W programie przewidziano m.in. spektakle, spotkania z artystami teatru, wykłady, ale także wirtualne symulacje - VR Cricoterie. Miejscem wydarzeń będzie nie tylko Cricoteka, ale też Teatr Groteska, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej, oraz Księgarnia LOKATOR.
Gra z Kantorem jest obecna w Cricotece od 2018 roku. Celem cyklu wydarzeń jest prezentacja związków współczesnego teatru z wątkami, ideami lub zabiegami formalnymi obecnymi w twórczości scenicznej Tadeusza Kantora.
Dwutygodniowy festiwal ma kontekst regionalny – w tym roku belgijski.
Kuratorką odsłony Gry z Kantorem jest Karolina Czerska.
W tym roku uczestnicy przyjrzą się różnym odcieniom belgijskiej podwójności, poczynając od dwóch regionów – Flandrii i Walonii, po dwa aspekty – racjonalny i melancholijny – belgijskiej duszy.
Poza spektaklami na żywo (Daleko od Linden – reż. Giuseppe Lonobile) i projekcjami spektakli (Wnętrze – reż. Wojtek Rodak, Teatr Nieruchomy/Dom Maeterlinck – reż. Thom Luz), w programie tegorocznej Gry z Kantorem znalazły się spotkania z artystami teatru (m.in. Luk Perceval, Veronika Mabardii), wykłady poświęcone ważnym belgijskim dramaturgom (Maurice Maeterlinck, Michel de Ghelderode, René Kalisky, Antoine Pickels). Będzie także okazja do zanurzenia się w wirtualnej rzeczywistości, która czerpie z pomysłów scenicznych Kantora, a jednocześnie stanowi realizację jednego z ważnych konceptów Maeterlincka (VR Cricoterie – wirtualna symulacja autorstwa Tale of Tales).
Organizatorem Gry z Kantorem jest Cricoteka, a partnerami tegorocznej edycji festiwalu są: Archives & Musée de la Littérature w Brukseli, Narodowy Stary Teatr, Teatr Groteska, Wydawnictwo LOKATOR, Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Neofilologii Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej.
Program Festiwalu Gra z Kantorem: Belgia - Podwójność