Było to kolejne z cyklu konferencji subregionalnych, tym razem dotyczące subregionu tarnowskiego. Spotkania z udziałem najważniejszych partnerów społecznych i gospodarczych, w tym lokalnych samorządów, mają pomóc w wytyczeniu ram dla indywidualnej ścieżki rozwoju subregionów Małopolski. Istotną częścią rozpoczętych w trakcie spotkania prac była dyskusja o najważniejszych projektach, które powinny zostać uzgodnione w ramach partnerstwa subregionalnego i mogłyby uzyskać wsparcie z przyszłego programu regionalnego w latach 2014-2020, finansowanego z funduszy europejskich.
- W uchwalonej w ubiegłym roku przez Sejmik Strategii Rozwoju Województwa na lata 2011-2020 jednym z istotnych elementów było podejście subregionalne. Chcemy, aby w tej polityce wykorzystać największe atuty i potencjały w poszczególnych regionach Małopolski. To od Państwa będzie zależało co w tym programie się znajdzie i jakie propozycje rozwoju będą ujęte. Ze swej strony deklarujemy pełną otwartość – mówił otwierając spotkanie marszałek Marek Sowa. - Musimy myśleć o tym, co nam da najlepsze efekty z punktu widzenia zainwestowanych funduszy, aby Małopolska w 2020 roku była regionem zasobnym – dodał.
Konferencje subregionalne rozpoczynają prace nad wspólnym przygotowaniem programów rozwoju dla poszczególnych obszarów województwa, uwzględniających niepowtarzalny charakter subregionu, unikalne potencjały oraz specyficzne potrzeby jego mieszkańców zgodnie z założeniami Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020.
I tak zdaniem samorządowców najważniejsze sprawy dla subregionu tarnowskiego to rozwój obszarów wiejskich, wykorzystanie potencjału autostrady A4, szkolnictwo wyższe zawodowe i pobudzenie funkcji Tarnowa dla stworzenia subregionalnego motoru rozwoju.
Jeśli chodzi o obszary wiejskie konieczne będzie opracowanie takiej polityki, aby odejść od monokultury rolniczej. Jednym z pomysłów byłoby wykorzystanie ewentualnej niszy związanej z rolnictwem ekologicznym.
W obszarze komunikacji rekomenduje się uzbrojenie terenów inwestycyjnych wzdłuż autostrady oraz wykorzystanie niszy turystyki tranzytowej. By obniżyć koszty kształcenia i pracy w obszarach poza rolnictwem ważne będzie także zwiększenie dostępności komunikacyjnej z Krakowem oraz Kielcami i miastami województwa podkarpackiego.
Samorządowcy mają też ambicję, by Tarnów stał się ważnym ośrodkiem szkolnictwa zawodowego zwiększając jego perspektywy w zakresie szkolnictwa akademickiego (kierunki politechniczne – chemiczne oraz usług zdrowotnych).
O rozwoju potencjału gospodarczego subregionu tarnowskiego zdecyduje też zacieśnienie współpracy z przygranicznymi ośrodkami województwa podkarpackiego: Mielcem, Dębicą i Jasłem.
Tarnów powinien postawić też na potencjał przemysłowy, szczególnie przemysłu chemicznego. Miasto miałoby nadal pełnić funkcję subregionalnego ośrodka usług publicznych w obszarach: edukacja, ochrona zdrowia i kultura.
Wicemarszałek Roman Ciepiela informował, że w najbliższym czasie samorząd zorganizuje fora subregionalne, by do końca roku określić listy projektów dla subregionów. - Będziemy wspierać projekty m.in. w obszarze przedsiębiorczości, infrastruktury, jednostek kształcenia ustawicznego i zawodowego, usługi dla osób starszych oraz ochronę dziedzictwa kulturowego – wyliczał wicemarszałek.
Uczestnicy spotkania zabierając głos w dyskusji zwracali uwagę m.in na potrzebę współpracy między samorządami, wsparcie oraz promocję lokalnych firm i podmiotów gospodarczych, rozwój układu komunikacyjnego, rozwój i modernizację szkolnictwa zawodowego, sferę edukacji cyfrowej, bezpieczeństwo zdrowotne, społeczne, rozwój turystyki i zagospodarowanie czasu wolnego.
Przypomnijmy, że dzisiejsza konferencja poprzedzona została badaniami focusowymi przeprowadzonymi na grupie złożonej z przedstawicieli wybranych instytucji i środowisk, o istotnym znaczeniu dla rozwoju ziemi tarnowskiej. Wyniki badań są wstępnym materiałem do dalszych analiz dla ekspertów i władz regionu przy ustalaniu ostatecznego kształtu subregionalnych programów rozwoju. I tak w opinii uczestników badań priorytetowe kierunki rozwoju dla subregionu tarnowskiego to m.in.: działania zmierzające do zatrzymania młodych osób w subregionie, opracowanie spójnej oferty turystycznej, tworzenie wspólnych samorządowych i rządowych organizacji wspierających przedsiębiorczość i edukację cyfrową. Na liście przykładowych projektów znalazły się m.in.: budowa spalarni odpadów, stworzenie ośrodka badawczo-rozwojowego w dziedzinie chemii, budowę infrastruktury stref przemysłowych i opracowanie regionalnego produktu turystycznego - m.in. w oparciu o rewitalizowane miasteczka i centrum muzyczne.
- Prezentacja: Subregionalny Program Rozwoju - Roman Ciepiela.
- Prezentacja: Małopolskie Subregiony. Subregion Tarnowski - Jacek Woźniak.
- Prezentacja: Subregion Tarnowski. Wyniki badań fokusowych przeprowadzonych w Tarnowie - Grażyna Prawelska-Skrzypek.
- Media o konferencji subregionalnej w Wierzchosławicach.