Główne cele kampanii to nie tylko zwiększenie świadomości społecznej na temat przemocy wobec najmłodszych, ale także podejmowanie realnych działań, które przyczynią się do budowania środowiska wolnego od przemocy. Kampania opiera się na przekonaniu, że każdy, nawet niewielki krok w stronę zapewnienia bezpiecznego środowiska dla dzieci i tworzenia szczęśliwego dzieciństwa, ma ogromne znaczenie dla ich przyszłości.
Działania podejmowane w ramach kampanii „Dzieciństwo Bez Przemocy” będą się koncentrować wokół trzech głównych obszarów:
Po pierwsze – RODZICE I OPIEKUNOWIE.
Na drodze ku dzieciństwu bez przemocy rodzice i opiekunowie odgrywają najważniejszą rolę. To oni są odpowiedzialni za tworzenie bezpiecznego i szczęśliwego środowiska, budowanie więzi z dzieckiem opartej na uważności, akceptacji, szacunku i miłości.
Zadaniem rodziców i opiekunów jest postawa otwarta na potrzeby dziecka, respektowanie jego podmiotowości i wyposażenie go w wartości, które dadzą mu siłę na całe życie. Ideą i założeniem kampanii jest także dostarczenie dorosłym narzędzi i wiedzy, które pomogą im wspierać rozwój dzieci, budując z nimi zdrowe, pełne zrozumienia relacje w środowisku wolnym od przemocy.
Po drugie – REAGOWANIE na przemoc wobec dzieci.
Jednym z przekazów kampanii jest podnoszenie świadomości społecznej na temat konieczności odpowiedniego reagowania na krzywdzenie dzieci. Właściwa reakcja na przemoc może uratować dziecięce życie - dziecko doświadczające przemocy potrzebuje tylko jednej osoby na swojej drodze, która je dostrzeże i podejmie działania zapewniające mu ochronę.
Kampania ma na celu budowanie poczucia odpowiedzialności i zaangażowania – istotne jest zrozumienie jak działać w sytuacji bycia świadkiem przemocy oraz jak rozpoznać i zgłosić przemoc odpowiednim służbom, instytucjom, czy organizacjom. Obojętności i znieczulicy mówimy zdecydowane „NIE!”.
Po trzecie – ROZWIĄZANIA SYSTEMOWE.
Rozwiązania legislacyjne z 2023 r. (nowelizacja Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw –tzw. „Ustawa Kamilka”) stanowią ogromny krok w kierunku ochrony dzieci przed przemocą. W ramach kampanii „Dzieciństwo Bez Przemocy” chcemy wspierać rządzących w identyfikowaniu potrzeb i budowaniu ogólnopolskiej strategii ochrony dzieci, która zintegrowałaby działania na różnych szczeblach.
Rolą kampanii jest również mobilizowanie lokalnych władz, by zapewniły szeroką dostępność pomocy dla dzieci i rodzin, aktywne standardy ochrony dzieci w każdej instytucji i systemowe działania prewencyjne.
Kluczowe jest również rozwijanie działań profilaktycznych, których zadaniem jest zapobieganie przemocy PRZED jej wystąpieniem. Poprzez zaangażowanie różnych podmiotów, w tym władz lokalnych, organizacji pozarządowych oraz społeczności, dążymy do stworzenia kompleksowego systemu wsparcia i ochrony, który skutecznie zminimalizuje ryzyko przemocy i zapewni dzieciom bezpieczeństwo i wsparcie na każdym etapie ich życia.
Każdy może przyłączyć się do kampanii, rejestrując swój akces na stronie internetowej.