Podczas posiedzenia członkowie Komisji zapoznali się z wynikami badania „Bilans potrzeb w zakresie pomocy społecznej 2010”. Prezentację na ten temat wspólnie przedstawiły i omówiły Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie – Wioletta Wilimska oraz przedstawicielka Małopolskiego Obserwatorium Polityki Społecznej – Iwona Banasiewicz.
Badanie, podobnie jak w poprzednich latach, skupiło się wokół dwóch podstawowych celów. Pierwszym z nich było dostarczenie informacji wspierających efektywne wykorzystanie środków unijnych w Priorytecie VII Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w ramach projektów systemowych realizowanych przez jednostki pomocy społecznej województwa małopolskiego oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie („Szkolenie i Doskonalenie Zawodowe Kadr Pomocy Społecznej”). Badanie miało również na celu dostarczenie kompleksowej wiedzy o potrzebach i potencjale ośrodków pomocy społecznej i powiatowych centrów pomocy rodzinie w regionie, w kontekście realizacji bieżących zadań.
W dalszej części spotkania Jakub Szymański, Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, przedstawił główne założenia polityki prorodzinnej w Strategii Województwa Małopolskiego. Członkowie Komisji, w trosce o małopolskie rodziny, zwrócili uwagę na konieczność uwzględnienia w tym obszarze tematycznym jeszcze dodatkowych zapisów zadań i wskaźników.
Po dyskusji na ww. tematy Komisja wystosowała do Zarządu Województwa Małopolskiego wnioski dotyczące:
- przyjęcia rezolucji w sprawie ograniczenia środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyznawanych według algorytmu na zadania związane z rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych,
- uwzględnienia i zapewnienia w planie budżetu WM na 2011 rok i w WPI środków finansowych na projekt inwestycji pn. „Budowa Ośrodka Psychiatrycznego wraz ze Specjalistyczną Poradnią Konsultacyjną i zapleczem techniczno-administracyjnym” w Tarnowie,
- ujęcia w przygotowywanym programie współpracy Województwa Małopolskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2011, zadania dotyczącego wsparcia rodzin przeżywających utratę bliskiej osoby. Umieszczenie wśród priorytetów powyższego działania umożliwiłoby pozyskanie wsparcia finansowego organizacjom (zwłaszcza hospicjom), które udzielają pomocy osobom wymagającym szczególnej opieki w trudnym okresie osierocenia.