Jak wynika z raportów i badań, Polska jest najszybciej starzejącym się państwem w Unii Europejskiej. Obecnie co szósty mieszkaniec naszego kraju jest osobą powyżej 65. roku życia. Za kilka lat seniorzy będą stanowić niemal jedną czwartą ludności, a do 2050 roku – aż jedną trzecią. Równie liczna jest grupa osób z niepełnosprawnościami: to aż 12 proc. populacji Polski, czyli około 5 mln obywateli. Ograniczenia w obszarze mobilności i czy percepcji mogą jednak dotyczyć znacznie większej liczby Polaków – szacuje się, że nawet 30 proc. społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe problemy ze wzrokiem, słuchem, poruszaniem się, czynnościami manualnymi lub poznawczymi.
Projekt „Inkubator Dostępności” pozwoli przyspieszyć proces dostosowania przestrzeni publicznej do potrzeb wszystkich tych grup. Jego głównym celem jest bowiem wsparcie inicjatyw i pomysłów, których odbiorcami lub użytkownikami będą właśnie osoby niepełnosprawne oraz starsze, o ograniczonej percepcji lub mobilności – a więc m.in. osoby niedosłyszące lub niedowidzące, słabsze, poruszające się przy pomocy kul, lasek, balkoników, protez lub wózków inwalidzkich.
Chodzi nam o inkubację nowych, zalążkowych pomysłów, ich opracowanie i rozwinięcie, następnie przetestowanie, a w kolejnym kroku upowszechnienie, a także podjęcie działań w zakresie włączenia do praktyki tych rozwiązań, które podczas testu sprawdziły się najlepiej
- tłumaczy Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
W projekcie mogą wziąć udział m.in. instytucje świadczące usługi publiczne, organizacje pozarządowe działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami lub osób starszych, oraz opiekunowie lub rodziny tych osób. Dodatkowo uczestnikami projektu będą osoby fizyczne lub podmioty, które bezpośrednio korzystają z interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego – tj. grantobiorcy opracowujący i testujący nowatorskie rozwiązania.
Doświadczenia z realizacji pilotażowego projektu pn. „Małopolski Inkubator Innowacji Społecznych” pokazały, że w osobach fizycznych, grupach nieformalnych czy małych podmiotach pozarządowych, prywatnych lub publicznych drzemie bardzo duży potencjał w obszarze innowacyjności społecznej, tylko trzeba było go uwolnić i odpowiednio nim pokierować
- dodaje Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Projekt „Inkubator Dostępności” będzie realizowany do 31 lipca 2022 roku przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, we współpracy z Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego z siedzibą w Krakowie.