Na benefis przybyli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele władz państwowych, przedstawiciele Romów, przyjaciele oraz znajomi ze świata nauki i kultury. W uroczystości udział wzięli wicemarszałek Roman Ciepiela, radni Sejmiku WM Bolesław Łączyński i Leszek Zegzda oraz dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM Krzysztof Markiel.
Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego otwarcia oraz wygłoszenialaudacji na cześć dyrektora Adama Bartosza, gdzie szczególnie podkreślano, że jest jedną z najbardziej aktywnych i znanych w regionie postaci kreujących zdarzenia kulturalne o charakterze regionalnym i międzynarodowym.
Następnie Marszałek Województwa Marek Sowa odznaczył Dyrektora Bartosza odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz skierował słowa podziękowania za wieloletnią pracę na stanowisku dyrektora muzeum. - Dzisiaj, kiedy w gronie przyjaciół, w miejscu sielskim i pełnym artyzmu, najszczerzej jak można dziękuję. Dziękuje – bez wymieniania szczegółów – autentycznie za wszystko, co Pan zrobił dla Tarnowa, Małopolski i polskiej, wieloetnicznej kultury. Na te słowa, wypowiadane ze wzruszeniem, w pełni Pan, Panie Adamie, zasłużył – powiedział marszałek Odczytano także list gratulacyjny od Michała Boniego – ministra Administracji i Cyfryzacji.
Przez cały czas trwania uroczystości panowała wyjątkowa atmosfera, przepełniona radością i serdecznymi wspomnieniami przyjaciół oraz znajomych. Swoimi refleksjami podzielili się między innymi wicemarszałek Roman Ciepiela, Ryszard Lis, Jacek Milewski, Teresa Komornicka Rościszewska oraz Maria Kanior.
- Przez niemal czterdzieści lat przepracowanych w tarnowskim Muzeum spotkałem ludzi o bogatych talentach i szczerych sercach. Spotkania z wami były chwilami radości w codziennej pracy, podnietą twórczą, inspiracją do poznawania rzeczy i sfer coraz innych, nowych i pięknych – mówił ze wzruszeniem dyrektor Bartosz.
Uroczystość uświetnił występ kwartetu CON AFETTO.
***
Adam Bartosz od listopada 1980 roku pełnił obowiązki dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Jako etnograf specjalizował się w badaniu kultury i historii polskich Romów, jest twórcą pierwszej w świecie stałej ekspozycji muzealnej o historii i kulturze Romów, autorem licznych publikacji naukowych, wykładowcą na uczelniach polskich i zagranicznych. Pomysłodawcą wielu zdarzeń naukowych i kulturalnych jak „Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów” czy „Galicjaner Sztetl”. Po odejściu na emeryturę Adam Bartosz pozostaje czynnym uczestnikiem działalności muzealnej, naukowej i społecznej.