UWAGA! Pełną informację dotyczącą działań instytucji kultury dla Ukrainy (koncertów, zbiórek, działań pomocowych, zajęć edukacyjnych) znajdziesz w specjalnym wydaniu Kulturalnej Małopolski pod tym adresem: www.malopolska.pl/aktualnosci/kultura/kulturalna-malopolska-dla-ukrainy
Muzyka: Koncerty dla małych i dużych melomanów
Filharmonia Krakowska przygotowała dla melomanów aż 5 wydarzeń koncertowych:
- Koncert Uniwersytecki, organizowany w Collegium Novum UJ, gdzie zabrzmią kompozycje Mozarta i Mendelssona w wykonaniu zespołu w składzie: Michał Poniżnik – klarnet, Paweł Wajrak – skrzypce, Justyna Dybek-Boczek – skrzypce, Anna Migdał-Chojecka – altówka, Błażej Michna – altówka, Franciszek Pall – wiolonczela i Marta Nagawiecka – wiolonczela. Wykład o emocjach w muzyce wygłosi dr hab. Krzysztof Guczalski.
Kiedy? Czwartek 10 marca, godz. 19.00.
Więcej informacji na stronie https://filharmoniakrakow.pl/public/repertuar/koncert-uniwersytecki-47
- koncert z cyklu Muzyczne Mosty, którego program wypełni utwór duńskiego kompozytora okresu baroku – Dietricha Buxtehude’a. Przed publicznością wystąpi orkiestra i chór Capelli Cracoviensis pod batutą Marcina Szelesta.
Kiedy? Czwartek 10 marca, godz. 19.00.
Więcej informacji na stronie https://filharmoniakrakow.pl/public/repertuar/capella-cracoviensis-3
- koncert symfoniczny, w którym wezmą udział goście z Węgier – dyrygent György Györiványi-Ráth i flecista János Bálint. W programie utwory m.in. Czaczaturiana i Bartoka.
Kiedy? Piątek 11 marca, 19.30/Sobota 12 marca, godz. 18.00.
Więcej informacji na stronie https://filharmoniakrakow.pl/public/repertuar/koncert-symfoniczny-232
- koncert w ramach Sceny Muzyki Polskiej, z kompozycjami rodzimych kompozytorów m.in. Tadeusza Paciorkiewicza i Grażyny Bacewicz. Dla publiczności zagra Cracow Golden Quintet, który tworzą soliści, członkowie orkiestr symfonicznych i rozmaitych grup kameralnych.
Kiedy? Niedziela 13 marca, godz. 18.00.
Więcej informacji na stronie https://filharmoniakrakow.pl/public/repertuar/scena-muzyki-polskiej-17-3-2
- koncert charytatywny na rzecz Ukrainy, podczas którego Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Alexander Humala. Całkowity dochód z koncertu przekazany zostanie na rzecz walczącej Ukrainy.
Kiedy? Niedziela 13 marca, godz. 20.00.
Więcej informacji na stronie https://filharmoniakrakow.pl/public/repertuar/koncert-charytatywny-na-rzecz-ukrainy
Filharmonia Krakowska nie zapomina również o najmłodszych słuchaczach. Z myślą o nich w najbliższy weekend odbędą się kolejne spotkania w ramach serii edukacyjnej „Muzyczne Opowiastki”. Młodzi melomani wraz z rodzicami i opiekunami będą mieli okazję tym razem wysłuchać koncertu pod hasłem „Wiosenne zabawy”. Dzieciom zostaną przedstawione najpiękniejsze wiosenne melodie, w których zaklęty został przez kompozytorów śpiew ptaków i ciepły wietrzyk. W spotkaniu wezmą udział muzycy - Maria Gromińska, grająca na flecie poprzecznym i flecie piccolo, klarnecista Michał Serwin oraz pianistka Emilia Bernacka. Prowadzenie - Joanna Trafas.
Kiedy? Sala Złota - sobota 12 marca, godz. 10.00 i 12.00, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – niedziela 13 marca, godz. 10.00 i 12.00.
Podczas koncertów zbierane będą dary dla Tymczasowego Przedszkola pod Baranami dla ukraińskich dzieci: książki obrazkowe dla dzieci w wieku 3-6 lat, albumy dla dzieci starszych, książki z małą ilością tekstu po polsku, które będą służyć do nauki języka, kolorowanki oraz ręczniki papierowe i papier toaletowy.
Więcej informacji na stronie https://filharmoniakrakow.pl/public/repertuar/muzyczne-opowiastki-22
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach zaprasza na koncert absolwentów Programu Pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci. Przed koncertem i w trakcie jego przerwy, będzie prowadzona zbiórka na rzecz potrzebujących pomocy z Ukrainy. Wstęp wolny.
Kiedy? Sobota 12 marca, godz. 19.00.
