To próba sportretowania patrona Teatru Robotniczego – Bolesława Barbackiego, przybliżenia odbiorcom mniej pomnikowego, a bardziej ludzkiego, osobistego oblicza tej postaci.
Jest rok 1918. Kobiety z „Czytelni kobiet” rozmawiają o wojnie, o trudnościach z nią związanych, o nadziejach na niepodległość i kłopotach aprowizacyjnych. Liczą zebrane finanse i dochodzą do wniosku, że największe wpływy miały ze spektakli organizowanych przez Bolesława. Pojawia się pomysł, żeby wystawić „Żabusię” Gabrieli Zapolskiej, a jej przygotowanie powierzyć Bolkowi Barbackiemu.
Nie jest tym faktem zachwycony ówczesny dyrektor nowosądeckiego Sokoła, Stanisław Flis. Zamierza on założyć własny zespół i nie ma ochoty dzielić się sceną sokolską. Wzywa swojego zausznika Mieczysława Jarosza, który jako „szpieg” ma dostać się do zespołu przygotowującego „Żabusię” i donosić o wszystkim.
Co z tego wyniknie, dowiemy się oglądając spektakl zrealizowany w konwencji „teatru w teatrze”, którego głównymi sprawczyniami są: skoligacona rodzinnie z Bolesławem Barbackim, długoletnia aktorka i reżyserka Teatru Robotniczego – Monika Ślepiak i dr Maria Molenda – prezes nowosądeckiej Fundacji Ogrodu Sztuki Dawnej Nomina Rosae, historyk sztuki, pasjonatka kultury i historii ubioru, ale również postaci samego Bolesława Barbackiego – wybitnego artysty malarza, wielkiego społecznika i patrioty, aktora, reżysera i scenografa w Teatrze Towarzystwa Dramatycznego, które zorganizował w Nowym Sączu zaraz po zakończeniu I wojny światowej w 1918 r.
Spektakl jest 359. premierą w historii Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu, rozpoczynającą obchody jubileuszu 100-lecia tej sceny.
„Bolek i Żabusia”
Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu
Scenariusz, scenografia i kostiumy – Maria Molenda
Reżyseria: Monika Ślepiak
Współpraca reżyserska i opracowanie muzyczne – Janusz Michalik
Obsada:
Bolesław Barbacki – Marcin Ruchała
Stanisława Jurczakówna - Dorota Kaczmarczyk
Maria Wusatowska - Elwira Michalska
Helena Dudzińska - Beata Szczypuła / Monika Ślepiak
Ludwika Boguszowa – Irena Michalska
Karol Myczkowski – Mieczysław Filipczyk
Karolina Wójsówna - Iwona Znamirowska
Mieczysław Jarosz - Kamil Jakubowski
Tadeusz Grochowski - Zbigniew Kukla
Dyrektor - Janusz Michalik
Wydarzenie wpisuje się w obchody Roku Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu (130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci). Zapraszamy na stronę www.rokbarbackiego.pl.