Kolejne rocznice śmierci św. Jana Pawła II budzą wspomnienia, skłaniają do zadumy i pozwalają na nowo poznawać Jego spuściznę. Najbliższa rocznica będzie wyjątkowa, gdyż w tym roku od momentu odejścia Papieża Polaka mija 20 lat. Z tej okazji specjalne wydarzenia przygotowały instytucje kultury województwa małopolskiego.
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprosi do Opery Krakowskiej, gdzie będzie miało miejsce wyjątkowe wykonanie arcydzieła sakralnej muzyki - „Requiem” Mozarta. Na scenie wystąpią: Chór Mieszany Katedry Wawelskiej oraz Orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego, a także solistki i soliści: Ingrida Gapova – sopran, Ewa Menaszek – bas, Jarosław Bielecki – tenor i Sebastian Marszałowicz – bas.
- Kiedy? Wtorek 1 kwietnia, godz. 18.30. Więcej informacji na stronie instytutu
3 dni później pamięć Ojca Świętego zostanie uczczona kolejnym niezwykłym koncertem „Siła słowa”, który odbędzie się na Scenie Filharmonii Krakowskiej. Publiczność usłyszy 9 niezwykłych utworów muzycznych zainspirowanych słynnymi encyklikami Papieża Polaka. Utwory są dziełem wybitnych krakowskich artystów: tekściarza Jerzego Łysińskiego i kompozytora Janusz Wierzgacz. Twórcą aranżacji jest Marek Pawełek. Podczas koncertu zabrzmią także najpiękniejsze pieśni nawiązujące do papieskiego przesłania. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum – Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Krakowie. Koncert zainauguruje tegoroczną III edycję Festiwalu „Cały Twój”.
- Kiedy? Piątek 4 kwietnia, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Od 26 marca na terenie Muzeum – Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach można oglądać wystawę fotografii „Odejście Wielkiego Papieża. 20 lat temu”. Twórcą jest Grzegorz Gałązka - wybitny fotograf, na stałe akredytowany przy Stolicy Apostolskiej, autor m.in. zdjęcia stanowiącego podstawę portretu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II. Ekspozycji towarzyszy wyjątkowy album, który można nabyć w muzealnym sklepie.
- Kiedy? Od 26 marca do 27 kwietnia. Więcej informacji na stronie muzeum
Wystawę przygotowaną przez wadowickie muzeum pokazuje także Centrum Sztuki Mościce. Ekspozycja „Urodziłem się w Wadowicach” koncentruje się wokół jednego centralnego symbolu: domu. W czasach narastającego deficytu bliskich relacji rodzinnych posłużył on twórcom wystawy do ukazania historii życia i świętości Karola Wojtyły. Wystawa podkreśla, jak ogromny wpływ na osobowość i charakter przyszłego papieża miały lata jego dzieciństwa i jego dom: „w którym wszystko się zaczęło” – miłość najbliższych, szczęśliwa rodzina, w której mimo wielu trosk, nigdy nie żałowano czasu na serdeczne rozmowy, wspólne czytanie książek, spacery, zabawę; w której żyło się sprawami domowników, uczyło hojności, wytrwałości i pełnego wiary stawiania czoła przeciwnościom.
- Kiedy? Od 25 marca do 15 kwietnia. Więcej informacji na stronie muzeum
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprosi na 4 niezwykłe ekspozycje:
- pierwsza z nich zostanie zaprezentowana na krakowskim lotnisku w Balicach. „Życie jest pielgrzymką ciągłych odkryć” to wystawa przedstawiająca zachwyt nad życiem: miłość, radość, przyjaźń, piękno przyrody, praca, rodzina, ale i cierpienie, samotność, śmierć. Ostatnia plansza to radość Zmartwychwstania.
Kiedy? Wernisaż – poniedziałek 31 marca, godz. 11.00.
- w przestrzeni parafii św. Floriana w Krakowie pojawi się wystawa pt. „Duszpasterz św. Floriana”. Miejsce nieprzypadkowe, gdyż Karol Wojtyła był wikariuszem tej parafii w latach 1949 – 1951.
Kiedy? Od 1 kwietnia.
