W polskich województwach w ostatnich czterech latach na współpracę z organizacjami pozarządowymi przyznano łącznie kwotę ponad 90 milionów złotych (średnio ponad 20 milionów rocznie). Ze złożonych we wszystkich konkursach 23 756 ofert dotację na realizację zadań publicznych z dziedziny kultury otrzymało 9 490 zadań, czyli praktycznie 40% projektów. W roku 2010 wysokość dotacji na realizację zadań w dziedzinie kultury ogółem we wszystkich województwach wyniosła 21 754 875 złotych.
Województwo śląskie, mazowieckie oraz wielkopolskie łącznie w latach 2007-2010 wsparło realizację największej ilość projektów kulturalnych. Świadczy to jednak o wspieraniu większej ilości mniejszych projektów niż projektów realizowanych w Małopolsce, gdzie średnia kwota dotacji okazuje się być dużo wyższa niż we wskazanych województwach.
Pomimo trudności budżetowych Małopolska w czteroletnim okresie 2007-2010 uplasowała się na pierwszym miejscu w wysokości dotacji przekazanej łącznie dla sektora pozarządowego. Ponad 16,5 miliona złotych w skali całego kraju to budżet 8 innych województw łącznie: lubuskiego, lubelskiego, łódzkiego, opolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. Niewiele mniej na realizację projektów w zakresie kultury realizowanych przez organizacje pozarządowe przekazało województwo śląskie (niecałe 15 milionów złotych), a także wielkopolska (ponad 10 milionów złotych) i województwo dolnośląskie (prawie 8 milionów złotych). W pozostałych województwach poziom dotacji jest ograniczony.
Konkursy ofert na realizację zadań w dziedzinie kultury realizowane w każdym z szesnastu województw, mają na celu przede wszystkim:
- integrację środowisk na poziomie regionalnym i lokalnym,
- poprawę spójności wewnątrz regionalnej,
- edukację kulturalną,
- kreowanie i inicjowanie współpracy twórców i operatorów kultury z organizacjami pozarządowymi,
- umożliwienie rozwoju kultury i sztuki, prezentacji zjawisk twórczych oraz wydarzeń artystycznych o charakterze nowatorskim i eksperymentalnym, łączących w sobie tradycje i innowację,
- realizowanie markowych regionalnych projektów kulturalnych o randze ponadlokalnej.