacji na stronie muzeum
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu inauguruje nowe cykle warsztatów artystycznych skierowanych do osób dorosłych:
- warsztaty praktyczne z malarstwa z elementami wiedzy teoretycznej. Podczas zajęć uczestnicy poznają tajniki różnych technik malarstwa artystycznego oraz rysunku. Zajęcia rozpoczynają się od poznania podstawowych pojęć artystycznych oraz prostych ćwiczeń dotyczących kompozycji, kadrowania, perspektywy, rozłożenia ciężaru, a także barw.
- warsztaty z rękodzieła artystycznego, których uczestnicy będą mogli w artystycznej atmosferze rozwijać swoją kreatywność i wyobraźnię. Rękodzieło artystyczne, to wspaniała forma wyrażania siebie i swojej kreatywności. Można tworzyć przedmioty, które są zarówno piękne, jak i funkcjonalne, dzięki czemu twórczość ta może przynieść wiele satysfakcji.
Kiedy? Od 7 kwietnia. Więcej informacji na stronie centrum
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na początek tygodnia proponuje dwie tegoroczne premiery:
- na Dużej Scenie „Ulisses” wg głośnej powieści Jamesa Joyce’a. To historia o tym, jak pewnego dnia spotykają się, krzyżują, aż w końcu rozchodzą drogi głównych protagonistów — Leopolda i Molly oraz Stephena, czyli przeżywającego kryzys małżeństwa w średnim wieku oraz zagubionego studenta, poety, syna przyjaciół. Przedstawienie wykracza jednak poza matrycę dramatu rodzinnego. Spektakl wyreżyserował Michał Borczuch, a w obsadzie występują m.in. Dominika Bednarczyk, Martyna Krzysztofik, Karol Kubasiewicz i Krzysztof Zarzecki.
Kiedy? Środa 9 kwietnia, godz. 19.00.
- na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS) adaptacja najnowszej powieści Doroty Masłowskiej „Magiczna rana” w reż. Pawła Świątka. Spektakl składa się z opowieści postaci, które zawiedzione prawdą na temat dotychczasowej egzystencji, próbują od niej uciec na wiele różnych sposobów. Historie gorzko-śmiesznych bohaterów składają się na wielowymiarowy oniryczny obraz społeczeństwa uwikłanego w próby wyrażenia wewnętrznej pustki. W obsadzie występują Karolina Kazoń, Marta Konarska, Wanda Skorny, Natalia Strzelecka, Katarzyna Zawiślak- Dolny, Marcin Sianko i Rafał Szumera.
Kiedy? Środa 9 kwietnia, godz. 19.00.
Więcej informacji na stronie teatru