"Manifestacja romantyczna" jest pamiątką solidarności jako kategorii społecznej, przypomnieniem fundamentalnych i wiecznych wartości. Pierwsze wykonanie performansu miało miejsce 18 listopada 1981 roku, tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego. Była to jedna z najbardziej monumentalnych akcji Jerzego Beresia.
Artysta na płycie Rynku Głównego zakreślał okręgi, malował napisy i rozpalał symboliczne ogniska – Nadziei, Wolności, Godności, Miłości i Prawdy. Performans miał stanowić dialog z polskim romantyzmem, opartym na tragicznej ironii kultury klęski. W kolejnych latach – 2000, 2006 i 2011 – artysta zrealizował jego autorskie, rocznicowe odtworzenia. Pragnieniem Jerzego Beresia było przekształcenie tej symbolicznej akcji w cykliczne wydarzenie, na stałe wpisane w kalendarz artystyczny Krakowa.
Zgodnie z scenariuszem stworzonym przez Jerzego Beresia, 17 listopada 2024 r. akcja odbędzie się w Rynku Głównym w Krakowie. Jej przebieg obejmuje przemarsz grupy uczestników i przejazd Wózka romantycznego o godz. 16.00 z Bunkra Sztuki na płytę Rynku, wraz z obejściem Sukiennic i pięcioma przystankami na tej trasie. Podczas marszu zakreślone zostaną okręgi, malowane napisy i rozpalane symboliczne ogniska – Nadziei, Wolności, Godności, Miłości i Prawdy.
Odtworzenie „Manifestacji Romantycznej” w niedzielę 17 listopada 2024 roku w Rynku Głównym w Krakowie to wspólne działanie Cricoteki, Rodziny Jerzego Beresia, Fundacji Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia oraz Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Wystawa „Bereś” w Cricotece czynna jest do 8 grudnia 2024 r.
Kuratorzy wystawy: Jerzy Hanusek, Kamil Kuitkowski i Natalia Zarzecka.
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie Cricoteki