Omawiając stan wdrażania MRPO członek Zarządu Stanisław Sorys poinformował, że Zarząd Województwa Małopolskiego wybrał do wsparcia 35 projektów z Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych na kwotę dofinansowania ponad 1,26 mld zł. Stanisław Sorys wspomniał także o dodatkowych środkach z Krajowej Rezerwy Wykonania, które otrzymał nasz region. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Małopolska zajęła szóste miejsce, co przekłada się na uzyskanie dodatkowych środków w wysokości ponad 39 mln euro. Ponadto województwo małopolskie otrzyma ponad 14,5 mln euro na sfinansowanie ,,Projektów powodziowych’’. Środki z KRW zostaną przeznaczone na następujące projekty: promocja czystego transportu miejskiego, drogi o znaczeniu regionalnym, Małopolskie Laboratorium Budownictwa Pasywnego, Oddział Kliniczny Kliniki Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie - etap I, zintegrowany system pozyskiwania i dystrybucji energii powstałej ze źródeł odnawialnych na terenie III kampusu UJ - etap II, Uniwersytecki Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych, Panteon Narodowy, inwestycje w infrastrukturę służącą zapewnieniu opieki dzieciom do lat 3 oraz osobom starszym.
fot. Starostwo Powiatowe Miechów
Omawiając wydatkowanie środków z PROW poinformował samorządowców, że w celu usprawnienia wdrażania programu przeniesiono zadania z nim związane do Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego. W swoim wystąpieniu Stanisław Sorys podkreślił znaczenie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich - Ważnym elementem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich powinno być wspieranie grup producenckich, podmiotów gospodarczych, produktów turystycznych i agroturystycznych – powiedział.
Ponadto Stanisław Sorys opowiedział o Programie Współpracy Transgranicznej, w ramach którego objęto w Małopolsce 24 projekty o łącznej kwocie dofinansowania ponad 40,8 mln euro. Środki te zostaną przeznaczone na: infrastrukturę ochrony środowiska, rozwój współpracy transgranicznej w dziedzinie turystyki, ochronę dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, infrastrukturę komunikacyjną. Na zakończenie spotkania samorządowcy zastanawiali się nad przyszłością współpracy transgranicznej polsko – słowackiej w latach 2014 – 2020 oraz sposobem doboru wniosków o dofinansowanie ze środków unijnych w kontekście geograficznym.