Stuletnia garncarnia, izba maziarska, tradycyjny warsztat tkacki czy największa w regionie plantacja wikliny – teraz to wszystko można zobaczyć na własne oczy. Szlak Tradycyjnego Rzemiosła to powrót do czasów, gdy przedmioty codziennego użytku powstawały dzięki pracy ludzkich rąk, często w domach lub przydomowych warsztatach. Taka podróż w czasie może być szczególnie fascynująca dla dzieci i młodzieży, przyzwyczajonych do tego, że miód i mąkę przynosi się z supermarketu, a gotowe stoły i krzesła kupuje w sklepie meblowym.
Szlak Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski to pomysł realizowany już od 2 lat przez Fundację NADwyraz i wspierany finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Małopolskie w ramach otwartego konkursu ofert „Małopolska Gościnna”. Projekt ma na celu ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego i żywej tradycji Małopolski. W 2009 r. władze regionu wsparły projekt kwotą 40 tys. zł (wykonanie koncepcji, opisów 40 twórców ludowych, stworzenie strony internetowej www.szlakrzemiosla.pl). W 2010 r. Województwo Małopolskie ponownie wsparło projekt, tym razem kwotą 18 tys. zł. Dzięki temu opracowano 90 prezentacji (50 twórców i 40 instytucji kultury) wraz z lokalizacją GPS i oznakowaniem oraz rozbudowano serwis www.szlakrzemiosla.pl.
Szlak, systematycznie jest poszerzany o kolejnych przedstawicieli ginących zawodów i twórczości rękodzielniczej, liczy sobie dziś 130 twórców, reprezentujących 25 rzemiosł w blisko 80 miejscowościach. Rzemieślnicy i artyści zapraszają do odwiedzenia swoich pracowni i umówienia się na indywidualne warsztaty, wzięcia do ręki dłuta, szydełka czy gliny. Samodzielnie zrobiona koronkowa serwetka, wystrugane własnoręcznie drewniane zabawki czy wykonane na prawdziwym kole garncarskim naczynia, będą zapewne cenną pamiątką z wakacji i weekendowych wypadów za miasto. W ramach projektu odbywają się również wspólne warsztatowe spotkania, prezentacje oraz wystawy. Szlak pozostaje wciąż otwarty na nowych twórców i miejsca niezwykłe.
Szlak tworzy sześć tras – Suska, Limanowska, Gorlicka i Sądecka, Krakowska i Tarnowska. Przed wybraniem się na wycieczkę warto skorzystać z wirtualnego przewodnika – portalu www.szlakrzemiosla.pl. Znajdziemy tu informacje o twórcach i rzemiosłach, interaktywną mapę z propozycjami tras, dane kontaktowe, wskazówki dojazdu (również dane GPS), specjalnie przygotowane oferty turystyczne i propozycje wycieczek, materiały multimedialne, informacje o kulturalnych wydarzeniach z regionu oraz szeroką bazę instytucji kultury, muzeów, skansenów i izb regionalnych. Cały szlak, jak i poszczególne trasy, najlepiej pokonywać samochodem, umawiając się wcześniej na indywidualne spotkania z wybranymi twórcami.