Spektakl Wesele
Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie przypomina swoje dwa przedstawienia:
- inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, którego premiera miała miejsce na deskach tej sceny 16 marca 1901 roku. Twórcą najnowszej dramaturgicznej adaptacji utworu jest Grzegorz Niziołek, a za reżyserię odpowiada Maja Kleczewska. W Państwa Młodych wcielą się: Mateusz Bieryt i Martyna Krzysztofik. W obsadzie wystąpią ponadto m.in. Dominika Bednarczyk, Lidia Bogaczówna, Juliusz Chrząstowski, Mateusz Janicki, Sławomir Rokita i Wojciech Skibiński.
Kiedy? Duża Scena – wtorek 20 lipca, godz. 19.00.
- „Debil”, czyli adaptację utworu uhonorowanego Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną za najlepszy tekst 2020 roku. Sztuka autorstwa Maliny Prześlugi w przewrotny i dowcipny sposób porusza złożony temat osób z niepełnosprawnością i temat świata, który próbuje – a czasem nie próbuje wcale – z tym tematem dialogować. Sztukę reżyseruje Piotr Ratajczak. W główną rolę wciela się Rafał Szumera. Obok niego na scenie wystąpią Alina Szczegielniak, Grzegorz Łukawski, Antoni Milancej, Dominika Feiglewicz i Bożena Adamek.
Kiedy? Scena Dom Machin – środa 21 maja, godz. 12.00 i 19.00.
Więcej informacji na stronie teatru
Teatr Witkacego w Zakopanem zaprezentuje spektakl „Demonizm zakopiański (variétés)”. To sztuka powstała z inspiracji krytycznym artykułem S. I. Witkiewicza, która nawiązuje z przymrużeniem oka do trendów współczesnej kultury popularnej. W obsadzie: Dorota Ficoń, Marek Wrona i Krzysztof Wnuk. Całość wyreżyserował Andrzej St. Dziuk.
- Kiedy? Środa 21 maja, godz. 19.15. Więcej informacji na stronie teatru
Cricoteka w Krakowie wraz z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie zapraszają na kolejny koncert z cyklu Konstruktywne Dysonanse. Jego program wypełnią dyplomowe utwory licencjackie, kompozycje elektroakustyczne i akustyczne muzyki najnowszej autorstwa: Szymona Golca, Macieja Miziołka, Julii Piaseckiej, Matteo Gurrieri, Macieja Bieniawskiego, Karola Augustyniaka. Na scenie wystąpią studenci akademii. Bezpłatne wejściówki do odbioru w szatni AMKP (ul. św. Tomasza 43) oraz w dniu koncertu w Cricotece.
- Kiedy? Wtorek 20 maja, godz. 18.00. Więcej informacji na stronie Cricoteki
Arboretum w Lusławicach
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zaprasza do udziału w wyjątkowym spacerze relaksacyjnym pod hasłem Zanurzeni w zieleni. Spacerując wśród drzew Krzysztofa Pendereckiego w lusławickim Arboretum, uczestnicy oddadzą się wyciszającej mocy natury. Drzewa to symbole mocy, wzrostu i odwiecznego odnawiania się życia w przyrodzie. Spacer w lusławickim Arboretum to kąpiel dla oczu i odpoczynek dla mózgu. Na wydarzenie szczególnie zapraszani są seniorzy.
- Kiedy? Wtorek 20 maja, godz. 10.00 i 13.00. Więcej informacji na stronie centrum
W ramach cyklu Przywrócone arcydzieła Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, tym razem na Scenie MOS zaprasza na spotkanie poświęcone niezwykłej „Iluminacji” w reż. Krzysztofa Zanussiego z 1972 roku, która wyprzedziła swoje czasy i m.in. wygrała festiwal w Locarno. Gościem Łukasza Maciejewskiego będzie reżyser filmu.
- Kiedy? Środa 21 maja, godz. 19.00. Więcej informacji na stronie teatru
Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza do udziału w warsztatach stolarskich towarzyszących wystawie czasowej „Translokacje świątyń w Polsce”. W ciągu trzech godzin uczestnicy poznają zasady bezpiecznej pracy oraz podstawy cięcia i rzeźby w drewnie, które pozwolą na wykonanie konstrukcji i dekoracji snycerskiej własnej kapliczki. Inspiracji dostarczą drewniane kapliczki ze zbiorów muzeum – ze szczególnym uwzględnieniem dzieł Józefa Soboty oraz obiektów znajdujących się w przestrzeni wystawy.
- Kiedy? Wtorek 20 maja, godz. 17.00. Więcej informacji na stronie muzeum
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza do Galerii Sztuki w willi Oksza na warsztaty „Eko-przebrania” towarzyszące wystawie „Kobieta zdziczała” autorstwa Katarzyny Depty-Garapich Uczestnicy porozmawiają o tym, czy strój może być opowieścią o nas samych. Obejrzą nietuzinkowe kreacje zaprojektowane dla artystek związanych z zakopiańskim środowiskiem artystycznym pierwszej połowy XX wieku. W części praktycznej zaprojektują stroje z papieru inspirowane naturą. Inspiracji poszukają nie tylko na wystawie, ale też w ogrodzie wokół willi Oksza, jeśli tylko pogoda na to pozwoli.
Kiedy? Środa 21 maja, godz. 16.00. Więcej informacji na stronie muzeum