Program spotkania w Wieliczce koncentruje się na najważniejszych wyzwaniach w obszarze społeczeństwa informacyjnego, w szczególności dotyczących cyberbezpieczeństwa i bieżących zadaniach realizowanych przez samorządy. Zarząd Województwa Małopolskiego przykłada szczególną wagę do rozwoju informatyki w Małopolsce, cyfrowego bezpieczeństwa i kompetencji cyfrowych. Stawiamy też na współpracę z ekspertami i samorządami, stąd dzisiejsze posiedzenie, które odbywa się w ramach trwającego w tym półroczu przewodnictwa Województwa Małopolskiego w Konwencie Marszałków Województw RP. Wymiana informacji i doświadczeń sprzyja planowaniu przyszłych działań i inicjowaniu nowych projektów
- mówił wicemarszałek Ryszard Pagacz.
Zespół Ekspercki ds. Społeczeństwa Informacyjnego ZWRP, zrzesza szefów działów IT urzędów marszałkowskich wszystkich województw. Spotkania zespołu to stały element współpracy pomiędzy polskimi województwami, gdzie na bieżąco są omawiane i konsultowane zagadnienia wynikające z funkcjonowania urzędów marszałkowskich w kontekście poszczególnych regionów i całego państwa.
Współpraca samorządów jest ważna i potrzebna, szczególnie w kontekście wyzwań związanych z bezpieczeństwem cyfrowym. Zmienia się otoczenie gospodarcze i polityczne, zmieniają się technologie, ale także zagrożenia i wyzwania, z jakimi mierzą się samorządy.
Osobiste spotkania, takie jak to w Wieliczce, pozwalają na wzmocnienie współpracy. Sprzyjają skupieniu na ważnych tematach, wymianie doświadczeń, omówieniu wyzwań i wypracowaniu wniosków - z dala od miejsca pracy. To właściwe miejsce, żeby porozmawiać o planach, zmianach i o tym jak pobudzić rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce. A także by przygotować stanowiska na Konwent Marszałków - ten najbliższy, który odbędzie się w dniach 9-11 czerwca br. w Małopolsce lub zainicjować prace pod kątem kolejnych Konwentów.
Każdy głos w dyskusji na temat cyfrowego rozwoju samorządów, cyberbezpieczeństwa i kompetencji jest ważny. Zapewniamy przestrzeń, w której obok spraw bieżących rozmawiamy o przyszłości, w której technologie służą rozwojowi regionów i jego mieszkańców.
Województwo Małopolskie od lat aktywnie działa na rzecz rozwoju cyfryzacji w regionie. Realizujemy i wspieramy inwestycje oraz inicjatywy, które umożliwiają kształcenie najlepszych specjalistów IT, rozwój sektora nowoczesnych technologii oraz cyfrowy rozwój administracji publicznej w regionie. Realizujemy projekty podnoszące poziom wykorzystania narzędzi informatycznych w życiu codziennym i zawodowym, wspierające rozwój umiejętności cyfrowych i dostępność cyfrową.