Wacław Janicki byłem synem szlifierza diamentów ze Lwowa, który pod koniec wojny znalazł schronienie w Krakowie. Razem z bratem bliźniakiem Lesławem przejął po ojcu i prowadził słynną w Krakowie rodzinną pracownię jubilerską. Z Krakowem była związana również artystyczna działalność braci, dzięki której zyskali światowy rozgłos.
Lesław i Wacław Janicki od połowy lat 60. jako aktorski duet współpracowali z Tadeuszem Kantorem. Byli jednym z nieodłączonych elementów świata spektakli jego teatru Cricot 2. Występowali w nim aż do śmierci Kantora. Wśród najbardziej znanych przedstawień znalazły się kluczowe dla dorobku artysty inscenizacje „Nadobnisie i koczkodany” (1971), „Umarła klasa” (1976), „Wielopole, Wielopole” (1980), czy „Niech sczezną artyści” (1985). Janiccy byli również współtwórcami Drugiej Grupy działającej przy Galerii Krzysztofory w Krakowie oraz Galerii Foksal w Warszawie. Na swoim koncie mieli też występy filmowe, m.in. jako bracia Kiemlicze w ekranizacji „Potopu” (1974).
Po śmierci Tadeusza Kantora, bracia Janiccy upamiętniali jego postać podczas wielu wydarzeń i wystąpień publicznych. W 1991 roku wystawili w Galerii Krzysztofory „Ohio Impromptu” według tekstu Samuela Becketta. Rok później w Rzymie zrealizowali „Beckettianę”, która doczekała się pokazów w ramach polskiego i włoskiego tournée. Od 1991 do 2019 roku, w każdą kolejną rocznicę śmierci Tadeusza Kantora, brali udział w pokazie Żywych Pomników, występując – obok Jana Książka – jako Chasydzi z deską ostatniego ratunku. Współpracy z Kantorem była poświęcona wspomnieniowa publikacja autorstwa braci, opublikowana w 2000 roku.
W uznaniu zasług dla polskiej kultury, Wacław Janicki otrzymał, przyznany na wniosek Marszałka Województwa Małopolskiego, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wręczenie miało miejsce podczas uroczystej gali 40-lecia Ośrodka Dokumentacji Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie.
Wacław Janicki zmarł 8 stycznia w Krakowie. Miał 80 lat. Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w Bazylice Mariackiej 14 stycznia 2025 r. (wtorek) o godz. 12.00. Po mszy nastąpi odprowadzenie Zmarłego na Cmentarz Rakowicki.