W koncepcji Długookresowej Strategii Rozwoju Kraju wskazano 25 najważniejszych decyzji, które należy podjąć w jak najkrótszym czasie, aby zapewnić rozwój gospodarczy i społeczny w perspektywie do roku 2030. Zdaniem autorów projektu konieczne jest połączenie modernizacji, innowacji, impetu cyfrowego z poprawą jakości życia i skokiem cywilizacyjnym, jakiego Polska w najbliższych 20 latach musi dokonać, aby uniknąć zagrożenia peryferyzacją. Średniookresowa Strategia Rozwoju Kraju odnosi się do kluczowych decyzji zawartych w DSRK i wskazuje strategiczne zadania państwa, których podjęcie w perspektywie najbliższych 10 lat jest niezbędne, by wzmocnić procesy rozwojowe. Ponadto, strategia przedstawia scenariusz rozwojowy wynikający m.in. z diagnozy barier i zagrożeń oraz analizy istniejących potencjałów, jak też możliwości sfinansowania zaplanowanych działań rozwojowych. Obie strategie, wraz z oraz 9 zintegrowanymi strategiami mają tworzyć nowy system zarządzania rozwojem kraju.
- Mamy już całą architekturę planowania strategicznego – zaznaczył Jacek Woźniak, pełnomocnik Zarządu Województwa Małopolskiego ds. planowania strategicznego. – Należy się zastanowić na ile jest ona kompletna, czy uwzględnia zintegrowane planowanie strategiczne, czy wpisuje się w unijną politykę spójności i czy opracowane przez rząd dokumenty wpłyną na planowanie strategiczne w regionie.
Eksperci dobrze ocenili długookresową i średniookresową strategię rozwoju kraju. Prof. Jarosław Górniak, kierownik Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ zaznaczył, że jego zdaniem warto ograniczyć liczbę wyzwań, jakie zapisano w Długookresowej Strategii Rozwoju Kraju i skupić się na tych, które zostaną uznane za naprawdę najważniejsze.
Zdaniem prof. Aleksandra Noworóla, dyrektora Instytutu Spraw Publicznych UJ ograniczenie rządowych sektorowych strategii z 42 do 9 strategii zintegrowanych to dobre rozwiązanie. Uznał jednak, że to wciąż dość obszerny pakiet i strategie sektorowe mogłyby stanowić wprowadzenie do programów operacyjnych.
W opinii dr Marcina Zawickiego z Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w Długookresowej Strategii Rozwoju Kraju mogłyby znaleźć odzwierciedlenie wyzwania stojące przed UE, jak choćby przyszła unia fiskalna.
Eksperci byli zgodni, że uchwalona we wrześniu br. przez Sejmik Strategia Rozwoju Województwa Małopolskiego na lat 2011-2020 jest zgodna z założeniami rządowego pakietu dokumentów strategicznych.