W debacie wzięli udział przedstawiciele departamentów urzędu marszałkowskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Dyrektor departamentu Zarządzania Programami Operacyjnymi UMWM Jakub Szymański omówił programy, które służą wymianie pieców. Samorząd województwa prowadzi szeroko zakrojoną akcję informacyjną poświęconą unowocześnianiu palenisk.
Natomiast wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Józef Kała przybliżył radnym program termomodernizacji budynków JAWOR. Środki z WFOŚ stanowią niskooprocentowaną pożyczkę, a modernizować można budynki, które powstały przed 1 stycznia 2009 roku.
Z kolei wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak przedstawił radnym założenia projektu uchwały antysmogowej, która ma objąć całą Małopolskę. W myśl jej założeń już od 1 lipca 2017 r. w domach miałyby być montowane tylko najnowsze piece piątej klasy, dotrzymujące tej samej emisji przy wysokim i niższym obciążeniu kotła. –Jeśli konsekwentnie będziemy wdrażać zapisy uchwały antysmogowej w ciągu dziesięciu lat jesteśmy w stanie znacząco zmienić stan powietrza w Małopolsce-mówił Wojciech Kozak.
W dyskusji nad przedstawionymi zagadnieniami radni uznali działania samorządu województwa zmierzające do poprawy stanu powietrza za priorytetowe. Zwrócili też jednak uwagę na fakt, iż zanieczyszczenia powietrza pochodzą nie tylko z pieców, lecz także ze spalin samochodów. –Zachęcam wszystkich do zainstalowania w telefonach aplikacji pokazującej stan zanieczyszczenia powietrza, wtedy w pełni zrozumiemy z jak wielkim zagrożeniem mamy do czynienia w Małopolsce-mówił marszałek Jacek Krupa.
Jakość powietrza w Krakowie i Małopolsce jest coraz gorsza, dlatego małopolski samorząd podejmuje kroki do jego poprawy. Sejmik Województwa Małopolskiego jako pierwszy w Polsce przyjął uchwałę o zakazie palenia paliwami stałymi na terenie gminy miejskiej Kraków. Ma on wejść w życie 1 września 2019 r.
Radni o jakości powietrza w Małopolsce
Samorząd
08 grudnia 2016
O jakości powietrza w Małopolsce i sposobach na jej poprawę dyskutowali radni województwa podczas warsztatów, które odbyły się w czwartek (8 grudnia).
Inne artykuły dotyczące tematu: Samorząd
- Samorządczwartek, 15 maja 2025Mateusz Prendota ponownie na czele Filharmonii KrakowskiejMarszałek Łukasz Smółka oraz Iwona Gibas z zarządu województwa wręczyli uroczyście umowę powołanemu (...)
- Samorządśroda, 14 maja 2025Startuje głosowanie w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego15 maja startuje głosowanie w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Na liście zadań jest aż 218 projektów. (...)
- Samorządwtorek, 13 maja 2025Podziękowanie za trud strażackiej misjiJako pierwsi docierają do nas w sytuacji zagrożenia, często ryzykując własnym życiem, by ocalić inne. (...)
Najnowsze artykuły:
- Małopolska w Unii Europejskiejczwartek, 15 maja 202530-lecie Euromontany – przygotowania do jubileuszu idą pełną parąPodczas pobytu w Brukseli, 14 maja 2025 r., Witold Kozłowski Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, pełniący od ubiegłego (...)
- Sportczwartek, 15 maja 2025Łącząc pasję do biegania z miłością do naturyJuż dziś serdecznie zapraszamy 1 czerwca do Wapiennego, malowniczo położonego nieopodal Magurskiego (...)
- Samorządczwartek, 15 maja 2025Mateusz Prendota ponownie na czele Filharmonii KrakowskiejMarszałek Łukasz Smółka oraz Iwona Gibas z zarządu województwa wręczyli uroczyście umowę powołanemu (...)