Więcej informacji na stronie https://penderecki-center.pl/aktualnosci#41741
Na podróż muzycznym szlakiem Karpat zaprasza Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Przed publicznością wystąpi Sinfonia Carpathia z gościnnym udziałem Maksyma Dondalskiego - Koncertmistrza Opery Narodowej w Warszawie. W repertuarze znajdą się kompozycje autorstwa Ewy Borcz nawiązujące do melodii z regionu Karpat. Bogactwo brzmienia instrumentów smyczkowych umożliwi malowanie przy pomocy dźwięków górskich krajobrazów, opowiadając przy tym tajemnicze, lokalne historie i legendy.
Kiedy? Piątek 11 marca, godz. 19.00.
Więcej informacji na stronie https://mcksokol.pl/wydarzenie/carpatrails-muzyczne-szlaki-karpat
Cricoteka w Krakowie zaprasza na organizowany przez Kolegium Europejskie koncert charytatywny polskich piosenek ludowych w nowoczesnych aranżacjach. Na scenie wystąpi duo: Iga Krzaczyńska (wokal) i Jacek Kopiec (akordeon). 100% zebranych środków zostanie przeznaczonych na wsparcie uczniów z Ukrainy, którzy potrzebują pomocy.
Kiedy? Niedziela 13 marca o godz. 17.00.
Więcej informacji na stronie wydarzenia na FB www.facebook.com/events/2536191849847085
Muzyka zagości także w weekendowym repertuarze Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. A to za sprawą kolejnego koncertu z cyklu Capella in Theatrum. Tym razem orkiestra Capella Cracoviensis zaprezentuje utwory Vivaldiego, a jako soliści wystąpią: grający na fagocie Tomasz Wesołowski oraz skrzypek Robert Bachara.
Kiedy? Niedziela 13 marca, godz. 18.00.
Więcej informacji na stronie https://teatrwkrakowie.pl/spektakl/capella-in-theatrum-13-03-2022
Spektakle: Krakowiacy i Górale, Piotruś Pan, Różewicz
Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie w najbliższy weekend przypomni trzy ubiegłoroczne premiery:
- „Zimowla” jest inscenizacją powieści Dominiki Słowik, okrzykniętej wydarzeniem literackim roku 2019 roku. Niezwykły utwór określany mianem polskiego Twin Peaks zaadaptował na potrzeby sceny i wyreżyserował Jakub Roszkowski. Spektakl przenosi publiczność w klimat polskiej transformacji i początków lat dwutysięcznych, by w niezwykle wciągający, momentami groźny, ale też pełen ironii i humoru sposób przyglądać się magicznej codzienności małego miasteczka. W obsadzie spektaklu występują m.in. Agnieszka Judycka, Feliks Szajnert, Agnieszka Przepiórska, Anna Tomaszewska i Marcin Kalisz.
Kiedy? Scena MOS - czwartek 11 marca - godz. 19.00.
Więcej informacji na stronie https://teatrwkrakowie.pl/spektakl/zimowla
- „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” jest roztańczoną, pełną polskich smaków, ale i swojskiej muzyki country adaptacją słynnej opery Wojciecha Bogusławskiego. Spektakl wyreżyserował Cezary Tomaszewski, a w obsadzie występują m.in. Tomasz Wysocki, Ewelina Cassette, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Agnieszka Kościelniak, Karol Kubasiewicz i Karolina Kazoń.
Kiedy? Duża Scena, piątek 12 marca, godz. 19.00/sobota 13 marca, godz. 18.00.
Więcej informacji na stronie https://teatrwkrakowie.pl/spektakl/cud-mniemany-czyli-krakowiacy-i-gorale
- „Piotruś Pan i Jakub Hak”, czyli całkiem nowa wersja opowieści o Wiecznym Chłopcu, Wendy, potężnych Wróżkach i słynnym piracie. Spektakl reżyseruje Magdalena Miklasz wg adaptacji Macieja Podstawnego, a za baśniową scenografię odpowiada Mirek Kaczmarek. W obsadzie: Marta Waldera, Maciej Jackowski, Mateusz Janicki, Krzysztof Piątkowski, Tomasz Międzik oraz tancerka Anna Obszańska.
Kiedy? Sobota 12 marca/Niedziela 13 marca, godz. 15.00.
Więcej informacji na stronie https://teatrwkrakowie.pl/spektakl/piotrus-pan-i-jakub-hak-1
Piotruś Pan i Jakub Hak
Teatr Witkacego w Zakopanem w ten weekend pokaże dwa spektakle:
- „Metafizyka dwugłowego cielęcia” w reżyserii Andrzeja Dziuka to adaptacja wczesnego dramatu z dorobku patrona teatru. Bohaterem spektaklu jest młody człowiek, który usiłując dociec prawdy o swoim pochodzeniu i skomplikowanych związkach rodzinnych musi samookreślić się w pełnym ograniczeń świecie. W obsadzie m.in. Dorota Ficoń, Emilia Nagórka, Adrianna Jerzmanowska, Joanna Banasik, Marek Wrona i Andrzej Bienias.
Kiedy? Scena Witkacego, czwartek 11 marca, godz. 19.15.
