Raport „Sukces rozwojowy polskich województw” został opracowany przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i przedstawia dynamikę rozwojową regionów w latach 1999-2004. W badaniu oceniane były wskaźniki rozwojowe (77) w pięciu działach (gospodarka, infrastruktura techniczna, kapitał ludzki, warunki życia mieszkańców i funkcjonowanie samorządów).
Małopolska zajęła 3 miejsce (po Mazowszu i Podkarpaciu) pod względem dynamiki rozwoju gospodarki, 10 w zakresie infrastruktury, 4 – kapitału ludzkiego, 6 – warunków życia mieszkańców. I dopiero na 9 w kategorii funkcjonowania samorządów. – Słaby wynik samorządów wynika z ich zachowawczości. Za mało inwestują. – uważa marszałek Sepioł. Ogółem nasz region znalazł się na 3 miejscu. – Jest jednym z najbardziej dynamicznych i silnych województw. W szczególności przyczynił się do tego sektor usług i poprawa swobody działalności gospodarczej.
W raporcie bardzo dobrze uplasowały się regiony wschodnie – m.in. Podkarpacie, Świętokrzyskie czy Lubelskie i Warmińsko-Mazurskie. Dużo gorzej, pod względem dynamiki rozwoju – Zachodniopomorskie, Lubuskie czy Dolnośląskie. Marszałek uważa, że należy wziąć te wyniki pod uwagę przy rozdziale pieniędzy europejskich. – Trzeba poważnie zastanowić się, czy najwyższa dotacja należy się Mazowszu? Należy również wziąć pod uwagę fakt, że w okresie 2004-2006 największe pieniądze poszły na „ścianę zachodnią” i nie przyspieszyły one rozwoju. Może trzeba to zmienić teraz, kiedy podział europejskich środków jest nadal w fazie decyzji? – pytał marszałek.
Sukces rozwojowy polskich województw
Janusz SEPIOŁ Marszałek Województwa Małopolskiego
Sukces rozwojowy polskich województw
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową