Jakie były losy „Dziennika” Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego? Jak dziś uczyć o „Hubalu”? Czy kiedykolwiek uda się odnaleźć szczątki mjr. Henryka Dobrzańskiego? Czy powstanie nowy film fabularny o nim?
Odpowiedzi na te pytania będzie można usłyszeć w najbliższy wtorek 29 kwietnia na spotkaniu w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie z okazji Dnia Pamięci o Majorze Henryku Dobrzańskim „Hubalu”. Wydarzenie zatytułowane „Hubal – legenda po latach” odbędzie się w 85. rocznicę śmierci bohatera.
Na spotkaniu zaprezentowany zostanie oryginalny dziennik bojowy oddziału „Hubala” oraz unikatowe pamiątki po majorze przechowywane w Muzeum AK. Organizatorzy zapowiedzą też przygotowywane właśnie wznowienie drukiem „Dziennika Oddziału Wojska Polskiego majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal".
Gośćmi wydarzenia będą: dr Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), który opowie „Jak kształtowała się legenda mjr. Dobrzańskiego” oraz dr Piotr Wierzbicki z Muzeum AK, który przybliży historię dziennika bojowego oddziału „Hubala”. Badacze wezmą też udział w dyskusji o nauczaniu historii pt. „Jak uczyć o „Hubalu”.
W zbiorach Muzeum AK znajdują się cenne pamiątki do majorze Dobrzańskim: oryginał wspomnianego „Dziennika” jego Oddziału Wydzielonego, kolekcja fotografii żołnierzy „Hubala”, a także medalik przekazany współpracownikowi majora, Józefowi Wyrwie „Furgalskiemu”, przez matkę Dobrzańskiego Marię Lubieniecką.
Drugi, identyczny egzemplarz medalika, Wyrwa miał przekazać majorowi „Hubalowi”. Jeżeli szczątki Dobrzańskiego zostaną odnalezione, przedmiot może stać się jednym z elementów pozwalających na identyfikację.
Spotkanie odbędzie się we wtorek 29 kwietnia o godz. 17 w Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza 12. Wstęp wolny. Zapraszamy do udziału.