- na terenie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” będzie można zobaczyć ekspozycję „Kiedy Bóg daje życie, daje je na zawsze”. Jej tematyka będzie dotyczyć życia ludzkiego oraz jego kolejnych etapów. Plansze będą zawierać cytaty ze św. Jana Pawła II. Wystawa dostępna będzie w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.
Kiedy? Od 2 kwietnia.
- na Plantach Krakowskich zostanie otwarta wystawa plenerowa pt. „Kształt życia”. Ekspozycja ukazywać będzie różnorodne aspekty życia: miłość, dorastanie, radość, cierpienie i inne. Teksty na planszach, bazujące na przemówieniach Jana Pawła II, będą dostępne zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Wystawa będzie także dostosowana do osób z niepełnosprawnością wzroku.
Kiedy? Wernisaż – czwartek 3 kwietnia, godz. 11.00.
Więcej informacji na stronie instytutu
Film 21.37 wejdzie na ekrany polskich kin
Okno Papieskie w Pałacu Biskupim przy ulicy Franciszkańskiej 3 to miejsce szczególne, które co roku gromadzi tłumy wiernych składających pośmiertny hołd Papieżowi Polakowi. W 20. rocznicę śmierci Papieża Polaka stanie się przestrzenią dla wyjątkowej prezentacji multimedialnej. Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przygotował specjalny wideo-mapping 3D pod hasłem „Życie”, związany ze spuścizną Ojca Świętego. Do projekcji na fasadzie Pałacu wykorzystane zostaną nagrania audio z tematycznych przemówień papieża dotyczących życia, rodziny, miłości, wzrastania, odpowiedzialności, cierpienia, umierania, zmiany pokoleniowej. Poszczególne sceny uwzględniać będą oryginalne wypowiedzi papieża, wkomponowane w odpowiednią oprawę graficzną.
- Kiedy? Środa 2 kwietnia, godz .22.00. Więcej informacji na stronie instytutu
W dzień 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II odbędzie się też premiera kinowa filmu, w którego powstawaniu uczestniczyło Muzeum – Dom Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. „21.37” to dokumentalna opowieść w reżyserii Mariusza Pilisa, która przenosi widza do Polski po śmierci Jana Pawła II i oddaje atmosferę tamtych dni. Produkcja ukazuje, jak po odejściu papieża Polacy doświadczyli jedności, zatrzymania się i wzajemnego zrozumienia, co zostało określone jako „naród w stanie świętości”. Autorom udało się uchwycić niepowtarzalny moment w historii kraju i udokumentować nie tylko te wydarzenia, ale także skłonić do refleksji nad ich znaczeniem i wpływem na nasze „dziś”.
- Kiedy? 2 kwietnia film będzie można zobaczyć w kinach: Kijów- Centrum w Krakowie (godz. 16.00), SOKÓŁ przy Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu (godz. 19.20) oraz Kinie Millennium przy Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie (godz. 18.00), gdzie projekcję poprzedzi prelekcja ks. dr. Łukasza Piórkowskiego.
Plakat koncert projektu Marcina Maciejowskiego
Wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym obchodom 20. rocznicy śmierci Ojca Świętego będzie również koncert organizowany poza granicami kraju z udziałem artystów Filharmonii Krakowskiej. Będzie miał on miejsce dzień przed rocznicą śmierci Jana Pawła II w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Wydarzenie jest dedykowane nie tylko pamięci Papieża Polaka, ale też innej wybitnej postaci związanej z Małopolską - śp. Krzysztofowi Pendereckiemu. 29 marca br. mija 5 rocznica śmierci wybitnego kompozytora.
1 kwietnia w Rzymie zabrzmi jego słynne, uduchowione dzieło "Credo", w wykonaniu Chóru i Orkiestry Filharmonii Krakowskiej wraz z solistami pod dyrekcją maestro Macieja Tworka. Organizatorem wydarzenia razem z Filharmonią jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, a partnerami - Województwo Małopolskie, Instytut Adama Mickiewicza, Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej, Urząd Miasta Krakowa oraz Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.
- Kiedy? Wtorek 1 kwietnia, godz. 20.30.