Więcej informacji na stronie www.witkacy.pl/pl/repertuar/spektakle-w-repertuarze/metafizyka-dwuglowego-cielecia
- sztuka „Akt PRZERYWANY czyli TEATR Nie(konsekwencji)” została zainspirowana dramaturgią Tadeusza Różewicza. Spektakl dotyka tematyki związanej z kondycją nowoczesnego współczesnego człowieka - tzw. "małej stabilizacji" oraz istotnych zagrożeń, jakie dla człowieczeństwa niesie tzw. postęp technologiczny. W inscenizacji reżyserowanej przez Andrzeja Dziuka występują m.in. Joanna Banasik, Krzysztof Łakomik, Agnieszka Michalik, Katarzyna Pietrzyk, Marek Wrona i Dorota Ficoń.
Kiedy? Scena Witkacego, piątek 11 marca/sobota 12 marca, godz.19.15.
Więcej informacji na stronie www.witkacy.pl/repertuar/spektakle-w-repertuarze/akt-przerywany-czyli-teatr-nie-konsekwencji
Akt przerywany
Opera Krakowska przypomina inscenizację „Carmina Burana”. Dzieło Carla Orffa przez jednych nazywane kantatami scenicznymi, innych oratorium, bazuje na świeckich pieśniach średniowiecznych, odnalezionych w 1803 r. w bawarskim opactwie Benediktbeuren. Orff wybrał z tego obszernego zbioru 24 pieśni i ułożył je w rodzaj libretta, którego mottem jest apoteoza życia i afirmacja świata. Adaptacja przygotowana przez Operę Krakowską wzbogaca ten przekaz o porywającą baletową choreografię autorstwa Emila Wesołowskiego.
Kiedy? Sobota 12 marca/Niedziela 13 marca, godz. 18.30
Więcej informacji na stronie Opery Krakowskiej pod adresem https://opera.krakow.pl/spektakle/carmina-burana
Centrum Sztuki Mościce zaprasza na spektakl Teatru Rabcio adresowany do całych rodzin. W przedstawieniu "Skrzaty domowe" młodzi i starsi widzowie odkrywają na nowo zakątki domu, w przedmiotach codziennego użytku odnajdując całą gamę skojarzeń. Niezauważany na co dzień próg, może tu stać się bardzo ważnym bohaterem opowieści. Atmosferę odkrywania domowych tajemnic wypełnia zaś skomponowaną przez siebie muzyką i piosenkami Grzegorz Turnau.
Kiedy? Niedziela 13 marca, godz. 15.00.
Więcej informacji na stronie https://csm.tarnow.pl/wydarzenie/1336,skrzaty-domowe-spektakl-dla-dzieci
Wystawy: Zakopiańskie platery i Goplana Kantora
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem inauguruje wystawę„Wytwórnia platerów Marcina Jarry”. Znajdą się na niej wyroby w stylu zakopiańskim, które przyciągają oko konsekwentną i obfitą ornamentyką. Wykorzystano w niej najbardziej charakterystyczne motywy tatrzańskiej flory i elementy zaczerpnięte wprost z dekoracji architektonicznych, takie jak: pazdury, ząbce, warkocze, gwiazdy z sosrębów, kapliczki czy tradycyjne parzenice.
Kiedy? Wernisaż wystawy w Willi Oksza – piątek 11 marca, godz. 18.00.
Więcej informacji na stronie https://muzeumtatrzanskie.pl/wytwornia-platerow-marcina-jarry-nowa-wystawa-w-willi-oksza
W Centrum Sztuki Mościce można oglądać aż 4 nowe wystawy:
- „Na zdrowie” to ekspozycja skierowana do całych rodzin, której tematem jest zdrowy styl życia, a także zagadnienia z szeroko pojętej biologii,
- „Fotografia Dzikiej Przyrody” to wystawa plenerowa, na której zgromadzono 51 najciekawszych fotografii prestiżowego konkursu Wildlife Photographer of the Year,
- ekspozycja „A co wam śpiewać, laleczki?” przedstawia postać Marii Konopnickiej w kontekście jej twórczości dla dzieci – niezwykle oryginalnej jak na czasy, w których powstawała,
- najnowsza odsłona Red Gallery jest poświęcona twórczości kieleckiej artystki- malarki Magdaleny Miernik.
Więcej informacji o wystawach na stronie https://csm.tarnow.pl/kalendarium/wystawy,30
Fotografia dzikiej przyrody
Cricoteka w Krakowie pokazuje kolejną prezentację jednego obiektu ze swojej kolekcji w zaprojektowanej przez Kantora przestrzeni Galerii-Pracowni. Obiekt „Goplana i elfy” odwołuje się do spektaklu „Balladyna”, który Tadeusz Kantor wyreżyserował w 1943 r. w Podziemnym Teatrze Niezależnym. Inaczej niż w tekście Słowackiego – Goplana Kantora nie jest zwiewną nimfą. Postać ludzką zastąpiła uproszczona, geometryczna forma.
Więcej informacji na stronie www.cricoteka.pl/pl/wystawa-goplana-i-elfy