Podczas spotkania o wyjątkowości Małopolski opowiadał Leszek Zegzda z zarządu województwa. Zwrócił on uwagę na fakt, że na niepowtarzalność tego regionu miały wpływ liczne grupy etniczne, które tu mieszkały. Efektem tego jest kilkadziesiąt odmian strojów ludowych, bogactwo muzyki, tańca i obyczajów. To wszystko ukształtowało współczesnych Małopolan i przejawia się w ich przywiązaniu do miejsca i tradycji.
Małopolska może być też przykładem, jak chronić niematerialne dziedzictwo kulturowe. To tu odbywa się m.in. Kongres Kultury Regionów w Nowym Sączu, za zasługi w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturowej przyznawana jest nagroda im. Romana Reinfussa, natomiast osoby zasłużone w propagowaniu idei regionalizmu wyróżniane są nagrodą im. Władysława Orkana.
W Forum Eksperckim Chiny-Europa Środkowa i Wschodnia, które potrwa do 14 października uczestniczą specjaliści z 17 państw - stron Konwencji UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, którą Polska ratyfikowała w 2011 roku. Spotkanie jest znakomitą okazją do wymiany doświadczeń w zakresie stosowanych w poszczególnych państwach regulacji prawnych chroniących niematerialne dziedzictwo kulturowe oraz sposobów dokumentowania tego, co kształtuje tożsamość narodową.
Forum zakończy gala, podczas której zostaną wręczone decyzje ministra kultury i dziedzictwa narodowego o wpisie 12 nowych elementów na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.