– Wybór, żeby zorganizować konferencję w Krakowie nie był przypadkowy. To tutaj prężnie działają uczelnie oraz środowisko najlepszych architektów. Doświadczenie krakowskich managerów kultury oraz ich dobre praktyki, stanowią inspirację dla Ministerstwa Spraw Zewnętrznych w procesie aranżacji obiektów w kraju i zagranicą – mówił podczas otwarcia Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej Mirosław Gajewski.
Konferencja podzielona była na dwa panele dyskusyjne. Pierwszy dotyczył wykorzystania efektywności energetycznej w obiektach dyplomatycznych, drugi roli architektury krajobrazu w organizacji ładu przestrzennego w otoczeniu budynków. Wicemarszałek Roma Ciepiela wziął udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym krajowego planu mającego na celu zwiększenie liczby budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Przedstawiciel samorządu województwa mówił, że program ma na celu opracowanie polityki oraz podjęcie działań służących pobudzaniu do przekształcenia budynków poddawanych renowacji w budowle o niskim zużyciu energii. Podkreślał rolę dobrze skoordynowanej polityki wydatkowania funduszy publicznych, zarówno na poziomie centralnym jak i w regionalnych programach operacyjnych w realizacji tego typu przedsięwzięć.
– W jednym z priorytetów Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego jest promocja polityki energetycznej. Województwo małopolskie posiada na ten cel ok. 300 mln euro. Dysponujemy funduszami, które pomogą w procesie modernizacji energetycznej budynków - przekształcenia tych, które nie spełniają podstawowych norm. Chcemy stworzyć krajowy system zapewniający realizację ważnego zadania jakim jest oszczędzanie energii – mówił podczas konferencji Roman Ciepiela.
Wicemarszałek reprezentuje województwo małopolskie w pracach zespołu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego w opracowaniu krajowego planu działań obniżenia kosztów eksploatacji budynków przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnej efektywności energetycznej.
Ważnym punktem programu II Konferencji Infrastrukturalnej MSZ było rozstrzygnięcie konkursu o nagrodę im. Jerzego Warchałowskiego. Nagroda przyznawana jest studentom uczelni wyższych, którzy przedstawią najciekawsze koncepcje wg. zadawanych każdorazowo przez MSZ tematów z zakresu wyglądu fasad, aranżacji wnętrz i ogrodów polskich placówek dyplomatycznych oraz budynków MSZ. Celem organizacji konkursu jest promocja współczesnej sztuki polskiej oraz rodzimej myśli twórczej, ze szczególnym uwzględnieniem projektantów młodego pokolenia.
(mjanus)