Stanisław Moniuszko, którego 200-lecie urodzin obchodzimy w tym roku, uznawany jest za ojca polskiej opery narodowej. Nie oznacza to bynajmniej, że był on pierwszym kompozytorem, który tworzył dzieła sceniczne po polsku i o rodzimej tematyce. Znajdziemy je chociażby w dorobku o pokolenie starszych Józefa Elsnera czy Karola Kurpińskiego. Ich opery powstawały jednak jeszcze przed Powstaniem Listopadowym (1830), po czym w polskiej twórczości operowej (również z powodów politycznych) nastąpił zastój, który przerwał dopiero Stanisław Moniuszko. Choć dzieła sceniczne (operetki, sielanki, wodewile) tworzył od lat 40., to jego największa popularność i sława jako kompozytora operowego przypadły na koniec lat 50. i lata 60 XIX wieku, czyli na czas wzmożonych nastrojów niepodległościowych, mających kulminację podczas Powstania Styczniowego (1863-1864).
Punktem przełomowym w życiu kompozytora była premiera opery Halka na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie w 1858. Do tego czasu kariera Moniuszki rozwijała się przede wszystkim na Kresach Wschodnich skąd pochodził. Głównymi ośrodkami, w których działał były Wilno i Mińsk, leżący niedaleko jego rodzinnego miasta, Ubiela. Jednak życie muzyczne tych miast pozostawiało wiele do życzenia dla ambitnego twórcy. Prędzej niż Warszawa docenił go Petersburg, gdzie poznał i zdobył uznanie wiodących ówczesnych kompozytorów rosyjskich – Glinki, Musorgskiego i Dargomyżskiego. Serca Warszawian podbiła dopiero opowieść o Halce, biednej góralce uwiedzionej przez młodego szlachcica. Powstałą 10 lat wcześniej 2-aktową operę pod tym właśnie tytułem, kompozytor rozbudował z myślą o wielkiej scenie do aktów czterech. Publiczność szalała, a dyrekcja teatru powierzyła Moniuszce funkcję dyrygenta oper polskich. Na warszawskiej scenie miały następnie swoje premiery kolejne opery kompozytora: Flis, Hrabina, Jawnuta, Verbum nobile, Straszny dwór i Paria.
Moniuszko pisał jednak nie tylko opery. Bardzo ważnym gatunkiem była dla kompozytora pieśń. Stworzył ich ponad 270, z czego większość zawarł w 12 tomach Śpiewników domowych. Zafascynowany niemiecką pieśnią romantyczną, za cel obrał sobie zbudowanie rodzimego repertuaru. Wśród tekstów, po które sięgał znajdziemy poezje największych ówczesnych twórców – Mickiewicza, Krasińskiego, Syrokomli czy Lenartowicza.
Licznie reprezentowane są też w dorobku Moniuszki utwory wokalno-instrumentalne, takie jak kantaty (m.in. Widma do słów z drugiej części Dziadów Mickiewicza) oraz różne formy muzyki religijnej (msze, Litanie ostrobramskie). Kompozytor zostawił po sobie też szereg utworów orkiestrowych, spośród których wyróżniają się uwertura koncertowa Bajka i Polonez koncertowy A-dur, a także kilkadziesiąt miniatur fortepianowych, w dużej mierze tańców salonowych.
Musica-ars amanda
Kultura
06 grudnia 2019
18:00 13 grudnia 2019
Muzeum Lotnictwa Polskiego, al. Jana Pawła II 39
(wyświetl mapę dojazdu)
(wyświetl mapę dojazdu)
Koncert symfoniczny nie tylko dla młodzieży z serii Musica-ars amanda pt. "Wiwat Moniuszko!", zorganizowany na zakończenie roku Moniuszkowskiego. Koncert odbędzie się 13 grudnia br. o godz. 18.00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Wystąpi Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak, w partiach solowych usłyszymy Bernardę Grembowiec – sopran, Piotra Kalinę – tenor, Eryka Lasotę – baryton oraz Wojciecha Tabisia – bas. Chór przygotowała Teresa Majka-Pacanek.
Inne artykuły dotyczące tematu: Kultura
- Kulturaczwartek, 08 maja 2025Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Magia lotu – „Skrzydła nadziei”Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka zapraszamy do udziału w konkursie pod hasłem Magia lotu - „Skrzydła Nadziei”. (...)
- Kulturaczwartek, 08 maja 2025Kulturalna Małopolska na weekendKoncerty, premiery teatralne, wernisaże wystaw i specjalne wydarzenia – sprawdź, co na najbliższy (...)
- Kulturaczwartek, 08 maja 2025Nowy Targ: Wystawa Memento VitaeGaleria Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu zaprasza do obejrzenia wystawy „Memento Vitae” – malarstwo (...)
Najnowsze artykuły:
- Zdrowiepiątek, 09 maja 2025Otwarcie ogrodu sensorycznego w szpitalu w RadziszowieNa terenie Małopolskiego Centrum Rehabilitacji w Radziszowie uroczyście otwarto wyjątkową, bezpieczną (...)
- Współpracapiątek, 09 maja 2025Spotkanie z Ambasador MongoliiO rozwoju współpracy pomiędzy Małopolską a Prowincją Arkhangai w Mongolii oraz organizacji (...)
- Biznes i gospodarkapiątek, 09 maja 2025KOKOSY rozdane. Ogólnopolski Konkurs Konstrukcji Studenckich KOKOS rozstrzygniętyW środę 7 maja w gmachu Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu (...)