W niedzielnym wydarzeniu wziął udział marszałek Małopolski Witold Kozłowski.
Z biegiem czasu, kiedy od momentu zakończenia II wojny światowej mijają kolejne lata i kiedy odchodzą jej świadkowie, może się wydawać, że i pamięć o tamtym czasie powoli przygasa, staje się mniej wyraźna. Co więcej, pojawiają się nawet głosy, że pamięć o przeszłości to niepotrzebny balast, który krępuje nas w odważnym pochodzie ku nowoczesności. To jednak nie jest prawda. Bo jak mówił święty Jan Paweł II Patron Małopolski i osoba szczególnie bliska ochotniczanom: nie można dobrze, owocnie budować przyszłości, nie pamiętając o przeszłości
- mówił w Ochotnicy Górnej marszałek Witold Kozłowski i dodał:
Pragnę przekazać słowa uznania i wdzięczności dla wszystkich, którzy na co dzień w Małopolsce troszczą się o naszą wspólną pamięć, podejmując działania edukacyjne, popularyzatorskie, kronikarskie i dokumentacyjne. Te działania, niezależnie od tego, czy realizują je instytucje do tego celu powołane, czy też pasjonaci w swoich lokalnych społecznościach, wzbogacają naszą wiedzę o naszej wspólnej przeszłości.
Kolejny Edukacyjny Piknik Historyczny odbędzie się w lipcu w Słopnicach (gm. Limanowa), następnie: 15 sierpnia w Tarnowie, początkiem września w Miechowie i ostatnie 24 września w Nowym Sączu.
Wydarzenia plenerowe „Armia Krajowa – z miłości do Polski” jest organizowane w ramach projektu, którego głównym celem jest upamiętnienie 80. Rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, przez naczelnego wodza gen. Władysława Sikorskiego.
Na każde z pięciu wydarzeń składać się będą: prezentacja wystawy IPN – Armia Krajowa, prezentacje grup rekonstrukcji historycznej, prezentacje stoisk Muzeów, prezentacje stoisk wystawców regionalnych oraz prezentacje stoisk organizatorów wydarzeń w poszczególnych miejscach. W trakcie wydarzeń, ich uczestnicy będą mogli zapoznać się z bronią i wyposażeniem wykorzystywanym przez żołnierzy Armii Krajowej ale również strony przeciwnej czyli żołnierzy niemieckich i sowieckich. Na stoisku IPN, uczestnicy pikników będą mogli pobrać wydawnictwa historyczne, broszury książki a w quizach historycznych zdobyć nagrody w postaci gier edukacyjnych lub książek.