600 lat temu ucichł szczęk oręża pod Grunwaldem. Dla archeologów to niedawno – wszak broń towarzyszy człowiekowi „od zawsze”. Jak polował neandertalczyk i jakie środki miał Homo sapiens w starciu z mamutem w epoce lodowcowej? Jak legiony rzymskie wojowały z Celtami i Germanami? Jak wyglądali wojowie w czasach Mieszka I, a jak rycerze Władysława Jagiełły. Jak można walczyć dziś? 50 tysięcy lat w jeden dzień…
Zbrojne oddziały wystawią:
- Celtowie (Stowarzyszenie Celtica)
- Rzymianie - legion rzymski (Stowarzyszenie Pro Antica - Lublin)
- Germanie z pierwszych wieków naszej ery (Drużyna Wojów Wiślanych KRAK)
- Wojowie Państwa Wiślan (Drużyna Wojów Wiślanych KRAK)
- Rycerze spod Grunwaldu (Krakowska Chorągiew Nadworna)
- współczesne jednostki (Biecko-Gorlicka Grupa ASG „Rangers”)
A na przybyłych czeka mnóstwo atrakcji:
Pokazy walk i szyków bojowych, prezentacje ubiorów i zwyczajów, scenki rodzajowe, działanie rzymskiej machiny miotającej typu Skorpion, zwiedzanie obozów, przymierzanie strojów, zbroi, hełmów...
Chorych i rannych postawi na nogi średniowieczny cyrulik – leczenie przy pomocy czarów i tradycyjnych sposobów (pijawki, suszone myszy, leczenie moczem, puszczanie krwi, maści i zioła oraz bezpłatne porady).
„I Ty zostaniesz archeologiem” - ścieżka edukacyjna, na której poznasz tajniki pracy archeologa:
· weźmiesz udział w wykopaliskach pod okiem archeologa,
· zakonserwujesz metalowy przedmiot pod okiem konserwatora zabytków,
· skleisz rozbity garnek i zobaczysz, jak fachowo rekonstruuje się naczynia (pokaz pracowni rekonstrukcji ceramiki),
· dowiesz się „o czym mówią kości?” - stoisko antropologa,
· przekonasz się, że muzealne archiwum to skarbiec pełen niespodzianek, tajemnic i nierozwiązanych zagadek,
· spotkasz się z archeologami badającymi czasy epoki kamienia – obejrzysz różne gatunki krzemienia i na monitorze komputera zobaczysz, jak zrobić z niego użyteczne narzędzie, ułożysz archeologiczne puzzle z krzemienia, rzucisz oszczepem do sylwetki mamuta i renifera z wykorzystaniem miotacza oszczepów, używanego kilkanaście tysięcy lat temu.
„Stań się człowiekiem pierwotnym” - ścieżka eksperymentalna, na której na własnej skórze poznasz trudy życia przodków sprzed tysiącleci:
· ulepisz naczynie z gliny,
· skosisz zboże krzemiennym sierpem,
· przekonasz się, ile trudu kosztowało zmielenie zboża,
· sprawdzisz celność oka rzucając oszczepem do sylwetki mamuta i renifera,
· pomalujesz ciało w prahistoryczne wzory.
Inne atrakcje: stanowisko eksperta d/s ogólnoarchreologicznych i oprowadzanie po wystawie związanej z pradziejami Nowej Huty; oprowadzanie po renesansowej rezydencji Branickich (historia rodu i miejsca).
Wystawy archeologiczne: „Garncarstwo prahistoryczne i średniowieczne z terenów Nowej Huty” oraz „Wykopane w Branicach” – min. groby pierwszych mieszkańców Branic (rekonstrukcja grobów sprzed 6000 i 2500 lat).
Zapraszamy do rodzinnej wycieczki i odwiedzenia mało znanego ale atrakcyjnego zakątka Krakowa. Zapewniamy 7 godzin ciekawej i niepowtarzalnej zabawy dla osób w każdym wieku. Wstęp i udział jest bezpłatny.
Łatwy dojazd:
· autobusem linii 131 z pętli tramwajowej w Pleszowie do Branic,
· samochodem (kierunek Sandomierz) – ograniczona liczba miejsc postojowych,
· „busami” z Placu Centralnego w Nowej Hucie lub autobusem miejskim z pętli w Pleszowie do przystanku „Droga do Branic” i kilkaset metrów spacerem do dworu w Branicach,
· rowerem, który będzie pod dobrą opieką.