Sport to przyszłość, która powinna nas łączyć, dlatego podczas Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem dyskutowaliśmy o największych wyzwaniach tych branż w przyszłości. Jednym z głównych wspólnych celów są Letnie Igrzyska Olimpijskie w Polsce. Nie brakuje również dyskusji o roli sportu w życiu dzieci i młodzieży, zwłaszcza w dobie cyfryzacji. Jestem dumny, że jako Samorząd Województwa Małopolskiego współorganizujemy już po raz trzeci to ważne wydarzenie, które wpisuje się w aktywny rozwój sportu i turystyki w Małopolsce. Dziękuję wszystkim uczestnikom, prelegentom i gościom za obecność w Zakopanem. Wierzę, że wspólnie wypracujemy rozwiązania, które przyniosą realne zmiany
- powiedział marszałek Łukasz Smółka.
W wydarzeniu wzięli udział Łukasz Smółka - Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego, radni Województwa Małopolskiego: Grzegorz Biedroń, Maciej Koźbiał, Grzegorz Lipiec, Jerzy Fedorowicz, Rafał Stuglik, Małgorzata Szostak, Patrycja Tocka, Jan Piczura, Marek Wierzba oraz Sekretarz Województwa Wojciech Pałka.
Hasłem przewodnim tegorocznego Kongresu było: „Sport dla przyszłości”. Uczestnicy dwudniowego wydarzenia podjęli m.in. temat możliwości organizacji Igrzysk Olimpijskich w Polsce, na przykładzie III Igrzysk Europejskich Kraków–Małopolska 2023 oraz Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu. Był to temat panelu „Droga do Igrzysk – jak Polska może stać się gospodarzem największej imprezy sportowej świata?” W dyskusji brał udział wicemarszałek Witold Kozłowski.
O sposobach zachęcenia dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej i walką z nadwagą rozmawiali goście panelu. „Kryzys kultury fizycznej wśród polskich dzieci i młodzieży – diagnoza i sposoby wyjścia”. Jednym z prelegentów był marszałek Łukasz Smółki.
Na panelu „Zasmakuj w podróży czy podróżuj ze smakiem? Kulinaria w kształtowaniu produktu turystycznego” zaproszeni eksperci rozmawiali o sposobach promocji produktów turystycznych, ich autentyczności, oferowaniu unikalnych doświadczeń i współpracy. W dyskusji udział brała Iwona Gibas z zarządu województwa małopolskiego.
O wpływie sportu na budowę społeczności lokalnych również w perspektywie kolejnych lat rozmawiali prelegenci panelu „Budowanie społeczności lokalnych przez sport i jego wpływ na przyszłość społeczeństwa”. Wicemarszałek Witold Kozłowski, który był jednym z prelegentów tego panelu, poruszył problem technologii, które odciągają dzieci i młodzież od sportu.
O potencjalnych turystach z różnych kierunków świata specjaliści rozmawiali na panelu „Bliski i Daleki wschód – nowe rynki emisyjne w turystyce”. Padło zaproszenie do Małopolski dla turystów z Zatoki Perskiej, paneliści rozmawiali o dużym sukcesie lotniska w Balicach, które jest w 50-tce największych portów lotniczych w Europie.
Podczas panelu „Konkurencja gospodarka turystyczna – nowe uwarunkowania prawne i ekonomiczne” specjaliści rozmawiali o zmianach legislacyjnych, które są prowadzone na poziomie krajowym i europejskim. Poruszony został też temat kontroli biur podróży podejrzanych o prowadzenie działalności bez wpisu do rejestru organizatorów i pośredników turystyki w Małopolsce.
Zwieńczeniem pierwszego dnia III Kongresu Sportu i Turystyki była Gala Ambasadorów Sportu i Turystyki. Nagrodę w kategorii OSOBOWOŚĆ SPORTU otrzymała Katarzyna Niewiadoma-Phinney za m.in. imponujące osiągnięcia w kolarstwie szosowym. Nagrodę w kategorii WSCHODZĄCA GWIAZDA SPORTOWA otrzymał Eryk Goczał za zasługi dla małopolskiego i polskiego sportu jako kierowcy rajdowego oraz Maciej Gładysz, jako wyraz uznania dla wybitnego kierowcy wyścigowego z Tarnowa. Nagrodę w kategorii MECENAS SPORTU otrzymała firma COMARCH S.A., doceniając działalność firmy w obszarze sportu, wsparcia finansowego klubów sportowych w tym piłkarskich i hokejowych. Nagrodę w kategorii AMBASADOR TURYSTYKI otrzymała Małopolska Organizacja Turystyczna, która od blisko ćwierćwiecza z niezwykłą konsekwencją promuje Małopolskę. Nagrodę w kategorii OSOBOWOŚĆ TURYSTYKI otrzymała Ewa Wachowicz, za wybitny wkład w promocję turystyki kulinarnej i budowanie pozytywnego wizerunku Małopolski.
Drugi dzień III Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem rozpoczął się m.in. panelem „Rowerowa przyszłość jak przyciągać nowych turystów?”. Podczas dyskusji podkreślano, że Małopolska dysponuje jedną z największych i najbardziej atrakcyjnych sieci tras rowerowych w Polsce. W dyskusji podkreślono również, że rynek rowerowy otwiera się na nowe grupy użytkowników – kobiety, seniorów i osoby z niepełnosprawnościami.