Otwierając posiedzenie marszałek Marek Sowa zaznaczył, że wykonane zostały już prace diagnostyczne, a dalsza debata ma służyć udoskonalaniu i dopracowaniu priorytetów rozwoju przestrzennego Małopolski.
– Siła Małopolski i jej atrakcyjność powinna opierać się na spójnej strukturze przestrzennej, którą tworzyć będzie sieć dobrze skomunikowanych miast oraz atrakcyjny krajobraz przyrodniczo-kulturowy. Budowa tej struktury, jej wewnętrzna spójność, funkcjonalność i szerokie powiązania z otoczeniem decydować będą o jakości życia w Małopolsce: warunkach mieszkania, pracy i wypoczynku nie tylko jej mieszkańców, ale również turystów i inwestorów – podkreślał marszałek Sowa.
Wicemarszałek Roman Ciepiela przekonywał, że nowy projekt zagospodarowania przestrzennego powinien stwarzać szanse rozwoju dla regionu, a także chronić w nim to, co najcenniejsze.
– Zależy nam, by zaktualizowany plan umożliwił harmonijny rozwój Małopolski, tworząc warunki do wykorzystania jej potencjału gospodarczego, ale także, co bardzo istotne, kulturowego i turystycznego. Mam nadzieję, iż będzie to projekt odpowiadający potrzebom rozwijającego się regionu, a prace nad nim i proces decyzyjny, związany z jego uchwaleniem będą przebiegały szybko – podkreślał.
Efekty prac koncepcyjnych związanych z rozwojem przestrzennym Małopolski przedstawiła Magdalena Jaśkiewicz, generalny projektant PZPWM, zaznaczając iż nie kończą one działań projektowych, lecz tworzą ramy do podjęcia szerszej dyskusji.
– Obecny plan zagospodarowania przestrzennego funkcjonuje już od 10 lat, a dziś, ze względu na zmiany społeczno-gospodarcze i procesy urbanizacyjne, spojrzenie na województwo musi być inne – mówiła Magdalena Jaśkiewicz.
W swoim wystąpieniu koncentrowała się na czterech obszarach tematycznych, podkreślając iż to wokół nich powinna toczyć się dyskusja i dalsze decyzje.
Najważniejsze kwestie dotyczące rozwoju przestrzennego wiążą się z geometrią i funkcjonowaniem układu komunikacyjnego, kształtowaniem struktur miejskich i mieszkaniowych, funkcjonowaniem systemów przyrodniczych oraz integracją i kształtowaniem krajobrazu kulturowego i przyrodniczego. Istotne jest szukanie rozwiązań pozwalających na budowanie zewnętrznych i wewnętrznych powiązań infrastrukturalnych oraz komunikacyjnych regionu, a także współpraca z województwem śląskim.
Prace nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego Małopolski prowadzone są od 2011 roku. Obecny etap działań wiąże się z opracowaniem głównych kierunków rozwoju struktury przestrzennej województwa. W 2013 roku odbędzie się cykl dyskusji wokół projektu oraz jego opiniowanie i uzgadnianie. O ostatecznym kształcie projektu decydować będą także czynniki zewnętrzne jak przykładowo zmiany w obowiązującym prawie.