Makiety ukazujące codzienność i dramat więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych zostały przygotowane kilkanaście lat po wojnie przez Józefę Chodacką z domu Horwath – artystkę plastyk (spod jej ręki wyszły m.in. figurki w słynnej ruchomej szopce w kościele Kapucynów w Krakowie). Przy ich tworzeniu nieocenioną rolę odegrali byli więźniowie obozów Józef Pawlik i Zbigniew Baster, których wspomnienia i konsultacje nadały pracom wyjątkowej autentyczności i emocjonalnej głębi.
Makiety te przez wiele lat stanowiły element wystawy stałej w Muzeum Czynu Zbrojnego w Nowej Hucie, a obecnie są częścią zbiorów Muzeum Armii Krajowej.
Prezentacja nabiera szczególnego znaczenia w 2025 r., kiedy obchodzimy 80. rocznicę uwolnienia więźniów obozu KL Auschwitz – miejsca będącego symbolem tragedii milionów ludzi podczas II wojny światowej. Wydarzenie ma na celu nie tylko przypomnienie dramatu obozowej rzeczywistości, ale także oddanie hołdu ofiarom tamtych czasów.
Pokaz odbędzie się w czwartek, 23 stycznia 2025 r., o godz. 12.00 w Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie. Wstęp wolny.
Wystawa dostępna będzie dla odwiedzających do 31 marca 2025 r.
Więcej informacji na stronie Muzeum Armii Krajowej.