Przedsięwzięcie adresowane do przedstawicieli gmin karpackich, zostało przygotowane w ramach projektu realizowanego przez Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa, Stowarzyszenie Ekopsychologia i ANPED – Northern Alliance for Sustainability, dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię i dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także budżetu państwa w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Przedstawiono główne założenia projektu „Wsparcie zrównoważonego rozwoju Karpat poprzez turystykę przyjazną środowisku”. Zaprezentowano także jego najważniejsze rezultaty: zinwentaryzowane (i wdrożone z sukcesem w polskich Karpatach) dobre praktyki turystyki przyjaznej środowisku, publikację „Turystyka przyjazna środowisku - poradnik wdrażania w polskich Karpatach”, portal Wirtualne Karpaty.
- Karpaty mają szczególne znaczenie dla wspólnego europejskiego dziedzictwa. Tak bardzo europejskie, polskie i małopolskie mają fundamentalne znaczenie dla naszego rozwoju. Musimy o nie dbać, by z jednej strony mądrze je wykorzystać dla turystyki, wypoczynku, a równocześnie robić to w sposób bardzo zrównoważony – podkreślał wicemarszałek Leszek Zegzda.
Zagadnienia związane z ramową Konwencją Karpacką oraz wsparciem jej wdrażania poprzez międzynarodowe projekty i programy (w tym obecnie negocjowany Regionalny Program Karpacki Unii Europejskiej) omówił Harald Egeger, przedstawiciel Tymczasowego Sekretariatu Konwencji Karpackiej - Program ONZ ds. Środowiska (UNEP) w Wiedniu. Mechanizm i proces wdrażania Konwencji Karpackiej był tematem prezentacji Zbigniewa Niewiadomskiego, konsultanta UNEP ds. ochrony różnorodności biologicznej. O formach współpracy w skali regionalnej i trans granicznej, w kontekście odpowiedzialnej i zrównoważonej gospodarki turystycznej w polskich Karpatach, mówił Cezary Molski z Polskiej Organizacji Turystycznej.
Przedstawiciele urzędów marszałkowskich województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego zapoznali zebranych z zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem turystyki w swoich regionach. Małopolskę reprezentowała Anna Niedźwieńska, zastępca dyrektora Departamentu Promocji i Turystyki UMWM.
Podczas konferencji podsumowano także konkurs gmin karpackich na najlepszy konspekt przedsięwzięcia z zakresu turystyki zrównoważonej. Nie zabrakło również prezentacji dorobku stowarzyszeń działających w polskich Karpatach.