- Mimo problemów związanych z nieprzyznaniem nam dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, udało nam się tak przebudować budżet projektu, że jego realizacja nie jest już w żadnym wypadku zagrożona. Cieszę się, że mimo wymogu większego wkładu własnego, dołączyły do nas nowe gminy. To dla mnie dowód na to, że w Małopolsce coraz więcej samorządów czuje się odpowiedzialne za stan powietrza i zamiast zamiatać problem pod dywan, faktycznie chce działać – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.
Obecnie uczestnictwo w projekcie LIFE wyraziło 56 gmin i jeden związek międzygminny. W obowiązującym wariancie wzrósł wkład własny wszystkich partnerów. Samo Województwo Małopolskie będzie musiało przez 8 lat przeznaczyć na to zadanie ok. 3,6 mln zł. W sumie wartość całego projektu LIFE wyniesie ok. 17 mln euro (71 mln zł), z czego dofinansowanie unijne wynosi 42 mln zł. Projekt będzie realizowany do końca 2023 r.
Przypomnijmy, najważniejszymi założeniami projektu LIFE jest utworzenie sieci eko-doradców w małopolskich gminach, którzy będą: wspierać wdrażanie „Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego”, pozyskiwać środki zewnętrzne na działania ograniczające emisję zanieczyszczeń oraz mobilizować mieszkańców do włączenia się w te działania. Dodatkowo będzie funkcjonowało Centrum Kompetencji, z którego będą mogły korzystać wszystkie samorządy lokalne – znajdą tam fachową bazę wiedzy i szkolenia. Planuje się również utworzenie międzyregionalnej bazy źródeł emisji dla Małopolski, Czech i Słowacji wraz z modelowaniem jakości powietrza.
(Biuro prasowe UMWM)
LIFE: Dotacja z Komisji Europejskiej pewna
Środowisko
27 maja 2016
To już pewne – projekt zintegrowany LIFE, który ma pomóc w walce z zanieczyszczaniem powietrza w Małopolsce, będzie realizowany, a pierwotna wielkość dotacji z Komisji Europejskiej (ok. 10 mln euro) zostanie zachowana. Obecnie Województwo Małopolskie przygotowuje się do jego oficjalnej inauguracji, która ma odbyć się 22 czerwca w Krakowie. Równocześnie są domykane ostatnie kwestie współpracy z partnerami projektu – w tym z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gminy, które są w LIFE od początku, mogą już szukać ekodoradców.
Inne artykuły dotyczące tematu: Środowisko
- Środowiskośroda, 30 kwietnia 2025Poznaliśmy beneficjentów konkursu „ekoMałopolska 2025”Już po raz 6. rozstrzygnięto konkurs pn. „ekoMałopolska 2025”. Na realizację 67 wybranych realizację (...)
- Środowiskośroda, 09 kwietnia 2025Gospodarka Obiegu Zamkniętego szansą dla Ziemi. Konkurs „GOZ Lider Małopolski 2025”Naprawiają, stosują recykling, pożyczają i dzielą się z innymi, tym samym minimalizując degradacje środowiska naturalnego. (...)
- Środowiskośroda, 09 kwietnia 2025Rozpoczyna się nabór wniosków na budowę urządzeń melioracyjnych i niewielkich urządzeń wodnychW dniach 9-30 kwietnia 2025 roku małopolskie samorządy mogą składać wnioski na inwestycje zwiększające potencjał zrównoważonej (...)
Najnowsze artykuły:
- Sportśroda, 07 maja 2025Zakończył się III Europejski Kongres Sportu i TurystykiW Zakopanem zakończył się III Kongres Sportu i Turystyki, na którym spotkali się sportowcy, trenerzy, (...)
- Sportśroda, 07 maja 2025EKSiT: Rowerowa przyszłość jak przyciągać nowych turystów?Trwa III Europejski Kongres Sportu i Turystyki w Zakopanem. W drugim dniu wydarzenia (...)
- Kulturaśroda, 07 maja 2025Nowy Sącz. XXI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady SariJuż w maju tego roku (17 – 24 maja), młodzi, utalentowani śpiewacy z całego świata spotkają (...)