Spektakl powstał w oparciu zderzenie się aktorów i aktorek z ostatnim dziełem teatralnym Tadeusza Kantora „Dziś są moje urodziny”. Kilkumiesięczna praca pod kierunkiem Bogdana Renczyńskiego, aktora Teatru Cricot 2, jest rodzajem scenicznego eksperymentu wynikającego z badania dokumentacji zachowanej w zasobach archiwum Muzeum Tadeusza Kantora.
Czy to aktorzy się cofają, czy to przeszłość powraca do nich? Czy wszystko zostanie na zawsze, a tylko my znikniemy? Czy przodkowie mogą patrzeć naszymi oczami na współczesność? Jak długo odchodzi człowiek? To pytania, które pojawiają się na scenie.
Spektakl zbudowany jest na podstawie osobistych zmagań aktorek i aktorów – napięć, sytuacji granicznych, piękna, klęsk, lęków. Archiwalne materiały ustępują miejsca współczesnym historiom i tworzą przestrzeń na indywidualne interpretacje. Ostatnie dzieło teatralne Kantora stało się jedynie puntem wyjścia i prowokacją dla nowego procesu twórczego. „Jeszcze jest dziś” nie powraca wprost do pierwotnego przedstawienia, jednak wyrasta z idei „żywego archiwum” poszukując w nim nowych wątków.
Prace nad „Dziś są moje urodziny” zostały przerwane nagle, w konsekwencji śmierci Kantora po jednej z ostatnich prób. Przez to często postrzega się ten spektakl w kategoriach dzieła niedokończonego. Dla części krytyków „Dziś są moje urodziny” to dzieło niedomknięte, wybrakowane przez nieobecność Kantora.
Spektakl „Jeszcze jest dziś” powstał w ramach projektu „Dziś są moje urodziny – poszukiwania” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt rozpoczęto we wrześniu 2024 roku od wyłonienia aktorów spośród ponad 100 zgłoszonych osób.
Próby poprzedzone zostały cyklem seminariów, tematy skupiono wokół istotnych dla dzieła wątków – od prezentacji stanu badań nad ostatnim spektaklem Kantora, po krytyczne perspektywy związane z pamięcią i post-pamięcią o spektaklu i metodą pracy Tadeusza Kantora. Premiera spektaklu „Jeszcze jest dziś” jest finałowym elementem przedsięwzięcia.
Reżyseria: Bogdan Renczyński
Zespół aktorski: Małgorzata Białek, Daria Dudek, Marta Grygiel, Julita Golińska-Setlak, Robert Guła, Julia Kolanek, Emilia Kubiak, Julia Sierakowska, Maksymilian Wicher, Natalia Zmarzły, Wojciech Żak
Bilety w cenie 50 zł do kupienia w kasie i na stronie Cricoteki
„110/70/50/35 – Rok jubileuszowy Tadeusza Kantora” objęto honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego