Posiedzenie rozpoczęło się od wręczenia aktu powołania do składu Małopolskiej Rady ds. Polityki Senioralnej jej nowym członkom. Wśród gości obrad była posłanka Elżbieta Achinger, była radna województwa, bardzo zaangażowana w politykę senioralną, współorganizatorka uniwersytetów trzeciego wieku w Małopolsce. Poseł Achinger przedstawiła najważniejsze zadania planowane przez rząd i parlament w zakresie polityki senioralnej.
W dalszej części posiedzenia radni dyskutowali o wydanym ostatnio podręczniku „Srebrna gospodarka szansą dla Małopolski”. Jak zauważono w dyskusji, publikacja dotyka problematyki coraz ważniejszej dla zrównoważonego rozwoju regionu. –Małopolska stara się patrzeć na zachodzące zmiany demograficzne jako na szansę, którą można wykorzystać by tworzyć warunki do rozwoju regionu – to główna idea strategii srebrnej gospodarki, która definiuje zmiany demograficzne jako szansę na gospodarczy wzrost. Trzeba przy tym zaznaczyć, że strategia rozwoju ukierunkowana na potrzeby starzejącej się populacji jest strategią przyjazną wszystkim grupom ludności-przypomniała dyrektor Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej Wioletta Wilimska.
Małopolska przyjęła w roku 2010 r. Strategię Srebrnej Gospodarki. Głównym przesłaniem (celem) dokumentu jest określenie wizji takiej ścieżki rozwoju regionu, w której produkty i usługi dla starzejącej się populacji staną się jego dobrem także „eksportowym”, przyczyniając się do zdynamizowania rozwoju lokalnych gospodarek w regionie, wzbogacenia ilościowego i jakościowego regionalnego rynku pracy oraz udostępnienia zasobów naturalnych i wyspecjalizowanych sposobów ich wykorzystania na potrzeby zdrowia i dobrego życia także osób starszych.
Członkowie komisji zapoznali się także z informacjami o dostępności małopolskich instytucji kultury dla seniorów oraz wynikami skierowanej do wójtów i burmistrzów ankiety pt. „Gminne Rady Seniorów w Małopolsce oraz polityka senioralna w Małopolsce”. Podsumowano także II Małopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
–Samorząd Województwa Małopolskiego coraz większą wagę przykłada do problemów osób starszych. To dzięki wnioskowi Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej zwiększyły się środki na politykę senioralną w budżecie województwa małopolskiego-przypominała przewodnicząca komisji Józefa Szczurek Żelazko.
Komisja Polityki Prorodzinnej i Społecznej o polityce senioralnej
Samorząd
16 września 2015
Samorządowcy i eksperci dyskutowali dzisiaj o polityce senioralnej w Małopolsce. W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego obradowała Komisja Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Inne artykuły dotyczące tematu: Samorząd
- Samorządśroda, 02 lipca 2025Krzyż Małopolski dla dostojnego jubilataW Muzeum Armii Krajowej świętowano setne urodziny Jana Lohmanna, krakowskiego poety, pisarza i żołnierza (...)
- Samorządwtorek, 01 lipca 2025Za nami XX sesja Sejmiku Województwa MałopolskiegoZa nami XX sesja Sejmiku Województwa Małopolskiego, podczas której radni województwa zdecydowali m.in. (...)
- Samorządwtorek, 01 lipca 2025Lato w Małopolsce dla dzieci ze WschoduJuż po raz 23. Małopolska gości dzieci polskie ze Wschodu. W tym roku na wakacyjny wypoczynek przyjechało (...)
Najnowsze artykuły:
- Rolnictwośroda, 02 lipca 2025Małopolska Wieś 2025 rozstrzygniętaSołectwo Królówka w gminie Nowy Wiśnicz, w kategorii Najpiękniejsza Małopolska Wieś, Joniny (...)
- Samorządśroda, 02 lipca 2025Krzyż Małopolski dla dostojnego jubilataW Muzeum Armii Krajowej świętowano setne urodziny Jana Lohmanna, krakowskiego poety, pisarza i żołnierza (...)
- Małopolska w Unii Europejskiejśroda, 02 lipca 2025Kolejne posiedzenie grupy EKR w Brukseli2 lipca w Europejskim Komitecie Regionów w Brukseli odbyło się kolejne posiedzenie grupy politycznej (...)