– Festiwal to przede wszystkim wspaniała muzyka, ale także próba spojrzenia na Jana Kiepurę nie tylko jak na artystę, ale również jak na człowieka – osobę pogodną, szukającą kontaktu z ludźmi, dla których muzyka była wielką pasją i radością. To niezwykle ważne wartości w dzisiejszych czasach – mówił podczas koncertu inaugurującego cały festiwal wicemarszałek Stanisław Sorys.
Podczas wieczornego koncertu w Pijalni Głównej wystąpili: Iwona Socha, Ewa Vesin, Stanisław Kufluk, Tomasz Kuk wraz z Krynicką Orkiestrą Zdrojową pod dyrekcją Mieczysława Smydy. Licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała znane i lubiane utwory jak m.in.: „Nessun dorma” Pucciniego z opery „Turandot”, „Summertime” Gershwina z opery „Porgy and Bess”, „Tłumy fraków” z „Księżniczki czardasza” Kálmána, czy „Usta milczą” z „Wesołej wdówki” Lehára.
W bieżącym roku Krynicka Orkiestra Zdrojowa obchodzi jubileusz 140-lecia działalności. Z tej okazji wicemarszałek Stanisław Sorys złożył muzykom gratulacje i życzenia sukcesów, a na ręce dyrektora Mieczysława Smydy przekazał medal Województwa Małopolskiego „Polonia Minor”.
– Krynicka Orkiestra Zdrojowa. jest jedyną w Polsce, która od 140 lat koncertuje dla kuracjuszy. Przybywający do kurortu dla poratowania zdrowia, leczą również ducha. Ten zespół muzyków występuje z sukcesami nie tylko w naszym kraju, ale również poza jego granicami – podkreślał Stanisław Sorys.
Festiwal im. Jana Kiepury nie ogranicza się tylko do wieczornych koncertów w Pijalni Głównej. Miłośnicy muzyki będą także mieli możliwość udziału w kameralnych koncertach organizowanych w kościołach, uczestniczenia w spotkaniach z artystami w ramach Klubu Festiwalowego, czy codziennego wysłuchania w muszli koncertowej jednego utworu z repertuaru Jana Kiepury podczas tzw. „hejnału Kiepurowskiego".
Nie zapomniano również o najmłodszych, których muzycy zapraszają na widowisko „Profesor Wiolinek na wakacjach”.
Organizatorem 49. Festiwalu im. Jana Kiepury jest Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, Gmina Krynica-Zdrój oraz Opera Krakowska, która odpowiada za program imprezy, a głównym partnerem Województwo Małopolskie w ramach projektu „Małopolska. I wszystko gra!”.
(Agenda UMWM w Nowym Sączu)
Rozpoczął się 49. Festiwal im. Jana Kiepury
Kultura
09 sierpnia 2015
Przez najbliższy tydzień w Krynicy-Zdroju będą rozbrzmiewać przeboje operowe i operetkowe. Rozpoczął się bowiem 49. Festiwal im. Jana Kiepury. Podczas koncertu inaugurującego wydarzenie wicemarszałek Stanisław Sorys uhonorował medalem Województwa Małopolskiego „Polonia Minor” świętującą jubileusz 140-lecia działalności Krynicką Orkiestrę Zdrojową.
Inne artykuły dotyczące tematu: Kultura
- Kulturaśroda, 18 czerwca 2025Filharmonia Krakowska podsumowała sezon artystycznyDobiegający końca 80. sezon artystyczny Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego w Krakowie (...)
- Kulturaśroda, 18 czerwca 2025Tysiąclecie Królestwa Polskiego. Dziedzictwo Bolesława Chrobrego oczami wybitnych historyków16 czerwca w krakowskiej Artetece odbyło się specjalne spotkanie związane z obchodami Tysiąclecia Królestwa Polskiego. (...)
- Kulturaśroda, 18 czerwca 2025Nowa wystawa w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie – „Riazańczycy. AK w łagrach”Muzeum Armii Krajowej w Krakowie (instytucja kultury województwa małopolskiego) prezentuje nową wystawę czasową zatytułowaną (...)
Najnowsze artykuły:
- Kulturaśroda, 18 czerwca 2025Filharmonia Krakowska podsumowała sezon artystycznyDobiegający końca 80. sezon artystyczny Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego w Krakowie (...)
- Edukacjaśroda, 18 czerwca 2025Znakomite osiągnięcia olimpijskich uczniów docenioneSą młodzi, utalentowani i ambitni, zdobywają imponujące osiągnięcia i reprezentują Małopolskę (...)
- Sportśroda, 18 czerwca 2025Europejski Festiwal Biegowy – Dwa BeskidyDla zawodników przygotowane są widokowe i zróżnicowanych pod kątem trudności trasy, prowadzone (...)